Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Příběhy pamětníků z Broumovska zazní již po páté v sále Dřevník

Příběhy pamětníků z Broumovska zazní již po páté v sále Dřevník

Michaela Plchová, foto archiv PNS

Čtvrtek, 21. dubna 2022

Příběhy pamětníků z Broumovska zazní již po páté v sále Dřevník

V pondělí 25. dubna v 16 hodin v sále Dřevník v zahradě broumovského kláštera proběhne slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který každoročně pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pod hlavičkou organizace Post Bellum. Těmito příběhy jsou vzpomínky pamětníků z Broumova, Police nad Metují a Teplic nad Metují, které zdokumentovali žáci a studenti místních škol. Na Broumovsku probíhá projekt již po páté.

Do projektu Příběhy našich sousedů se letos zapojilo celkem devět žákovských týmů ze čtyř základních škol, gymnázia a ZUŠ. V průběhu projektu týmy žáků a studentů nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci 25. dubna.

„Letos se do projektu zapojilo několik nových pedagogů a škol. Účastnili se ho studenti gymnázia, 2. stupně základních škol, jeden tým dokumentaristů vznikl na ZŠ praktické a už po páté nám zůstaly věrné děti ze ZUŠ v Polici nad Metují,“ říká broumovská koordinátorka projektu Pavla Semeráková.

Žáci a studenti zpovídali například Mariannu Tomašovskou, která pochází z německé rodiny a po válce s rodiči neodešla do odsunu. Dále herečku Uršulu Klukovou, která vzpomínala na Broumov a na divadlo malých forem Kladivadlo. Nebo vyslechli a zpracovali příběhy Hany Voborníkové, Jaroslavy Semerákové, Jiřího Holance, Marie Kosinové a Natálie Mikuškové, kteří vyprávěli o vysídlení, měnové reformě v červnu 1953, nebo o vpádu ruských vojsk na naše území v roce 1968, ale také třeba o fungování a podobě vlaků a nádraží na Broumovsku. „Všechna ta mezigenerační setkání, která se od září uskutečnila byla důležitá. Ono je vlastně jedno, jestli nasloucháte vyprávění někoho blízkého z rodiny, nebo člověka se statusem hrdiny, někoho veřejně známého. Každé takové setkání je pro obě strany výjimečné a důležité. Poděkování patří všem dětem, které projekt dotáhly do konce, pamětníkům za vyprávění, ale také kolegům za podporu a pomoc se zpracováním nahrávek,“ dodává na závěr Pavla Semeráková.

Prezentace toho, co týmy natočily a zpracovaly, je veřejná, přijít může každý, koho zajímá historie a příběhy 20. století.

 

O PROJEKTU:

K lednu 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo na 7500 žáků a studentů z téměř tisíce škol po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem 1800 pamětnických příběhů. Naším cílem není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz

V polickém Kolárově divadle je zároveň ke shlédnutí výstava Příběhy našich sousedů, kterou u příležitosti 11. ročníku festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět připravili jeho organizátoři. Jedná se o výběr některých pamětnických příběhů.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)