Vrátí se do Herzogu estetika 19. století?
.jpg)
Místo bílé modrá, okrová, rubínová a mahagonově tmavé obklady. Postupující restaurátorské práce v historické kavárně Herzog na Mírovém náměstí v Broumově odkryly staré nátěry. Vlastník nemovitosti – město Broumov – nyní ve spolupráci s památkáři zvažuje finální podobu legendárního interiéru.
„Všechny ozdoby, celý interiér včetně obložení, to všechno bylo v průběhu posledních sta let několikrát přebílené. Když jsme začali čistit papírmaše (více o technice papírmaše si přečtěte v našem starším článku o rekonstrukci kavárny , pozn.red.), objevily se staré nátěry. Museli jsme je postupně vlhčit a sundávat, než jsme narazili na původní, první vrstvy a najednou se objevila červená nebo chcete-li rubínová, dále modrá, bledě modrá, hodně okrové a k tomu zlacené lišty, které od sebe jednotlivé barvy oddělovaly,“ popisuje stav interiéru vedoucí restaurátorských prací ze společnosti ACANTO arte Lukáš Nývlt. Ten má za to, že v takovém provedení včetně tmavě natřených dřevěných prvků bude interiér mít „historického ducha“ původní kavárny, která byla otevřena v tehdy novém, moderním domě se secesní fasádou.
Přikláníme se k původnímu provedení
Původní návrhy interiérů (jejichž fotografie si můžete také prohlédnout ve výše zmíněném starším článku na Našem Broumovsku) počítal s moderním, světlým designem. Jak ale upozorňuje Marta Daňková z Národního památkového úřadu v Josefově, dům 104 na Mírovém náměstí je kulturní památkou, a proto by se k němu mělo takto přistupovat. „Osobně mám čisté, moderní interiéry ráda, ale v tomto případě je třeba přistupovat k projektu jako k památce. Vždy záleží na konkrétní domluvě s investorem, ale když se vracíme do nějaké historické vrstvy, měla by se respektovat a ladit barevnost jako celek,“ uvedla Marta Daňková.
„Na základě nově zjištěných skutečností a v souladu s památkovou péčí se přikláníme k původnímu provedení,“ potvrdila vedoucí investičního odboru města Broumov Lucie Hurdálková s tím, že na opravu domu čerpá město prostředky z rozpočtu Královéhradeckého kraje určené na opravu kulturních památek, takže vyjádření památkářů je pro město klíčové.
Trochu jsme to čekali
Jak říká Adam Zezula z NPÚ v Josefově, památkáři tak trochu čekali, že původní interiér byl barevný a že dřevěné prvky nebyly bílé. „Tehdy měli lidé rádi hodně barev, a dřevo, ačkoli je to smrk, tak natřené na tmavo, aby imitoval exotické dřevo. U historických interiérů z tohoto období je tato estetika častá,“ řekl odborník s tím, že podobný, historicky zachovalý interiér včetně původní barevnosti a papírmašové výzdoby se nachází v prostorách soukromého bytu nad bývalou lékárnou na náměstí, kde dnes sídlí prodejna svíček a dekorací Slunce.
Každopádně, jak potvrzují památkáři, i k historickému interiéru, který se renovuje podle původního stavu, se dá přistoupit novodobě. Tuto výzvu aktuálně investor spolu s památkovou péčí řeší. „Stále se vedou diskuze a v tuto chvíli sbírám informace,“ informoval Jiří Chotěborský z Odboru stavebního úřadu a územního plánování Městského úřadu v Broumově.