Začíná další fáze oprav skupiny broumovských kostelů
Od roku 2007 se do skupiny broumovských kostelů investovalo více než 130 milionů korun. Dnes už mají všechny opravenou střechu, některé mají i nové odvodnění či fasádu. Farnost a její podporovatelé se rovnou pustili do další fáze: rekonstrukce praskajících rákosových stropů.
„Na podzim roku 2024 mohla začít další etapa obnovy, a to rekonstrukce takzvaných falešných vnitřních stropů. Zděný strop mají totiž jenom nejstarší z jedinečné skupiny sakrálních objektů, kostel svatého Jiří a Martina v Martina v Martínkovicích a nejmladší, kostel svaté Marie Magdaleny v Božanově,“ informoval děkan broumovské farnosti Martin Lanži.
Dalších sedm z celkem 11 kostelů skupiny, která od roku 2022 patří mezi Národní kulturní památky, nemají strop zděný. Stavitelé v 18. století použili levnější materiály: dřevo, rákos a omítku. A po téměř tři sta letech stropy praskají a musí se zafixovat. Již na podzim 2024 se proto začalo s pilotními pracemi na obnově vnitřního stropu kostela sv. Barbory v Otovicích, kde se posledních deset let opravovala zejména střecha. Práce na interiéru stály zatím bezmála jeden milion korun. Většinu pokryl Program na záchranu architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR, přispěla i obec Otovice.
Velkolepá freska
Další na řadě bude kostel ve Vižňově. Tady letos na podzim začala rekonstrukce, která do roku 2026 počítá s novou fasádou, opravou věže i interiéru za asi 19 milionů korun. Více si o této rekonstrukci můžete přečíst zde. Tyto práce jsou financovány z evropských fondů. Na opravu vnitřního stropu přispěje Královéhradecký kraj a Ministerstvo kultury ČR, akce začne již letos.
„Dalším v pořadí je pak v blízké budoucnosti kostel Všech svatých v Heřmánkovicích. Zde je však strop ozdobený velkolepou freskou, proto budou výdaje na obnovu nepřekonatelně vyšší,“ uvedl děkan Martin Lanži a dodal, že kvůli plánované opravě fresky se do kostela hned tak nevrátí varhany, které jsou posledních téměř deset let v péči restaurátora. „Jejich restaurování by mělo skončit v roce 2026, avšak do té doby by se muselo stát něco mimořádného, aby se stihla obnova stropu a restaurování fresky.“
Unikátní soubor barokní sakrální architektury vznikl v období, kdy byl opatem broumovského kláštera Otmar Zinke (v letech 1700–1738), který celou výstavbu inicioval. Architekty ojedinělého souboru byli významní stavitelé českého baroka Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Broumovská farnost usiluje o umístění těchto sakrálních staveb na seznam UNESCO.