Skončila Letní škola památkové technologie Broumovsko 2014. Chystá se další
V rámci projektu (Ne)tušené souvislosti se v minulém týdnu konal 2. ročník Letní školy památkové technologie. Toto speciální soustředění je pořádáno technologickou laboratoří Národního památkového ústavu, letos ve spolupráci s občanským sdružením Omnium.
.jpg)
Třídenní soustředění bylo zaměřeno na prohloubení znalostí a na získání dovedností využitelných při záchraně historických omítek. Letošní ročník se konal na Broumovsku, v barokní krajině s významným souborem barokních sakrálních památek.
Účastníky přivítal starosta města Broumov Milan Kotrnec, který ocenil aktivity Národního památkového ústavu, které podle něj výrazně pomáhají památkám Broumovska a farář Martin Lanži. Program této první školy zahrnoval celodenní odbornou výuku formou přednášek, na které navázal náročný program praktické ukázky a cvičení v objektu bývalého mlýna v obci Martínkovice, a to díky přístupu majitele Jana Sedláčka z Otovic. Frekventanti kurzu měli možnost si pod vedením renomovaných lektorů vyzkoušet postupy záchrany historických omítek - přípravu zdiva před omítáním a vlastní techniku omítání, naučit se principy záchranného zajištění omítek jako je injektáž, tmelení uvolněných ploch či zpevňování, a v neposlední řadě se dozvědět o důležitosti a způsobech vedení průzkumů historických omítek pro proces jejich záchrany.
Lektory prvního běhu Letní školy byli prof. Ing. arch. akad. arch. Václav Girsa, vedoucí ÚPP FA ČVUT, Miloslav Hanzl, projektant atelieru Girsa AT, Bc.A Kateřina Krhánková, restaurátorka, Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D. technolog a Mgr. Vladislava Krajčová technolog.
Účastnici nebyli ochuzeni ani o prohlídku souboru barokních památek na Broumovsku, které měli možnost si prohlédnout s odborným výkladem historie jejich vzniku. Večerní program třídenního soustředění byl zpestřen nočním koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově v rámci Noci kostelů.
O letní školy je velký zájem nejen mezi památkáři, ale i v řadách široké veřejnosti. Mezi přihlášenými jsou architekti, stavaři, úředníci, vlastnící historických staveb i studenti odborných vysokých škol. Nejbližší Letní škola památkové technologie proběhne ve dnech 12. až 14. června 2014, taktéž na Broumovsku.
K projektu (Ne)tušené souvislosti: Letní škola památkové technologie je součástí řady aktivit připravovaných již čtvrtým rokem v rámci unikátního projektu prezentace stavebních památek (Ne)tušené souvislosti. Dlouhodobým cílem projektu je hledání nových forem popularizace historických stavebních materiálů, jejich hodnot i metod zkoumání a záchrany. Projekt zahrnuje řadu aktivit pro širokou laickou i odbornou veřejnost – komentované technologické prohlídky, technologické dílny/semináře či právě Letní školu památkové technologie. Projekt realizuje technologická laboratoř Národního památkového ústavu pod záštitou ministerstva kultury a ČNK ICOMOS. Partnery projektu jsou Karlovarský kraj, Ústav památkové péče Fakulty architektury ČVUT, státní hrad a zámek Bečov nad Teplou, státní hrad Švihov, společnost Omnium, o. s..
Seminář je součástí cyklu OMNIUM 2014 připraveného pod záštitou ČNK ICOMOS a s podporou Ministerstva kultury ČR.