Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • V Adršpachu startuje ptačí projekt

V Adršpachu startuje ptačí projekt

Bára Fialová, foto archiv obec Adršpach

Čtvrtek, 12. prosince 2024

V Adršpachu startuje ptačí projekt

Krmení pro ptáčky zdarma, výroba ptačích budek ve škole, ornitologická osvěta. V Adršpachu začíná tuto zimu pilotní projekt na podporu ptactva v regionu, který je domovem vzácných druhů a významnou součástí takzvané Ptačí oblasti Broumovsko.

„Všem, kdo mají zájem a ochotu přispět k ochraně ptactva, nabízíme krmení zdarma pro zimní sezónu. Nakoupili jsme mnoho kil slunečnicového semene, pytle jsou k vyzvednutí na úřadě. Podmínkou je, že nám lidé na oplátku v průběhu sezóny pošlou aspoň tři fotky ptáčků na krmítku a zúčastní se druhý víkend v lednu celostátního sčítání ptactva,“ vysvětluje místostarosta Adršpachu Tomáš Dimter s tím, že krmivo zdarma je jen malá část komplexního projektu na ochranu ptactva a také poděkování lidem, kterým osud pozvolného mizení některých ptačích druhů není lhostejný.

Akci připravila obec ve spolupráci se Správou CHKO Broumovsko a Českou ornitologickou společností. Zapojí se do něj i Mateřská a Základní škola v Adršpachu. Ideálně by se ho měli účastnit lidé, kteří žijí v Adršpachu většinu týdne, aby mohli krmítka doplňovat a ptáci se tak nevyčerpávali létáním na prázdné krmítko.

 

Má to svá pravidla

„Připravíme návrhy ptačích budek, děti si je pak ve škole nebo doma jednoduše sestaví. Domlouváme se ze Správou CHKO, že bychom pak budky umístili na vhodná místa ve vesnici. Děti mohou ptáčky sledovat a starat se o budky,“ plánuje místostarosta a upozorňuje, že přikrmování ptáků má svá pravidla.

Krmítka představují v přírodě neobvyklou situaci, kdy se na malé ploše opakovaně potkávají ve velkých počtech různé druhy ptáků. Taková místa mohou sloužit k přenosu nemocí, proto je třeba je občas vyčistit. Další možná rizika spojená s přikrmováním na budkách najdete na stránkách České ornitologické společnosti. Přikrmování má také své odpůrce v tom smyslu, že vychyluje přirozenou přírodní selekci, protože dává výhodu přezimujícím druhům, které přilétají na krmítka, oproti stěhovavým.

„Krmení ptactva je otázka sporná, ale podle odborníků plusy převažují nad minusy. Sami ptáci nemohou za likvidaci přirozených podmínek, masivní využívání pesticidů a herbicidů, úbytek hmyzu… Na druhou stranu koukání na ,fógly´ člověka pozitivně naladí, děti se naučí chránit životní prostředí, dostaneme nějaká data, jací ptáci se tady pohybují a jestli dochází k redukci. Také samozřejmě doufáme, že se nám tímto projektem podaří zvýšit biodiverzitu v intravilánu obce,“ dodává místostarosta Tomáš Dimter. 

 

Sokol a výr

Jak se píše na webu Východočeské pobočky České společnosti Ornitologické při Východočeském muzeu v Pardubicích, ptačí oblast Broumovsko byla ustanovena v roce 2004 a zaujímá středovou část CHKO Broumovsko. Rozkládá se na ploše o rozloze 9128,70 ha, na délku měří 23 km a v nejširším místě dosahuje 6,5 km. Jejími jádry jsou rozsáhlá plošina Adršpašsko-teplických skal s navazujícím Křížovým vrchem, hora Ostaš s přilehlou Hejdou, úzký hřbet Broumovských stěn a masiv Boru. Předmětem ochrany zdejší ptačí oblasti se staly dva význačné druhy skalních měst – výr velký, který obývá okrajové skalní stěny příkrých svahů Broumovských stěn a odlehlé rokle Adršpašsko–teplických skal, a sokol stěhovavý, jenž dává přednost mohutným a vysokým skalním stěnám v blízkosti otevřené krajiny.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

  • Alena Rulfová
    Datum: 12. 12. 2024 11:06

    Pěkná akce, a velmi oceňuji, že se pan starosta poradil s odborníky jak ze správy CHKO tak od nás z České společnosti ornitologické.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)