Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Domů
  • Zprávy
  • Sprejeři proměnili broumovskou „trafačku” v umění

Sprejeři proměnili broumovskou „trafačku” v umění

Bára Fialová, foto B. Fialová a archiv ČEZ Čtvrtek, 24. července 2025

Radost z krásy a umění si nově vychutnávají obyvatelé broumovského sídliště Spořilov. Původně zašlá nevzhledná trafostanice se minulý týden proměnila v umělecké dílo. Vznikla zde totiž další z velkoplošných maleb, kterými svůj majetek a zároveň veřejné prostranství systematicky krášlí energetická společnost ČEZ.

Sprejeři proměnili broumovskou „trafačku” v umění

„Je to úžasný, sledovala jsem je, když to dělali, byli tady až do desíti do večera,“ obdivně přikyvuje Jitka Švábová, která bydlí v některém z horních pater spořilovských paneláků. „Je to opravdu krásné a jakou to má hloubku,“ upozorňuje na trojrozměrnost malby, která zpodobňuje interiér prázdného kadeřnictví s červenými koženými křesílky, naleštěnými zrcadly a odloženým fénem. „Jen aby to zas někdy nepočmáral, jako tady,“ přikyvuje hlavou další obyvatelka Spořilova a mávne směrem k čerstvě vyhlížející fasádě pošty, kterou nějaký nezbedný místní „ozdobil“ hlavou čerta.

Každé dílo je originální, za každou malbou stojí umělec.

Velmi pozitivní

Spořilovské kadeřnictví je možná první podobnou malbou na Broumovsku, rozhodně však ne v Česku. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro Východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové vznikají postupně všude tam, kde má společnost distribuční síť. Ve Východních Čechách je kromě Broumova najdete například v Hradci Králové, Pardubicích nebo Jičíně.

„Trafostanice jsou součástí veřejného prostoru a jsou zároveň naší vizitkou. Záleží nám proto na tom, jak vypadají. Naše zkušenosti ukazují, že estetické úpravy nejenže přispívají ke zlepšení veřejného prostoru, ale zároveň chrání majetek před poškozením vandalismem. Máme také velmi pozitivní zpětnou vazbu od obcí i místních obyvatel, kterým se takto vyzdobené trafostanice líbí. Pracuje na nich několik týmů sprejerů z graffiti scény,“ řekla Našemu Broumovsku s tím, že další umělecké „trafačky“ přibydou v blízké budoucnosti v Náchodě, Trutnově nebo Červeném Kostelci.

Specifická malířská technika pracuje s optickou iluzí, takže obraz je plně srozumitelný pouze z určitého bodu.

Pracuje s iluzí

Na těch, které už česká města ve stejném stylu zdobí, jsou kromě kadeřnictví vymalované třeba interiér autodílny, ztemnělého obývacího pokoje nebo garáže. „Pro ztvárnění byla zvolena zajímavá technika anamorfní malby. Ta je specifická tím, že pracuje s optickou iluzí, takže obraz je plně srozumitelný pouze z určitého bodu. Tento bod je pečlivě vybrán na základě přirozeného pohybu chodců kolem trafostanice, aby dojem prostorovosti byl co nejrealističtější. Celý proces je technicky náročný a vyžaduje nejen zkušenosti s graffiti technikami, ale také precizní práci s perspektivou a prostorem. Přesto je každé dílo originální, jelikož nejde o strojové přenesení návrhu na stěnu, ale za každou malbou stojí umělec, který do malby promítá svůj jedinečný rukopis,“ dodává Šárka Lapáčková Beránková.

Dva až tři dny

Vytvořit podobný murál (nástěnnou malbu) přitom dle zástupce zhotovitele trvá dva až tři dny podle velikosti. Nejprve se totiž musí připravit podklad a projekce návrhu, pak sprejeři vytváří samotný obraz a následně se ještě malba ošetřuje antigraffitovým nátěrem, díky kterému se dají z díla odstranit případné dětské čmáranice. Konkrétní motiv, který se na trafostanici objeví, vybírá zadavatel, tedy společnost ČEZ. Všechny však spojuje jeden motiv a tím je - pochopitelně - elektrický spotřebič. 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)