V pondělí začal Zelený týden EU, zapojila se i Maiwaldova akademie
V pondělí 19. října odstartoval po celé Evropě Zelený týden EU 2020. Akce, jejímž letošním tématem je příroda a biodiverzita, poukazuje na důležitost zachování biodiverzity, na její nezastupitelnost a na potřebu její ochrany.
Do celoevropského programu se zapojila i Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov. Ta v neděli 18. října uspořádala neveřejnou (kvůli opatřením Covid 19) exkurzi po krajině Broumovska s ekologem a vodařem Jiřím Malíkem ze spolku Živá voda. "Vyrazili jsme na terénní exkurzi do Křinic, kde jsme se věnovali dobrým a špatným zásahům v krajině, rozebírali jejich přínos pro biodiverzitu či zádrž vody v krajině," informovala Šárka Vávrová, lektorka Maiwaldovy akademie. Z exkurze vznikla série videí, která budou zveřejněna na facebookovém profilu broumovského kláštera a Maiwaldovy akademie.
Zelený týden EU 2020 se koná ve dnech 19. - 22. října 2020. Poté, co byla v květnu přijata nová strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, bude Zelený týden zdůrazňovat přínos, který může mít biologická rozmanitost pro společnost a hospodářství, a úlohu, kterou může sehrát v podpoře a ve stimulaci obnovy v postpandemickém světě při vytváření pracovních míst a udržitelném růstu. Nová strategie ukazuje, že obnova je příležitostí začít znovu s vědomím, že transformační změna je možná. Je to šance přehodnotit náš vztah k přírodě, změnit činnosti, které vedou k úbytku biologické rozmanitosti a k širší ekologické krizi, a zvážit důsledky pro naše hospodářství a společnost. Zelený týden EU se zaměří na to, jak mohou politiky EU, např. Zelená dohoda pro Evropu, pomoci při ochraně a obnově přírody, aby získala prostor pro regeneraci a mohla prosperovat. Letošní Zelený týden bude rovněž milníkem na cestě ke konferenci smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP 15), která je nyní plánována na rok 2021 a na níž světoví lídři přijmou 10letý akční plán pro biologickou rozmanitost – novou celosvětovou dohodu pro lidi a přírodu.
V České republice se o nastartování ekonomiky trvale udržitelným způsobem zabývá na jaře nově vzniklá iniciativa firem, podnikatelů a aktivních občanů Změna k lepšímu, která vyzývá k vybudování sebevědomé, svobodné, zdravé a udržitelné ekonomiky postavené na nových digitálních technologiích, citu pro krajinu, kvalitě života, prvotřídní vědě a inovacích, které českou republiky posunou mezi světovou špičku. Vzdělávací a kulturní centrum Broumov je též aktivním členem.