Teplické kino se představuje v novém hávu
V úterý 20. srpna proběhla v Teplicích nad Metují kolaudace části nově zrekonstruovaných prostor kina. Kolaudace proběhla těsně před uvedením kina do ostrého provozu – tedy před začátkem 41. ročníku Mezinárodního horolezeckého festivalu, který startuje právě dnes ve čtvrtek 22. 8. Festival má tak příležitost zahájit v kině s novou fasádou, vestibulem a toaletami.
„Rekonstrukce prostor teplického kina začala již v loňském roce, kdy se předělalo zázemí pro herce v zákulisí. Od začátku letošního roku pak probíhaly opravy vestibulu, toalet a fasády,“ říká starostka Teplic nad Metují Věra Prokopová. Novotou zářící omítku zdobí v tuto chvíli festivalové vlajky, na nový nátěr po festivalu čekají ještě okna.
Nejvýraznějších změn však doznaly toalety a vestibul. Namísto starého vestibulu, evokující doby dávno minulé, návštěvníci vstoupí do moderního prostoru v barvách šedo-bílo-tyrkysové. Na šedých zdech jsou vyvedeny filmové odkazy a prostoru dominují dvě tyrkysová sofa, zrcadla a každý jistě ocení kruhové stolky na vysoké noze, u nichž je možné spočinout. Staré záchody zmizely, místo nich jsou zde vybudovány nové kabinky. Dveře pánských i dámských toalet zdobí šmrncovní siluety dámy a pána se zbraní v ruce. Celý prostor spolu s vestibulem spojuje jednolitá vrstva podlahy s černobílou kostkou.
Historie v mlze
Historie budovy kina s nepřehlédnutelným průčelím je zahalena v mlze, přestože není nijak hluboká. „Vzhledem k událostem v roce 1945 v Sudetech se záznamy nedochovaly, neboť po většinou shořely. Neexistují tedy stavební plány ani nic dalšího,“ vysvětluje archivářka a historička Miroslava Moravcová. Podle ní bylo kino postaveno na přelomu 19. a 20. století společně s přiléhající budovou restaurace a hotelu Koruna. Obě budovy jsou propojené a mají jedno číslo popisné. Původně se hotel s restaurací jmenoval Kaiser Krone (Císařská koruna), později zmizel z názvu „císař“ a zůstala jen Krone. Budova dnešního kina sloužila původně jako divadelní a koncertní sál k přiléhající restauraci. „Teprve ve 20. letech minulého století v něm bylo zřízeno kino,“ upozorňuje Miroslava Moravcová.
Ta také vzpomíná na to, že teplické kino bylo od války až do konce 80. let běžnou součástí místního života. Mělo multifunkční účel, kromě promítání filmů se v něm odehrávaly i koncerty, divadelní představení a také různé školní akce. „Do kina se chodilo pravidelně, pro nás mladé tady kino bylo jako kultura,“ říká archivářka.
Namísto kina nastupuje televize
Po roce 1989 bylo kino na nějaký čas zavřeno, až se jeho provozu ujal místní obyvatel a bývalý učitel Jiří Karlík. „Už ani nevím, kdo mě na to přivedl. Každopádně jsem se kina ujal, nechal si všechno vysvětlit a staral se o jeho provoz,“ říká Jiří Karlík a s úsměvem vzpomíná, že na starosti měl úplně všechno: od zajištění filmů, přes prodej lístků a někdy i úklid. Distribuce filmů byla v té době prostá: „Vozil jsem ještě velké krabice v zelených krabicích s obrovskými kotouči na nádraží, filmy se posílaly normálně vlakem.“
Pravidelný provoz kina – promítalo si i dvakrát až třikrát týdně – fungoval asi tři roky. Přesně před třiceti roky jeho existenci zabila televize Nova, která v roce 1994 vstoupila do českého televizního prostoru. Příležitost dívat se na filmy a pořady na dalším kanálu bylo pro lidi do té míry lákavé, že do kina přestali úplně chodit. „Návštěvnost začala tak prudce klesat, že se během půl roku úplně zavřelo. Od té doby kino více méně nefunguje,“ uzavírá Jiří Karlík.
V současnosti slouží kino s kapacitou zhruba 250 míst v průběhu roku nepravidelným divadelním představením pro školy i veřejnost. Nejvíce však ožije na konci srpna díky Mezinárodnímu horolezeckému filmovému festivalu. Tehdy se naplní až po okraj horolezci, dobrodruhy a dalšími příznivci outdoorových sportů. Příležitost prohlídnout si nově zrekonstruované prostory je právě v těchto dnech.