Broumov: nové sběrné místo má zlepšit třídění
.jpg)
Starou pračku, kočárek nebo skříň mohou obyvatelé Broumova nově přivézt na nové shromažďovací místo, které od 1. března pro své obyvatele zřídilo město v Tyršově ulici. Postupně tak nahradí provoz firmy Marius Pedersen, která ke konci března končí na dosavadním místě na Barvířském náměstí.
„Marius Pedersen prodává objekt na Barvířském náměstí, proto se město rozhodlo, že zřídí náhradní shromažďovací místo, aby měli Broumováci kam své odpady odvézt,“ řekl místostarosta Kamil Slezák s tím, že si město zároveň od opatření slibuje, že se zvýší míra vytříděného odpadu. Město Broumov, stejně jako všechny ostatní obce, potřebuje snižovat množství komunálního a velkoobjemového odpadu, jak mu to ukládá zákon. Ten aktuálně vyžaduje, aby se každoročně zvyšoval podíl recyklovatelného odpadu a zároveň každoročně zvyšuje poplatky za skládkování směsného komunálního odpadu.
Tyršova 52
„Shromažďovací místo“ se přitom od „sběrného dvora“ liší v tom, že neodebírá nebezpečný odpad nebo stavební materiál. Lidé sem však mohou odvézt staré elektrospotřebiče, elektroniku, velkoobjemový odpad jako je starý nábytek, ale také tradiční recyklovatelné materiály jako jsou plast, papír nebo sklo. Na to jsou v Tyršově ulici číslo 52 připravené velké kontejnery, takže je možné sem přivézt například celé staré okenní tabule. Pro odkládání nebezpečných materiálů, pneumatik nebo stavebního odpadu funguje pro celé území Broumovska i nadále sběrný dvůr v Heřmánkovicích, který provozuje právě firma Marius Pedersen.
„Co se týče nábytku, je fajn, když ho lidé přivezou rozložený a roztříděný,“ upozorňuje Martina Růžičková z Technických služeb města Broumov s tím, že zaměstnanci nemají kapacitu odpady na místě třídit. Na Tyršově je také kontejner na textil, do kterého je možné hodit oblečení bez ohledu na to, zda je ještě použitelné, nebo ne. K tomuto třídění pak bude docházet přímo v Diakonii Broumov, která textil odebírá. Starý nábytek zase z Broumova odebírá jihlavská firma Kronospan, která je v tuto chvíli jediným zpracovatelem odpadního dřeva v republice.
Do dvora ke kontejnerům je možné zajet autem, otevírací doba je zatím v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v sobotu od 8 do 11 a v ostatní dny kromě neděle a svátků po telefonické dohodě.
Velké rezervy
V oblasti odpadového hospodářství v minulém roce Broumov mimo jiné výrazně investoval do osvěty, lidem do schránek přišel přehledný Odpadový zpravodaj a tam, kde schránka nebyla příliš malá, i odpadový kalendář zdobený obrázky dětí z broumovských škol. V něm jsou nejen data svozů tříděných odpadů, ale také termíny kulturních akcí, které město letos pořádá.
„Pokud bychom jako občané dokázali zvýšit procento tříděného odpadu, úspory města se budou pohybovat v milionech korun! Tyto peníze může město poté použít třeba na budování dětských hřišť, chodníků, opravu městských bytů nebo třeba nechat rozhodnout občany, jak s takovými ušetřenými náklady naložit pomocí participativního rozpočtu,“ vysvětlil starosta Arnold Vodochodský v Odpadovém zpravodaji.
V dubnu pořádá Dům dětí a mládeže Ulita mimo jiné ve spolupráci právě s Technickými službami a společností Eko-kom Den Země, kde budou pro děti připravené soutěže s tématem třídění odpadů. „Stále jsou tady velké rezervy v třídění. Běžně se setkáváme s tím, že lidé nedokážou sešlápnout a hodit do popelnice kartonovou krabici, případně v ní nechají polystyrenovou drť, kterou pak vítr rozfouká po širokém okolí. Ničí si tím však své životní prostředí, je to jejich vizitka,“ uzavírá Martina Růžičková.
K jistému posunu však snad přece jen dochází. Loni Broumov totiž poprvé bodoval v takzvaném Odpadovém Oskarovi, který každoročně pořádá spolek Arnika, s tím, že snížil množství komunálního odpadu na méně než 150 kilogramů na osobu za rok. „Arnika ale počítá pouze komunální odpad což je zavádějící. Třídící sleva se počítá jak z komunálního, tak objemového odpadu, které dohromady činily za minulý rok 170 a letos 160 kilogramů na osobu, takže ke slavení toho opravdu moc není,“ dodává Martina Růžičková.