Tempus fugit II začíná svou misi
Fotografická výstava skupiny broumovských kostelů TEMPUS FUGIT II zamířila do Chicaga a Bruselu.
Tento text vznikl cca 10 km nad Atlantikem během říjnového letu z Chicaga. Desetihodinová časová dotace a naprosto zřejmý odstup od každodenních pozemských starostí, nabídly prostor pro malou retrospektivu. A jak lze doufat, i perspektivu.
Fotografická výstava TEMPUS FUGIT I vznikla v roce 2013. Díky ní se zrodila dodnes řada aktivních kontaktů s lidmi nejrůznějšího vzdělání a společenského postavení. Šestnáct fotografických plátěných obrazů bylo během let 2013–2019 možné vidět celkem na 30 místech Evropy a USA, včetně Prahy, Mnichova, Bruselu, Paříže, Stockholmu, Varšavy, Ottawy, Chicaga a New Yorku. Čistý výtěžek po odečtení nákladů překročil sumu 300 tisíc korun. Důležitější jsou však zmiňované kontakty.
Proto fotografická výstava TEMPUS FUGIT II, která navazuje na TEMPUS FUGIT I, zahajuje v říjnu 2022 své turné v Chicagu a Bruselu. Česká katolická mise v Chicagu v osobě tamějšího velkorysého kněze Mons. Dušana Hladíka otevřela TF I cestu po americkém kontinentu. Volba pro někdejší třetí největší české město (po Praze a Vídni) byla vzhledem k poválečné misi čechoamerických benediktýnů v broumovském klášteře logická a díky ní jsou farnosti na obou stranách oceánu v stálém kontaktu. Brusel pak představuje pomoc Evropské unie na obnově jedinečného souboru barokních sakrálních staveb. Dnes už neodmyslitelným podporovatelem těchto snah je poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. On sám zahájí turné TEMPUS FUGIT II na Starém kontinentu v úterý 8. listopadu v budově Evropského parlamentu v Bruselu, během které bude rovněž představen kalendář pro rok 2023.
Chicagský monsignor a výrazný evropský politik tak jako by zastupovali ono zmiňované neformální seskupení, mezi jehož členy patří emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, královéhradecký biskup Jan Vokál, královéhradečtí hejtmani včetně současného Martina Červíčka, vzácní podporovatelé z Ministerstva kultury a Ministerstva zahraničních věcí, akademická a odborná obec, laická veřejnost a v neposlední řadě samotní broumovští farníci a někdejší broumovští rodáci a jejich potomci.
Začátek roku 2022 byl kvůli pandemii covidu-19 těžký. O to více potěšilo všechny podporovatele Broumovska lednové rozhodnutí vlády Petra Fialy o prohlášení broumovské skupiny kostelů za Národní kulturní památku. Tento významný milník reflektuje již pátý kalendář s fotkami národních kulturních památek. Autorem fotografií výstavy a kalendáře je bratislavský fotograf Dano Veselský s chotí Janou.
Říjnem 2022 tak začíná pokračování vpravdě nikdy nekončícího příběhu, ve kterém zmiňované fotografie jsou jeho malou, a přece nepostradatelnou, součástí. To, z čeho se může těšit široké spektrum veřejnosti, nejsou jenom částečně opravené kostely, ale zvláště vztahy, které vznikly a vznikají díky zraněným kostelům, jak svým názvem CHURCHILL zdůrazňovala první cesta do Chicaga v roce 2018.
Obě výstavy a všech dosavadních pět kalendářů vzniklo díky výrazné podpoře Královéhradeckého kraje. Samotná cesta do Chicaga v říjnu 2022 se pak mohla uskutečnit díky finanční podpoře Města Broumov, obcí Hejtmánkovice, Heřmánkovice, Křinice, Otovice a Vernéřovice, kterým tímto vyslovuji velké poděkování. Před samotnou prezentací výstavy, která proběhla během čtvrtého říjnového víkendu na půdě České katolické mise, došlo k důležitému setkání s generálním konzulem ČR v Chicagu Ing. Jaroslavem Kantůrkem. Výsledkem více než hodinové pracovní schůzky jsou další kontakty na české a německé krajany v USA, kterým bude možné rovněž prezentovat úsilí o obnovu celého broumovského regionu. Vzhledem k aspiracím Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 a odvážnou metu jménem UNESCO je možné označit misi za úspěšnou. K tomu všemu jsou už pochopitelně v jednání místa prezentace výstavy v ČR, Německu a dalších státech Evropy. Všem podporovatelům upřímné: Pán Bůh požehnej!
P. Martin Lanži, děkan ŘKF Broumov