Registrace na hudební konferenci v Broumově jsou dosud otevřené
Na aktivní hudebníky, skladatele a textaře, ale i pořadatele, organizátory, techniky a další kulturní profese je zaměřena konference Hortus Musicalis s podtitulem Jak se stát hudebním profesionálem, která se uskuteční 10. a 11. října v Broumově. Jako aktivní mluvčí se jí zúčastní zkušení promotéři, marketéři nebo zástupci institucí, které se pomocí hudebníkům zabývají dlouhodobě. Setkání bude tím cennější, že se na programu podílí rovněž norská organizace NOPA zastupující zájmy autorů hudby a textařů. Dvoudenní série přednášek i aktivních workshopů má účastníkům pomoci zorientovat se na hudebním trhu, ukázat možnosti spojené s živým vystupováním, uměleckými rezidencemi, mezinárodní spoluprací nebo možnými zdroji příjmů.
„Právě hledání nových příjmů v oblastech, jako jsou filmová nebo divadelní hudba, přeshraniční a multioborové projekty nebo spolupráce s vývojáři či architekty, bude pro návštěvníky objevná a cenná. Dávno už neplatí, že příjmy umělců tvoří součet tantiémů a honorářů z živého vystupování. Do vícezdrojového mixu promlouvají nové platformy a rovněž nutná mezinárodní spolupráce,“ vysvětluje Žaneta Vávrová ze Vzdělávacího a kulturního centra Broumov (VKCB), které je pořadatelem konference. Detailněji se na finanční možnosti umělců zaměří zástupci Ochranného svazu autorského (OSA) a právě norské organizace NOPA, která nabídne podnětné zkušenosti ze Skandinávie.
Obsahem je dvoudenní odborné setkání zaměřeno především (ale nikoliv výhradně) na aktéry z Královéhradeckého kraje. Zástupci Krajského úřadu se zaměří na vymezení hudby v rámci dlouhodobé kulturní strategie a soustředí se na možnosti podpory mladým i etablovaným hudebníkům. Cenné budou vstupy hlavních pořadatelů nadregionálních festivalů Brutal Assault a Rock for People. Fakt, že se konference soustředí na všechny žánry, dokládá účast uměleckého ředitele Jazz Fest Brno nebo Prague Sounds Viléma Spilky, který poukáže na potenciál v jazzu, vážné hudbě nebo crossoverových projektech.
Další aktivní mluvčí se budou věnovat tomu, jak mohou hudebníci/hudebnice uspět na domácí i zahraniční hudební scéně. Poučený vhled do přijímání tuzemských umělců nabídne Monika Klementová z platformy CzechSound, jež se zaměřuje na export talentových muzikantů do zahraničí. Podle ní jsou hlavním problémem upozaděný marketing a PR, které jsou však základem úspěchu u domácího i mezinárodního publika. Kampaně a cesty, jak uspět, nabídnou zástupci bookingové agentury Bum Bum Satori a Digiton Music Agency: prvně jmenovaná hledá pro hudebníky nové možnosti uplatnění a plánuje zahraniční turné, druhá se úspěšně věnuje kreativnímu marketingu a analýze dosahů plejády streamovacích a online platforem zaměřeným na současnou hudbu.
Jak si v současnosti stojí zkušení muzikanti a jak přijímají výzvy se soustavným technologickým pokrokem, přiblíží Martin Kratochvíl, známý jazzman a znalec prostředí hudebních vydavatelství. O potenciálu umělecky náročnějších žánrů budou hovořit i zástupkyně NOPA. Právě skandinávské země jsou ukázkovým příkladem toho, jakým přínosem jsou pro muzikanty mezinárodní spolupráce. Zuzana Zahradníčková, ředitelka odboru umění, knihoven a kreativních odvětví na Ministerstvu kultury ČR pak rozklíčuje možnosti finanční podpory pro podobné spolupráce a obecně umělecké záměry v oblasti hudby.
„Na konferenci nám jde nejen o praktické vzdělávání hudebníků, ale také o navázání nových spoluprací a představení toho, co se v posledních letech povedlo v Broumově a v celém Královéhradeckém kraji. V mnoha ohledech je zdejší region velmi progresivní a daří se zde i zdánlivě okrajovým nebo menšinovým žánrům. Budeme rádi, když se z letošního prvního ročníku konference stane tradice sledující vývoj a rozvoj pravidelně,“ uzavírá Žaneta Vávrová.
Konference bude probíhat v broumovském klášteře, a to v českém jazyce se simultánním tlumočením z/do angličtiny. Vstupné pro zájemce je pouze symbolické – 290 Kč. S ohledem na omezenou kapacitu je doporučeno včasné přihlášení přes formulář zde: https://forms.gle/99MAP4hJBs7qVGVd8
Projekt “Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita” rozšiřuje nabídku Vzdělávacího a kulturního centra Broumov o nové programy, posiluje kapacitu instituce, včetně posílení spolupráce a kulturní výměny mezi Českou republikou a Norskem, a zároveň přispívá k rozvoji regionu a k posílení soudržnosti místní sociálně různorodé komunity. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–2021, z programu KULTURA.