Obecní byty na Broumovsku: nové možnosti i přísnější podmínky
Nabídka dostupného bydlení je jednou z věcí, v níž mohou menší města a obce soutěžit s velkoměsty. Výstavbu nájemních bytů podporuje současná vláda, která letos odsouhlasila investici sedm miliard do budování nájemního bydlení v programu Dostupné nájemní bydlení. I s jeho pomocí řada obcí plánuje novou výstavbu, Broumovsko nevyjímaje.
Broumov zpřísňuje podmínky
Město Broumov má ve svém fondu 370 bytů. Má připravený i projekt na několik nových městských bytových domů na nových parcelách za Spořilovem. Prioritou je však nyní pro město opravit stávající byty. „Šestnáct nových bytových jednotek by nás vyšlo na 60 až 80 milionů korun. To dám radši dohromady ty byty, co máme. Teď máme připraveno několik hezkých bytů na Příčné ulici a taky v ulici K Ráji. Ty budeme je postupně nabízet formou aukce. Do deseti let bychom rádi měli opravenou polovinu našich bytů,” řekl starosta Broumova Arnold Vodochodský.
Broumov zároveň letos na podzim zpřísnil podmínky pro nájemní bydlení, přísná pravidla se týkají především bytů po rekonstrukci. „Směrnice je přísná, ale hlavním cílem je zpřístupnit a zatraktivnit bydlení pro spolehlivé nájemce. Pro lidi, kteří zde pracují nebo podnikají,” vysvětlil starosta a řekl, že město často řešilo problémy s poničenými byty, což vedlo k novým nákladům.
Nově musejí zájemci o nájemní byt po rekonstrukci splňovat několik základních podmínek: bezdlužnost vůči VZP a Celnímu úřadu, nebýt v evidenci registru dlužníků, 2 roky bez přestupků (dokládá Přestupková komise města Broumova) a musejí městu nabídnout obálkovou metodou odpovídající výši nájemného, které však nepřesahuje 30 procent společných příjmů členů domácnosti. Výběr nájemce pak posuzuje komise. Ta přihlíží také k tomu, zda žadatel nepobírá opakovaně dávky hmotné nouze (s výjimkou dávek spojených se zdravotním omezením). Při výběru žadatele se také přihlíží k tomu, zda přenechání bytu přinese městu majetkový či jiný významný prospěch.
„My ctíme sociální politiku a sociálních služeb máme hodně. V městských bytech ale chceme lidi, co se zapojí a budou to tady rozvíjet,” řekl Arnold Vodochodský a rozhodně odmítl, že by opatření bylo nějakým způsobem diskriminační. Vedle městských bytů totiž v Broumově existují i byty sociální. Na ty se při přidělování vztahují jiná pravidla. Celá směrnice je k nalezení na webu města.
Čtyřicet nových bytů plánuje Police
Police nad Metují má ve svém fondu aktuálně 145 bytů, všechny naplněné. A plánuje další. Na Ostašské ulici vedle čerpací stanice by ráda postavila dva nebo tři nové bytové domy. „Chceme rozšířit nabídku o kvalitní byty, které by nalákaly učitele, lékaře a další chybějící profese. V současnosti vybíráme architekta a budeme usilovat o financování z prostředků státu,“ uvedl starosta Jiří Škop. V projektu je asi 40 bytových jednotek, část z toho jsou byty sociální – což je podmínkou případné dotace. Stát chce takto předcházet vzniku vyloučených lokalit.
Také Police nad Metují uvažuje o zdokonalení směrnice o pronajímání městských bytů. Zdržují ji případy vystěhovaných nájemníků, kteří odmítají z bytů odejít a celá věc se pak protahuje následným soudním řízením. „Legislativa umožňuje přidat do nájemní smlouvy takzvanou doložku o vyklizení, která tyto případy řeší,” uvedl starosta.
V Teplicích je aktuálně obsazeno
V Meziměstí mají přichystaný projekt na 9 nových bytů nad místní poštou. „Máme projekt před stavebním povolením. Uvidíme, jak se k tomu postaví zastupitelé, pokud to podpoří, budeme na jaře žádat o dotaci,” řekla starostka Meziměstí Pavlína Jarešová s tím, že částečně by se jednalo o byty pro mladé rodiny, částečně menší byty pro seniory.
V Teplicích nad Metují má město 187 svých bytů a podle starostky jsou všechny obsazené a na ty, které se uvolní, existuje pořadník. Proto má město záměr postavit dalších asi 16 bytů v prostorách bývalého státního statku. Úřady momentálně posuzují žádost o dotaci na projektovou dokumentaci, celá věc je tedy zatím takříkajíc v plenkách. „Když chceme, aby do Teplic přišel někdo nový, je potřeba tady mít nové byty,” myslí si starostka.
Adršpach je o krok dál
V Adršpachu už jsou o krok dál. Na jejich projekt bytového domu, jehož návrh udělalo známé architektonické studio Mjölk (na vizualizaci), už má obec přichystanou projektovou dokumentaci zaplacenou právě z programu Dostupné bydlení. „V projektu je 19 bytů, bytový dům má komunitní charakter. V přízemí jsou menší byty pro seniory, v patře jsou větší byty pro lidi s dětmi. Pokud se zastupitelé rozhodnou, že to chtějí, projekt je přichystaný. Samozřejmou podmínkou realizace projektu je dotace,“ uvedl starosta Adršpachu Jakub Vajda.
Zároveň všechny obce musí investovat do stávajícího bytového fondu. Nejradši jsou samozřejmě za nájemníky, kteří zde bydlí dlouhodobě a jsou přínosem pro obec. „My jsme první zastupitelstvo, které zkrátilo platnost nájemních smluv,“ říká starosta. „Údržbu děláme pravidelně, děláme nové kuchyně, koupelny, teď budeme opravovat balkóny. Byt je klidně omlácený i po roce používání, proto musíme hledět, abychom měli slušné nájemníky. Teď je máme, ale musí se to hlídat.“
Novou výstavbu plánují nebo již realizují i další menší obce na Broumovsku. Příkladem může být Božanov nebo Martínkovice, které na nový bytový dům předělávají budovu staré školy v centrální části obce. „Na střeše bude fotovoltaika a bude se tam topit tepelným čerpadlem. Přebytky půjdou do dalších obecních budov, školní kuchyně, na úřad,“ řekl starosta Martínkovic Jaromír Jirka. Dům by měl být hotový příští rok v srpnu. A jak je to u vás v obci? Chystá se vedení stavět?