Znáte výrobce pod značkou Broumovsko – regionální produkt?
Broumovsko – regionální produkt představuje některé zdejší producenty, ale i certifikované zážitky.
Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, je daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z určité oblasti nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce tamních řemeslníků̊ a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky. Jsme členy asociace regionálních značek (ARZ).
Systém regionálního značení výrobků a služeb je koordinován na národní úrovni, která je sdružením regionů s vlastní značkou. Aktuálně má asociace 31 členů a propojuje tak jednotlivé producenty celorepublikově.
V každém regionu působí regionální koordinátor, který zajišťuje správu dané značky, komunikuje s místními výrobci a s ARZ. Značku výrobkům uděluje nezávislá certifikační komise po splnění jednotných pravidel.
Seznamte se s producenty Broumovska
Při putování Broumovskem navštivte Ekofarmu Bošina ve Vernéřovicích, kde ochutnáte vlastnoručně vyrobené produkty, jakými jsou mazánek a klobásky. Najdete tam i ovčí sýry a jogurty z ovčí farmy Šonov, o kterou se starají Menčíkovi. Pokud máte chuť na zákusek, zastavte se v Polici nad Metují na náměstí přímo v krámku Kvíčerovské pekárny. Uctívanou potravinou byl a stále je chléb. S ním se nesmělo zle zacházet. Podle pověsti se ve Žďáře nad Metují propadl mlýn do nitra země, protože rozmazlené mlynářovy dcery švihaly bochníky pruty, aby rychleji vychladly. Ochutnejte polický kvasový chléb, který je pečen podle původních receptur v parní peci. Pokud jste milovníky kávy a sušenek, zavítejte do klášterní kavárny v Broumově, kde již u vstupu ucítíte čerstvě praženou kávu od Volkafe. Jen si představte: šálek skvěle upražené kávy s pohledem na klášterní komplex, který je otevřen celoročně. Vydejte se naučnou stezkou Farmy Wenet. Nejen, že na ni uvidíte zvířátka, jako jsou papoušci, velbloudi, lamy, klokani a veverky, ale naučíte se třeba rozpoznat stopy zajíce nebo srnky. Po farmě jsou rozmístěny naučné cedule. U vstupu je možné si zakoupit krmení pro zvířata a při procházce farmou je tak můžete nakrmit.
Představujeme některé výrobce:
Výrobky z ovčího rouna – ručně zpracované ovčí rouno, ze kterého je na kolovrátku napředena ovčí vlna. Výrobky jsou dále vytvářeny ručně pletením, háčkováním, tkaním, filcováním a paličkováním. Tímto způsobem paní Ines Šťovíčková vyrábí šály, rukavice, čepice, ponožky, polštáře, vesty, koberečky nebo pletené hračky.
Pejskar, trvanlivé salámy – firma v Polici nad Metují existuje již od roku 1887, v té době závod vyráběl šunku a konzervy. V roce 1977 přišel na trh nový výrobek, salám fermentovaného typu, který byl pojmenován podle města Poličan. Ochutnejte také salám Ostaš nebo Polický uherák.
Divoká kosmetika – Otomar Černý již před 24 lety pronikl do kouzla divoce rostoucích bylin. Byliny sbírá v regionu Broumovsko a pak z nich vyrábí gely a vlasové přípravky.
Včelí farma Rokytník – hlavní vizí firmy je produkce vysoce kvalitních medů z ekologicky nezatíženého prostředí panenských lesů a luk. Lesní, javorový, pastovaný nebo ochucený med se skvěle hodí na váš stůl.
Lenka Vítková Kozárová – drátovat začala před 11 lety s kamarádkou. Nemá předlohy, jen své nápady. Žádný výrobek není stejný. Drátování je vhodné pro všechny, kteří si to chtějí vyzkoušet a jsou i úplní začátečníci. Lenka připravila drátovací sady, které mají podrobný návod i korálky na ozdobení. V sadách se nejvíce objevují srdíčka, kytičky, zvířátka, vánoční nebo velikonoční motivy. Korálky nakupuje z Jablonce nad Nisou i drátek má od české firmy.
Dřevoterm s.r.o. – stínící technika vyráběná pod značkou PAVON s potiskem vzorů z kolekce Rosenberg, získaných digitalizací obrázků z ročenek z 19. století.
Lidová dílna 322 - Hana Váňová – kreslí na sklenice, hrnky, džbánky, kraslice, prkénka, lahve a letos začala i na látku zažehlovacími barvami (látka se může bez problémů prát). Novinkou jsou povlaky na polštářky, které se skvěle hodí na chalupy. Inspiraci čerpá z regionálních předmětů, jako jsou například malované skříně, talíře a truhly. Hlavním motivem je růže, kterou chápe nejen jako květinu, ale také symbol, který je silně spjat s regionem, městem, ve kterém bydlí a pracuje.
Certifikované zážitky
U nás najdete certifikované i zážitky, které stojí za to. Jedním z nich je jízda na fríských koních na Jízdárně v Hejtmánkovicích. Její areál byl přebudován ze selského stavení. Pohled z koňského sedla a naprosté splynutí s přírodou vás nechá proniknout do tajů kraje. Dalším je Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum Papírových modelů. Expozice se vyvíjí a modernizuje. Nabízí interaktivní prvky a myslí na návštěvníky všech věkových kategorií. Můžete si zkusit práci se stavebnicí Merkur nebo přímo s papírem. Obě muzea se nachází v Polici nad Metují a jsou otevřena celoročně. Vyzkoušejte si, jestli ještě umíte složit z papíru loďku nebo parník.
Zážitkem především pro ženy jsou květinové dílny "Kytice z vesnice" na statku v Hejtmánkovicích u Lenky Hlaváčkové, které se konají celoročně. V souladu s ročním obdobím si zde účastnice mohou uplést a vyzdobit věnec z podzimních přírodnin, uvázat nádherné kytice kombinované z lučních a zahradních květin či si vyrobit adventní či velikonoční věnce a dekorace.
Přehled všech regionálních produktů ZDE.