Smíření a naděje v našem regionu: česko-německý panel o nedávné historii i současnosti
Každoročně přivádějí Broumovské diskuse do Broumova řadu inspirativních hostů, kteří se sem sjíždějí z celé republiky, aby diskutovali o zásadních společenských tématech. Letošní 11. ročník s tématem Smíření a naděje se chce však ještě více otevřít regionu, a proto přichází s regionálním Česko-německým panelem. Ten se bude pod názvem Smíření a naděje v malých velkých dějinách. Zkušenosti z Broumovska a Teplicka konat 9. 11. od 9 hodin v Konferenčním sále IC Broumovska.
Broumovsko jako region, který byl součástí bývalých Sudet – Sudetenland, je místem, do nějž jsou vepsány tíživé události. Nemusíme chodit hluboko do historie, stačí ta, kam ještě dohlédnou oči pamětníků a jejich potomků. Do funkčního soužití Čechů a Němců zde historické události zasáhly v krátké době hned dvakrát – v roce 1938, kdy museli za často dramatických událostí odejít zdejší Češi a v roce 1945, kdy se nejprve krajinou přehnaly samozvaní soudci a poté došlo k již státem řízenému odchodu německého obyvatelstva. Obě tyto události jsou hluboce vepsané do zdejší krajiny a paměti, do osudů rodin. Jde o události, o nichž se zde příliš nemluvilo, zůstaly za zdmi domů a bytů, hluboko v rodinách. Právě proto je to téma, které si po desítkách let zaslouží naši pozornost, téma, které souzní s tématem Broumovských diskusí – Smíření a naděje.
Česko-německý panel si klade na bedra ne zcela lehký úkol – podívat se na pohnutou historii zdejšího kraje ze současného pohledu, se smířlivostí a pochopením. Není potřeba hledat vinu, důležité je umět alespoň nahlédnout pochopení či přímo smířit se s tím, co se stalo a hledat cesty ke spolupráci. V tom spočívá naděje pro další rozvoj regionu. Česko-německé vztahy se za posledních třicet let významně posunuly, již okolo roku 2000 se nejen v zahraniční politice, ale také přímo v regionech událo mnoho aktivit, které se snažily navázat spolupráci, obrousit staré křivdy, vykročit k budoucnosti. Takovým místním příkladem může být i vybudování Kříže smíření na Bukové hoře v Teplicích nad Metují, v posledních letech pak otevření se spolupráci s krajanskými spolkem Heimatkreis Braunau, koordinovaná péče o staré německé hroby a další.
Hosty česko-německého panelu budou místní obyvatelé, jichž se téma osobně či profesně dotýká: starosta Broumova Arnold Vodochodský, pedagožka Šárka Rambousková, ředitel Muzea Broumovska Michal Bureš a zástupkyně krajanského spolku Heimatkreis Braunau Christine Meinusch. Setkání proběhne v sobotu 9. 11. v Konferenčním sále Informačního centra a vstupné je 100 korun. Po celou dobu bude probíhat simultánní tlumočení do německého a českého jazyka. Diskuse bude v druhé části otevřena také publiku.
V neděli dopoledne se bude konat tichá procházka k památníku Kříž smíření na Bukovou horu, který je nejen symbolem smíření, ale také naděje. Zájemci naleznou více informací na stránkách www.broumovskediskuse.cz. Přijměte naše pozvání také vy.