Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Péče o okolí a komunitu musí přijít zevnitř

Péče o okolí a komunitu musí přijít zevnitř

Michaela Mašková, foto archiv Broumov 2028+

Středa, 21. května 2025

Péče o okolí a komunitu musí přijít zevnitř

Projekt Sociálních inovací pro budoucnost, který aktuálně probíhá na několika pracovištích na Policku, chce dát lidem prostor více se zapojovat do péče o své okolí a komunitu.

Projekt Sociálních inovací pro budoucnost vzešel z týmu kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury a podpořilo ho Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. „V kandidatuře jsme dlouhodobě řešili téma nízké angažovanosti lidí na Broumovsku. Přišlo nám proto důležité v tom pokračovat, ponořit se hlouběji a hledat, co bychom pro větší zapojení místních mohli udělat,“ vysvětluje vedoucí projektu a členka původního týmu Broumov 2028 Pavla Jenková. Během kandidatury Broumova vedl tým mnoho rozhovorů s místními obyvateli a opakovaně narážel na to, že hlavním důvodem, proč lidé nemají vůli k další péči o své okolí, je nedostatek času. Po příchodu z práce jsou unavení, kromě péče o rodiny se ještě starají o své domy a zahrady… Ve volném čase pak převažují výlety s rodinou, čas trávený s přáteli, různé kulturní a sportovní akce.

Tyto výsledky potvrzuje také výzkum Nadace Via, která zpracovávala trendy v angažovanosti lidí do péče o okolí a komunity a zjistila, že obecně jsou na tom venkovské oblasti hůře než města. „Nejsilnější je angažovanost v péči o okolí – typicky sázení stromů, úklid obce a podobně. Až hluboko pod tím je péče o sousedské a komunitní vztahy,“ popisuje zjištění z Broumovska další členka týmu Anna Smékalová z Martínkovic.

„Napadlo nás tedy, že by péče o okolí mohla být součástí doby strávené v práci. Propojili jsme se s lokálními zaměstnavateli a společně s nimi začali hledat způsoby, jak zaměstnancům umožnit tvořit aktivity, které pečují o místo, kde žijí,“ vysvětluje Pavla Jenková s tím, že jde péči o fyzický prostor a krajinu a veřejný prostor, ale také sousedské a pracovní vztahy.

Unikátní dvouletý projekt podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí v programu Sociální inovace pro budoucnost, tým musel projít náročným ročním schvalovacím procesem. Smyslem projektu je testování nového přístupu, který by byl později přenositelný na další území. Tým pracuje ve složení Pavla Jenková, Anna Smékalová, Petr Osoba, Marek Mencl, Kateřina Vyhnánková a aktuálně se přidala sociální umělkyně Šárka Zahálková.

 

Otevřít prostor

V první fázi projektu proběhly hloubkové rozhovory s desítkou zaměstnavatelů na Broumovsku a Policku, a to ve třech skupinách veřejná správa, soukromé firmy a neziskové organizace. Z těchto tří skupin tým vybral zástupce, s nimiž začne ve druhé fázi, která začíná právě nyní, pracovat do hloubky. Jejich jména budou oznámena po podepsání memoranda o spolupráci. „Ambicí projektu však je, že bude v rámci určitých modifikací přenositelný na další území, to je jeho poslání. Byli bychom rádi, kdyby tím dalším územím bylo Broumovsko,“ říká Anna Smékalová, která vedla rozhovory se zaměstnavateli.

Projekt Sociálních inovací pro budoucnost nepřichází za zaměstnavateli s konkrétní vizí, neříká jim, co mají dělat, nýbrž otevírá prostor pro individuální potřeby lidí a firem. „Už teď se v rozhovorech ukazuje, že na pracovištích existuje spoustu dobré praxe, ale informace o tom nejsou komunikované ven a často ani v rámci pracoviště. Firmy často dělají skvělé věci, ale zaměstnanci se to často ani nedozvědí, nebo to zaměstnavatelé nevnímají jako něco, čím by se měli chlubit. To bychom také rádi změnili,“ dodává Smékalová a dodává: „Měli jsme štěstí, že jsme narazili na silné lídry, kteří jsou podobnému přemýšlení otevřeni. Jsme zvědavi, co to přinese.“

 

Musí vás to bavit

Projekt se aktuálně dostal do své druhé fáze. Na základě výběrového řízení vybral tým z 16 zájemců sociální umělkyni Šárku Zahálkovou, která bude s lidmi na jednotlivých pracovištích hledat, jakým způsobem mohou o své okolí pečovat. „Naším společným cílem je, aby aktivita nebyla určena zvnějšku či shora. Musí to být potřeba, která přijde zevnitř, kdy si lidé sami uvědomí, že je to baví a je to dobrá věc,“ vysvětluje umělkyně, která se do projektu přihlásila proto, že je pro ni důležitá práce se vztahy a komunitou a ráda vnáší pozitivní změny do veřejného prostoru. Broumovské publikum už mělo příležitost zažít její zvukový workshop Ušima, který proběhl během kandidatury.

Absolventka Akademie výtvarných umění Šárka Zahálková se kromě zvukových instalací nejvíce zabývá veřejným prostorem, architekturou a společensky a komunitně angažovanými veřejnými projekty. Je členkou několika spolků a pracovních skupin, jako například Offcity v Pardubicích.

„Každý z nás má něco, co může ostatním nabídnout. Například někdo třeba pracuje na poště, ale má velký cit pro péči o semínka a rostliny, všechno, na co sáhne, mu vyroste. V práci to o něm ale třeba nikdo ani neví. Najednou tedy může tuto svoji schopnost a aktivitu nabídnout kolegyním a kolegům. Takové nápady na vlastní participaci jsou pak prospěšné ostatním a je to přenositelné i do veřejného prostoru, do širší komunity,“ říká Šárka Zahálková s tím, že teď jsou prvořadá setkání s lidmi, kteří se projektu budou účastnit. 

 

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)