Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Záchranáři nacvičovali ve Vlčí rokli
banner

Záchranáři nacvičovali ve Vlčí rokli

Martina Götzová, foto, video Michal Fanta, Tomáš Koutský / HZS KHK

Pondělí, 14. března 2022

Záchranáři nacvičovali ve Vlčí rokli

Jak zachránit člověka, který uklouzl ve skalních stržích, nemá telefonní signál a je navíc podchlazený, se v neděli 13. března učili záchranáři ve Vlčí rokli v Teplicko-adršpašských skalách. Video a fotogalerii z akce  najdete v článku.  

Adršpašsko-teplické skály ročně lákají stovky tisíc návštěvníků, zájem o ně je i v zimním období. To však s sebou nese i možná rizika. Rychle se stmívá, stezky bývají často zledovatělé a neschůdné, vlivem chladného počasí vydáváme více energie, rychle se vybíjí i mobilní telefon. Mnohdy v nepřehledném terénu skal se stane, že turista kvůli tmě nebo vyčerpání špatně odbočí, nebo může dokonce dojít ke zranění. Jediným východiskem je pak zavolat tísňovou linku s žádostí o pomoc.

V lokalitě Vlčí rokle se uskutečnil výcvik, který byl tematicky zaměřen právě na krizové situace, do kterých se mohou návštěvníci zimních skal dostat. Při reálném zásahu se takové akce účastní více záchranných složek. Ty se musí mezi sebou koordinovat, a to v terénu, kde často není signál ani pro telefony, ani vysílačky. Při zásazích ve skalách většinou spolupracují profesionální a dobrovolní hasiči, členové Skalní záchranné služby, vše v kooperaci se zdravotnickou záchrannou službou a Policií ČR.

"Výcvik měl co nejvíce kopírovat reálný zásah. To znamená vyhledat v terénu zraněnou osobu, která nemá telefonní signál, nemůže ani jít, protože uklouzla do strže a je podchlazená. Cvičili jsme v pozdějším odpoledni, kdy se začínalo stmívat a terén byl zledovatělý. Pokud nám zraněná osoba poskytne například souřadnice z aplikace Záchranka, může být takový zásah opravdu rychlý, to však nebyl případ cvičení. Abychom člověka zachránili, museli jsme propátrat modrou turistickou značku a případné odbočky," řekl k výcviku velitel čety ze stanice Náchod Josef Hlaváček.

Po hodinovém pátrání zasahující složky našly postižené osoby a prováděly první pomoc. Nezbytnou součástí dobře provedeného zásahu je poskytnutí tepelného komfortu zraněnému, a následně pomocí nosítek a lanové techniky osobu vyprostit. Už padla tma, když záchranáři sváželi postižené osoby do míst dostupných pro další zdravotnickou péči a techniku.

Pro výcvik byla připravena dvě náročná stanoviště. Na plnění úkolů na stanovištích dohlíželi instruktoři-lezci z Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, které spadá organizačně pod HZS Královéhradeckého kraje.

 

Článek obsahuje video:

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)