Česko-polská spolupráce dělá pohraničí bezpečnější
Velkou pozornost věnuje program Interreg V-A ČR-Polsko 2014-2020 oblasti prevence rizik. Partneři z Královéhradeckého kraje jsou zapojeni hned do několika projektů. Celková hodnota evropských dotací u nich činí přes osm milionů eur, tedy více než 200 milionů korun.
"Česko-polská přeshraniční spolupráce má pro území Královéhradeckého kraje velký přínos a pozitivně ovlivňuje celou řadu oblastí počínaje podporou turistického ruchu přes zlepšování dopravní infrastruktury, obnovu památek, vzdělávání a kulturu po projekty na posilování integrovaného záchranného systému, což považuji za obzvlášť významné v odlehlejších oblastech kraje jako je Broumovský výběžek nebo Orlické hory. Profesionální i dobrovolní hasiči získávají nová vozidla a množství dalšího vybavení, které potřebují ke včasným zásahům. Například stanice v Trutnově, Náchodě a Rychnově mají nové automobily vybavené k zásahům u chemických havárií," oceňuje hejtman Jiří Štěpán.
Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje se podílí na vlajkovém projektu "Bezpečné pohraničí" s evropskou dotací přes 6,7 milionu eur. Jeho součástí je analýza s vyhodnocením současného právního a organizačního stavu v oblasti bezpečnosti v příhraničí, posílení komunikace a krizového řízení a také zvýšení kompatibility společných zásahů záchranářů při požárech, povodních, dopravních nehodách, záchraně osob a ochraně životního prostředí. Daří se to díky konferencím, pracovním setkáním expertů, záchranářským cvičením, jazykovým vzděláváním a také nákupem vybavení. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje vybavil díky evropské dotaci stanice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Trutnově třemi novými technickými chemickými automobily v hodnotě 17 milionů korun, zároveň pořídil videokonferenční systém za necelý milion korun. Toto komplexní řešení zvýšilo úrovně spolupráce a posílilo celý systém bezpečnosti v pohraničí.
Projektu "Modernizace zařízení a vzájemné pomoci při mimořádných událostech v Orlických a Bystřických horách" s evropskou dotací přes 600 tisíc eur se účastní obce Orlické Záhoří a Deštné v Orlických horách. Cílem je vytvoření společného systému informování a pořízení speciálního vybavení. Hasiči z Orlického Záhoří získali speciální tahač s pohonem 4x4, jejich kolegové z Deštného automobil pro výjezdovou jednotku. Projekt zahrnuje také společná cvičení a školení na obou stranách hranice nebo vydání česko-polského hasičského slovníčku a tvorbu mapových podkladů.
"Společnými silami proti živelným pohromám" postupují za českou stranu město Meziměstí a obec Otovice. "Mezi projektové aktivity v celkové hodnotě 167 tisíc eur patří nákup požární a záchranářské techniky, instalace protipovodňového čidla na řece Stěnavě, pořádání školení a společných cvičení nebo tvorba osvětových materiálů. Hasiči z Meziměstí díky projektu disponují čtyřkolkou s vozíkem, defibrilátorem, nafukovacím stanem, člunem, plovacími vestami a dalším potřebným materiálem," uvádí radní pro regionální rozvoj Pavel Hečko, který je zároveň starostou Meziměstí.
Obec Otovice pořídila nafukovací stan s vytápěním a osvětlením, nafukovací člun, plovoucí čerpadlo a teleskopický vyprošťovací hák.
Město Hronov je vedoucím partnerem v projektu "Společné řízení rizik – Hronov, Kudowa Zdrój" s evropskou dotací téměř 600 tisíc eur. Hlavní aktivitou projektu je série školení na různá témata, která zefektivní společný zásah, a dále jazykové kurzy. Hronovští hasiči získají velkokapacitní cisternu za zhruba deset milionů korun.
Pokud bude mít program dostatečné úspory, má šanci na realizaci také náhradní projekt "Bezpečněji společně", do kterého je zapojeno město Broumov. Zde by dotace mohla přesáhnout půl milionu eur. Projekt počítá s nákupem vybavení i společným proškolením s partnery. Do Broumova by mohl přibýt terénní automobil s pohonem 4x4 s přívěsem.
Celkem tak projekty na prevenci rizik získaly pro území Královéhradeckého kraje evropskou dotaci přes 200 milionů korun. V současném programovém období 2014-2020 bylo v Královéhradeckém kraji doposud podpořeno 70 velkých projektů a 180 mikroprojektů s evropskou dotací přes 2,1 miliardy korun.