Policisté varují před internetem: Číhají zde i podvodníci, kteří inzerují, prodávají, ale zboží neposílají
Na praktiky internetového podvodníka zřejmě koncem února naletěl 36letý muž z Broumovska, který si na jednom z bazarových portálů zakoupil za výhodnou cenu mobilní telefon Iphone 4S. Zaplatil, ale telefonu se nedočkal. Při internetových transakcích policisté nabádají k opatrnosti.
.jpg)
"Až do chvíle, než prostřednictvím internetového bankovnictví zaplatil, ze zdál být obchod zcela v pořádku, pak se prodejce náhle odmlčel. Od data zaplacení uběhl už více než měsíc, mobil ale na adresu kupujícího stále nedorazil. Ze strany prodejce ustala i jakákoli komunikace. Muž, který je momentálně bez zaplacených peněz i bez telefonu se pochopitelně cítil podveden a přišel vše ohlásit na policii," komentovala případ tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.
Vzhledem k tomu, že za nedodaný telefon zaplatil částku 5 500 korun, policie zaevidovala případ jako přečin podvodu. Pokud se ukáže, že prodejce skutečně neměl čisté úmysly, může poputovat až na dva roky do vězení.
"Pokud občané narazí na nepoctivce, ať jeho jednání přijdou policistům nahlásit. V případě, že se takový inzerent podvodnými prodeji živí, mohou uchránit další potenciální oběti a hlavně mohou pomoci podvodníka odhalit a usvědčit," varuje před internetovými zloději Eva Prachařová.
V minulém roce policisté na Náchodsku prověřovali desítky případů podvodů na internetových inzertních portálech. Podle informace policie se v jednom případě podvodnými prodeji živila celá rodina. Peníze si nechali posílat na několik účtů, počet okradených přesáhl dvě stě a způsobené škody čítaly téměř tři sta tisíc korun.