Hradečtí celníci bilancovali rok 2020
Uplynulý rok byl na hradecké celnické scéně plný událostí, jež přinesly jejich příslušníkům spoustu nových zkušeností a informací, pozměnily přístup v celém spektru výkonu svěřených činností.
Padesát z nich bylo v půli března vysláno na státní hranici s Polskem, kde plnili ve ztížených podmínkách úkoly ve vztahu k posílení bezpečnostních opatření a ochraně vnitřních hranic České republiky v souvislosti s rozšířením onemocnění covid-19. Ve dvanáctihodinových směnách se po dobu bezmála tří měsíců na hraničních celních přechodech v Náchodě a Královci podíleli na plnění kompetencí Policie České republiky, na vstupu do země i výstupu z ní zastavovali osobní i nákladní automobily, kontrolovali kabiny vozidla, platnost a pravost předkládaných dokladů a předávali je k následným lustracím v evidencích Ministerstva vnitra, dohlíželi nad bezpečností a plynulostí silničního provozu.
Při kontrole nákladních vozidel, která svojí hmotností nadměrně zatěžují pozemní komunikace, zjistili celkem 19 zásadních porušení. Dopustili se jich zejména řidiči polské a ukrajinské národnosti. Na kaucích za přetížená vozidla od nich vybrali 91 tisíc korun, na pokutách inkasovali více než 40 tisíc korun.
V rámci kontrolních akcí zaměřených na přepravu nelegálního odpadu odhalili ve dvou případech téměř 29 tun této komodity bez potřebných dokladů a povolení. V jednom z nich odpad o hmotnosti téměř 25 tun převážel polský řidič, který deklaroval přepravu plastu a kaučuku. Naplněné bílé plastové obaly "big bag" však obsahovaly navíc příměsi kovů, měděných drátů, tištěných obvodů a dalších látek. Nelegální odpad převážel také Čech z Polska, kdy jím deklarovaný biologicky rozložitelný odpad obsahoval navíc složky, které odpovídající parametry nesplňovaly. V obou případech zadržený odpad putoval zpět přímo ke svým původním majitelům.
V obchodech a provozovnách v Královéhradeckém regionu zajistili loni téměř 2,5 tisíce výrobků pro podezření z porušení práv k ochranným známkám nebo průmyslovým vzorům. Škoda, která by byla majitelům práv duševního vlastnictví způsobená prodejem tohoto zboží, by dosahovala částky téměř 9 milionu korun. Mezi nejčastěji zajištěnými komoditami bylo oblečení, obuv a oděvní doplňky. Mezi zadrženými předměty skončilo také 128 grilů s designem lotusu, jež svým vzhledem nápadně připomínaly průmyslové vzory společnosti LotusGrill GmbH z Německa. Hodnota originálních výrobků na trhu by dosahovala výše téměř jednoho milionu korun.
Koronavirová pandemie neukončila ani nelegální zaměstnanost v Královéhradeckém kraji. Za dodržování přísných bezpečnostních a hygienických opatření zkontrolovali hradečtí celníci převážně ve stavebnictví 34 vytipovaných cizinců, 23 z nich pracovalo bez platného pracovního povolení nebo v rozporu s ním. Nejvíce nelegálních zaměstnanců pocházelo z Ukrajiny.
Navštívili 36 podniků, v nichž jejich majitelé provozovali hazardní hry. Odhalili 3 nelegální herny na Trutnovsku a Jičínsku, zadrželi 8 herních zařízení a platební prostředky v hodnotě převyšující 14 tisíc korun. V legálních hernách a kasinech zaznamenali 25 porušení právních předpisů.
Oproti minulém roku se zásadně snížilo množství zajištěných drog i prekurzorů k jejich výrobě, které celníci ponejvíce nacházeli u pašeráků v polském příhraničí. Odhalili 1096 tablet léků zneužívaných k výrobě drog, 155 gramů sušiny konopí a dále několik gramových dávek kokainu, amfetaminu, lysohlávek a syntetických drog. Kontrolovali na celém území jejich regionu osobní i nákladní automobily a do preventivních kontrol zapojovali také služební psy speciálně vycvičené na vyhledávání omamných a psychotropních látek.
Činnost hradeckých celníků směřovala také do oblasti kontrol živočišných a rostlinných produktů. Ve spolupráci se Státní veterinární správou identifikovali nezákonné přepravy u více než 7 tisíc kilogramů vepřového, hovězího, krůtího a drůbežího masa či 1 400 kilogramů sýrů, v součinnosti se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí pak více než 50 tisíc kilogramů ovoce a zeleniny, u nichž přepravci v České republice nenahlásili předmětné zásilky dotčeným orgánům státní správy.
V rámci tzv. dělené správy, kdy ukladatel, jímž je jiný správní orgán, který platební povinnost stanoví nebo vyměří a celní úřad ji dále spravuje, tedy vybírá nebo i vymáhá, odvedli téměř 113 milionů korun za odvody a poplatky týkající se životního prostředí (zemědělská a lesní půda, vypouštění odpadních vod, čistota ovzduší). Na sankcích vybrali více než 31 milionů korun. Šlo především o pokuty uložené Policií ČR, dále Českou inspekcí životního prostředí, Inspektorátem práce, Českou obchodní inspekcí a dalšími.
Ve více než patnácti stech případech odhalili vozidla využívající zpoplatněné komunikace bez řádně zaplaceného mýtného poplatku nebo platného dálničního kuponu a řidičům uložili pokuty ve výši bezmála 1,7 milionu korun. Jejich revír, dálnice D11, byla vybrána k testování nového systému elektronických dálničních známek a ve druhé polovině listopadu jim byla předána testovací sada pro zajištění mobilní kontroly. Jejich zkušenosti a připomínky z terénu přenášeli poskytovateli a správci systému.
Ilustrační fotografie je z hranice mezi Českou republikou a Polskem na Janovičkách.