Plány na vybudování ZUŠ ve starém pivovaru se odkládají
.jpeg)
Ministerstvo pro místní rozvoj nepovolilo využití dotace na vybudování ZUŠ v budově bývalého Měšťanského pivovaru. Město chce získaný čas využít k vytvoření architektonických návrhů na jeho využití.
Plány na přeměnu budovy bývalého Měšťanského pivovaru pro účely ZUŠ představilo město Broumov poprvé na svém únorovém zastupitelstvu, kde si zároveň odhlasovalo převedení dotace ve výši 7,5 milionu na vypracování projektové dokumentace. Dotace byla původně určena pro projektovou dokumentaci na ZUŠ v budově staré pošty na ulici Opočenského č. p. 72, protože ta však nebyla podle názoru několika odborníků vhodná, hledalo město jiné řešení.
„Již v prosinci 2024 jsme psali dotaz na Ministerstvo pro místní rozvoj, zda je možné změnit dotační titul z jedné budovy do druhé, když účel zůstane zachován. Přišla odpověď, že to lze, že to není problém. Z toho důvodu jsme nechali vypracovat studii a vizualizaci ZUŠ v budově bývalého Měšťanského pivovaru,“ řekl Našemu Broumovsku starosta města Arnold Vodochodský.
Město proto oslovilo hradeckého architekta Tomáše Vymetálka, který pro něj vypracoval studii, jež byla představena na únorovém zastupitelstvu. „Soudržnost a shoda zastupitelů pro mě byla obrovským překvapením, změna budovy z ulice Opočenského na pivovar byla schválena vlastně jednomyslně,“ okomentoval starosta Vodochodský jednomyslný souhlas zastupitelů.
Broumov poté vyhlásil soutěž na vypracování projektové dokumentace, přihlásili se do ní však jen dva zájemci, důvodem mohly být nevýhodné podmínky. „Na projektovou dokumentaci byl vypsán opravdu šibeniční termín, měla být hotova do června 2026, v podstatě na ni bylo jen 13 měsíců,“ uvedl starosta Vodochodský. Město tedy vyslalo další dotaz na ministerstvo, zda je možné posunout termín. „Od stejné paní, která nám napsala, že je možné změnit budovu, přišla odpověď, že termín posunout nelze a také nám napsala, že nelze změnit ani umístění ZUŠ z ulice Opočenského do bývalého pivovaru. A to už bylo poté, co proběhlo schválení na zastupitelstvu,“ řekl starosta Vodochodský, který se podle svých slov snažil s ministerstvem dále jednat osobně prostřednictvím náměstka i ředitele dotačního odboru. Změnu se bohužel nepodařilo dohodnout. „Psal jsem nakonec i ministrovi a snažil se mu vysvětlit, proč je to pro nás důležité. Byl sice vstřícný, ale změnu nám stejně povolit nemohl,“ dodal starosta.
K nevydařeným jednáním s ministerstvem se nakonec přidal i výsledek soutěže na projektovou dokumentaci – oba zájemci předložili vysoké nabídky, které převyšovaly výši získané dotace i možnosti města. Broumov tak výběrové řízení zrušil z důvodu nedostatku finančních prostředků. ZUŠ se tedy prozatím nebude budovat ani v bývalém pivovaru, ani v ulici Opočenského.
Využít potenciál
„Na jednu stranu si říkám, že všechno špatné je k něčemu dobré – opravdu to byl šibeniční termín a bylo v tom velké riziko, že se projektová dokumentace nestihne. Navíc jsme byli i zavázáni do deseti let projekt zrealizovat,“ upozorňuje starosta Vodochodský s tím, že by však rád využil potenciálu již započaté diskuse nad využitím budovy bývalého pivovaru. „Cítím vstřícnost zastupitelů i místních obyvatel. Na budoucnosti pivovaru mi vždy záleželo, zaslouží si zachránit. I nadále vidím možnosti jeho využití pro potřeby ZUŠ, ale třeba i pro muzeum,“ dodává.
Podle něj by město nemělo vypisovat architektonickou soutěž, protože to by bylo příliš drahé, ale rád by oslovil 5 až 6 ateliérů, které by vypracovaly studii na vnější i vnitřní podobu a využití pivovaru. Návrhy by posuzovala komise složená převážně z odborníků a město Broumov by mělo do budoucna na výběr několik návrhů i s doporučením od komise. „Díky tomu bychom viděli, jaké máme možnosti,“ uzavírá starosta.
Více o původních plánech jsme psali ZDE, komentář k tématu ZDE.