Sdružení Omnium získalo Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii Prezentace hodnot
Sdružení Omnium, zastoupené Ing. Jakubem Dědem, získalo Cenu Národního památkového ústavu za rok 2013 za soustavnou a cílevědomou aktivizační činnost ve prospěch záchrany a obnovy památek na Broumovsku a pořádání odborných a popularizačních akcí na podporu pozitivního vztahu laické i odborné veřejnosti k problematice péče o památkový fond s nadregionálním významem.
.jpg)
Sdružení Omnium úzce spolupracuje s řadou institucí, mezi které patří Římskokatolická farnost – děkanství Broumov, Národní památkový ústav, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, ICOMOS, Technické muzeum v Praze, Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, Ústav památkové péče Fakulty architektury ČVUT v Praze a další. Přední aktivitou sdružení Omnium je projekt stavební obnovy kostelů tzv. broumovské skupiny z dílny Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů včetně aktivit směřujících k obnovení a navrácení života do těchto významných barokních památek Pro život kostelů Broumovska. Daří se jím poukázat na výjimečný architektonický soubor v téměř zapomenuté části republiky.
Dalšími aktivitami jsou odborné konference, semináře, ale také komentované prohlídky kostelů věnované prezentaci kulturních hodnot nejen Broumovska a podněcování společenského zájmu o kulturní dědictví vůbec. "Jsem velmi rád, že je takto oceněno právě sdružení Omnium a Jakub Děd, který se záchraně kulturního dědictví na Broumovsku věnuje neúnavně již několik let a jeho činnost stále pokračuje, snad ještě intenzivněji," řekl Jiří Balský, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově.
Jako inspirativní příklady přístupu k památkové péči byly dále oceněny v kategorii Obnova památky/restaurování obnova kostela sv. Kateřiny v Křižovatce na Karlovarsku, v kategorii Objev, nález roku nález systému původních výpustí rybníku Jordán v Táboře a v kategorii Záchrana a obnova památky záchrana vily Karla Čapka na Vinohradech.
Mimořádně byly oceněny také snahy o záchranu zámku v Červené Řečici a úspěšná spolupráce soukromých majitelů a zástupců NPÚ. Komise doporučila ocenit i ojedinělý počin záchrany památky transferem fresek a jejich znovunavrácení na místo ve Velkém sálu zámku v Nebílovech.
O vítězích jednotlivých kategorií rozhodla komise hodnotitelů složená z odborníků Národního památkového ústavu, Muzea hlavního města Prahy a Západočeské univerzity, která na společném zasedání za předsednictví generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové nominace vyhodnotila a navrhla vítěze.
"Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro je pro nás příležitostí podpořit vlastníky a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti," vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Cenu v podobě diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, předala generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková dnes 23. září 2014 na zámku v Nebílovech.
Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro pro osobnost památkové péče se generální ředitelka rozhodla udělit profesoru Tomáši Durdíkovi in memoriam jako vyjádření zvláštní úcty jednomu z nejvýznamnějších českých a evropských archeologů medievistů. Od náhlé smrti Tomáše Durdíka, který se specializoval na českou hradní architekturu, hmotnou kulturu vrcholného a pozdního středověku i ochranu kulturního dědictví, uplynuly v těchto dnech dva roky a termín slavnostního vyhlášení Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro byl zvolen právě s ohledem na toto smutné výročí.
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem v Královéhradeckém kraji je naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Josefově zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a vydává sborník Monumenta vivent.
Další informace najdete na www.npu.cz .