Žáci Hradební základní školy navštívili Památník Terezín
V rámci etické výchovy uskutečnili žáci 9. tříd Hradební základní školy v Broumově exkurzi do Památníku Terezín. Navázali tak na besedu s pamětnicí Michaelou Vidlákovou. Při prohlídce Hlavní pevnosti vzpomínali na její vyprávění a hledali místa, kde pobývala. Průvodkyně broumovské žáky chválila, že jsou z hodin dějepisu a ze setkání s pamětnicí na exkurzi dobře připraveni.
.jpg)
"V Malé pevnosti jsem měl divný pocit. Na jedné straně svojí návštěvou uctíváme památku vězněných, ale zároveň "bezstarostně" chodíme po místech, kde tolik trpěli," hodnotil exkurzi žák 9.A Jakub Kleprlík.
Tereza Hrnčířová mluvila o svém nejsilnějším zážitku: "V Terezíně jsem si znovu uvědomila, jaké ponížení tam vězni ghetta zažívali – nedostatek jídla a místa, zimu, hrozné hygienické podmínky."
"Šokoval mě ten kontrast. V Malé pevnosti hlad a mučení a kousek za zdí bazén pro rodiny esesáků. Ptám se, jak je to možné? Sama si odpovídám, že to je zatvrzelost nacistické ideologie, kdy se na Židy dívali jako na "zkázu" lidstva," řekla Veronika Ibrahimová z 9.A.
"Exkurze je součástí Minimálního preventivního programu školy. Žáky čeká přechod na střední školu, tam se mohou setkat se spolužáky, kteří sympatizují s neonacismem. Díky zážitkům z Terezína a znalostem ze školy se mohou lépe postavit proti projevům rasismu a antisemitismu," dodala zástupkyně ředitele školy Naděžda Dvořáková, která je zároveň školní metodik prevence.
Památník Terezín vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa. V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí.