Slavnostní prezentací v broumovském klášteře vyvrcholí vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů
Poválečná léta na Broumovsku očima německých dívek Dorky Šenkové a Elisabeth Kopáčkové, vzpomínky bývalé teplické starostky Věry Vítové či broumovské farářky Církve československé husitské Jany Wienerové, ale také zážitky horolezců Jaromíra Stejskala a Jaroslava Seiferta ze zdolávání nejvyšších hor světa. Vyprávění těchto šesti pamětníků zpracovali žáci na Broumovsku v uplynulém školním roce v rámci projektu Příběhy našich sousedů.
Životní příběhy pamětníků teď žáci představí na slavnostní závěrečné prezentaci ve čtvrtek 17. září od 16 hodin v sále Dřevníku v klášteře Broumov. Projektu, který realizuje nezisková organizace Post Bellum, se žáci ze základních škol, základní umělecké školy a gymnázia účastní již potřetí díky finanční podpoře měst Broumov, Police nad Metují, Teplice nad Metují a Královéhradeckého kraje.
Šest žákovských dokumentaristických týmů mělo v projektu za úkol najít ve svém okolí pamětníka, natočit s ním rozhovor, zpracovat jeho příběh, navštívit archiv a zdigitalizovat dobové fotografie. Děti si v rámci projektu sestříhaly s pomocí odborníka rozhlasovou či televizní reportáž nebo samy nakreslily komiks a sepsaly životopis. Žáci začali s natáčením rozhovorů už na podzim loňského roku, práci jim ale letos na jaře zkomplikovalo vyhlášení nouzového stavu. I přesto všechny týmy své výstupy dokončily a teď je čeká poslední úkol – představit svou práci veřejnosti. Přijďte se podívat, jak se jim to povedlo!
Za sedm let trvání se do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů zapojilo přes 5 000 žáků a studentů z více než 760 škol po celé České republice, kteří zdokumentovali na 1 200 pamětnických příběhů. Cílem projektu je předávání zkušeností mezi generacemi, které Post Bellum považuje za nejpřirozenější způsob vzdělávání a chce zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu studentů. Žádná učebnice nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako vyprávěný příběh.