V těchto dnech probíhá na místních hřbitovech česko-německá brigáda
Až do soboty se můžete zapojit do péče o společnou historii a paměť vloženou do kamene. Stejně jako loni i letos dorazila na Broumovsko početná skupina z krajanů ze spolku Heimatkreis Braunau, aby opravovali německé hroby na hřbitovech ve Zdoňově, Heřmánkovicích a Teplicích nad Metují. Letos také v doprovodu českých studentek. Každý dobrovolník je srdečně vítán.
„Do poslední chvíle jsme zvažovali, zda nemáme kvůli záplavám brigádu odvolat nebo nabídnout těžce postiženým obcím jako jsou Teplice nebo Zdoňov pomoc s odstraňováním následků velké vody, ale z obcí přišlo ujištění, že zatím vše zvládají a ať se věnujeme původnímu programu,“ vysvětluje předseda krajanského sdružení bývalých obyvatel Broumovska Heimatkreis Braunau Erik Buchholz.
„Pracujeme tu už pátým rokem a snad je to i vidět. Od úterka jsme se tu postupně scházeli a teď máme za sebou celodenní brigádu na hřbitově ve Zdoňově. Ve čtvrtek jsou na programu Heřmánkovice. Události z loňského roku, kdy zmizela část německých hrobů, nás všechny, Němce, ale určitě i Čechy, velice zasáhly (více ZDE). Ale šok může někdy i léčit. Díky tomu téma péče o německé hroby opět ožilo i na české straně. Znám heřmánkovický hřbitov už léta a je pravda, že k určitým proměnám tam docházelo po celou dobu. Dnes jej vnímám jako testovací území, na němž se společně pokusíme udržet historii viditelnou a přítomnou a zároveň dát hřbitovu novou pietní podobu. Dle dohody se starostkou obce Janou Královou by se měla vysazovat zeleň, která bude připomínat původní podobu hřbitova. Pak nás čeká očišťování hrobů, obnova zašlých nápisů a drobné opravy. Budeme také zjišťovat, které náhrobní desky na hřbitově zůstaly. Ty jsou postupně usazovány na nové místo do budoucna mají tvořit jakési lapidárium,“ upřesňuje Buchholz.
Každý z české strany je vítán
„V pátek a sobotu nás čekají Teplice a opět Zdoňov. Máme velké štěstí, že naše skupina je opět tak početná. Tvoří jí nejen lidé, jejichž rodinné kořeny sahají do Adršpachu, Teplic nebo zaniklé obce Libná. Po loňské, čistě německé brigádě, jsme si řekli, že je škoda, aby tu s námi nebyli Češi. Kontaktovali jsme Kateřinu Fuksovou z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy a ta dala dohromady asi desítku studentek z Fakulty sociálních věd, které se k nám připojily. A samozřejmě vítáme každého dalšího dobrovolníka či zájemce z české strany. Jde tu o naši společnou historii, která má spoustu bolestivých a temných momentů. Ale to už nemůžeme změnit. Znám mnoho rodin, které tím trpěly po celý život a ve vzpomínkách se neustále vracely na Broumovsko. V poslední době ale pozorujeme i množící se dotazy z české strany, jak která vesnice či dům vypadaly, kdo byli jejich obyvatelé, co zajímavého se v obci přihodilo. Když budeme vzpomínky sdílet, může nám to pomoct změnit i náš pohled na minulost a tím i budoucnost. Pro mě je Broumovsko domov, jakkoli to může znít zvláště. A čím více bude vznikat nových kontaktů mezi původními a současnými obyvateli Broumovska, tím méně nás budou historické události bolet,“ uzavírá Erik Buchholz.
Kdo by se chtěl k brigádě připojit, ale váhá či má doplňující dotaz, může kontaktovat Pension St. Florian, kde je skupina ubytovaná, na čísle: 606 172 785