Známý reportér Richard Samko přijede debatovat do Broumova
V pátek 6. října přijede do Broumova besedovat se školáky a veřejností reportér a novinář Richard Samko. Společně s dalšími významnými romskými osobnostmi představí romskou historii, kulturu a jazyk, ale především přijedou podpořit mladé v jejich dalším vzdělávání.
Richard Samko se romské problematice věnuje jako reportér a novinář České televize už řadu let. Bojuje proti stereotypům šířeným jak mezi Romy, tak majoritní společností, snaží se motivovat mladé z komunity a jejich rodiny na cestě za lepším vzděláním a pomáhá jim přitom překonávat různé překážky včetně rasismu. Právě podpora a vzdělávání mladých bude hlavním tématem jeho pátečního setkán nejprve se žáky 2. stupně broumovské Základní školy a Praktické školy a později besedování s veřejností. Společně s ním se představí Emil Baláž, dlouholetý redaktor pořadu Českého rozhlasu o romské kultuře O roma vakeren, a také Emil Ščuka, který působil jako předseda Romské občanské iniciativy a prezident International Romani Union.
Veřejná beseda se koná od 15 hodin v nově otevřeném komunitním prostoru Na Rohu, vstupné je zdarma. Setkání spolupořádají Identity Prague a spolky BrauNOW a Amaro Drom / Naše cesta.
Spolek Amaro Drom / Naše cesta vznikl teprve nedávno z iniciativy Anety Farkašové a Nikoly Jeremiášové. Od září organizují Na Rohu pravidelná čtvrteční setkání jak pro babičky a maminky, tak pro teenagery. „Pořád jsem poslouchala nářky mého syna Filipa, nadaného hudebníka (člena mladé romské kapely Lavutara – pozn. red.), že se nemají s kamarády kde scházet a nebaví je poflakovat se po škole venku. A vedle toho tu máme naše drahé rodiče a prarodiče, kterým chybí sociální kontakt, a i v důchodovém věku by si přáli být užiteční společnosti a aktivně se účastnit komunitního života. Proto jsme se rozhodli založit spolek a dát oběma skupinám možnost smysluplně trávit svůj čas, podporovat je v jejich přáních nebo schopnostech a ukázat jim, že na nich záleží,“ vysvětluje Aneta Farkašová.
A jaký je podle ní smysl spolku? „Chtěla bych, aby naše aktivity nebyly čistě romské, vítáme všechny a chceme ukázat, že každý z nás má co nabídnout. I proto jsme si zvolili romsko-český název Amaro Drom / Naše cesta. Ta cesta symbolizuje vše, čím musíme projít. Není rovná, je dlouhá a klikatá, plná překážek, ale důležité je po ní kráčet společně dál,“ uzavírá Aneta Farkašová.