Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény
banner

Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény

RENÉ HERZÁN

Pátek, 14. února 2020

Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény

Neurologické oddělení Oblastní nemocnice Náchod získalo statut certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. V Královéhradeckém kraji jde o jedno ze tří certifikovaných center. Náchodské nemocnici to umožňuje léčit migrénu nejmodernější metodou biologické léčby.

"Jedná se o preventivní léčbu takzvanými monoklonálními protilátkami, které se aplikují jednou měsíčně a výrazně snižují frekvenci bolestí hlavy. Revoluční je tato léčba v tom, že působí přímo na konkrétní receptory na mozkové tkáni, které spouští migrénu, a to tak, že se záchvat vůbec nerozvine," vysvětluje princip nové léčby migrén MUDr. Miroslav Škoda, primář neurologie Oblastní nemocnice Náchod.

Novou metodou jsou léčeni pacienti, kteří projdou přísnými kritérii zdravotních pojišťoven. Podmínkou jsou časté záchvaty migrény, které nereagují na běžnou léčbu. Pokud pak u nich není léčba monoklonálními protilátkami dostatečně účinná, musí se ukončit. Za účinnou léčbu se považuje taková, která sníží frekvenci záchvatů migrény alespoň na polovinu. Důvodem přísných podmínek je finanční náročnost léčby.

Léčbu monoklonálními protilátkami mohou provádět pouze certifikovaná centra. Oddělení náchodské neurologie proto už oslovilo primáře sousedních okresů s informací, že má možnost léčit komplikované projevy migrény. První zkušenosti s novou metodou jsou podle primáře MUDr. Miroslava Škody dobré a léčba prvních pacientů, kteří nereagovali na dosud užívané preventivní léky, se jeví jako úspěšná.

Ambulance nově vzniklého centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy začne fungovat od 1. 3. 2020. Pacienti z Náchodska se budou moci objednávat na doporučení praktického lékaře, pacienti z jiných okresů přes ošetřujícího neurologa.
Migréna je záchvatovité onemocnění, které postihuje celosvětově asi 10 % populace. První záchvaty začínají většinou v dětství nebo v době dospívání. Po 40. roce života jejich četnost pozvolna klesá. Ženy trpí migrénou přibližně 3x častěji než muži.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)