V boxu i ve dvoře. Začal Jiráskův Hronov
- Divadlo
- - Pondělí, 5. srpna 2024
O víkendu odstartoval 94. ročník festivalu Jiráskův Hronov, nejstarší divadelní přehlídky v celé Evropě. Festival se každý rok rozrůstá,… Celý článek
O víkendu odstartoval 94. ročník festivalu Jiráskův Hronov, nejstarší divadelní přehlídky v celé Evropě. Festival se každý rok rozrůstá,… Celý článek
Broumovský benediktinský klášter zahájil ve středu 13. ledna svůj pravidelný kulturní program. Projekt ArtCafé, který obvykle nabízí hudební akce, tentokrát odstartoval netradičně - divadelním představením Zahrada Jane Austenové české autorky a originální dramatičky Lenky Lagronové.
V neděli v podvečer 10. ledna 2016 se na broumovském náměstí, které bylo zahalené do tmy, rozsvítilo světélko. Trubači rozezněli náměstí a v dáli viděli přítomní přicházet poutníka, za ním Josefa s Marií, tři krále, anděly, pastýře a děvečky.
Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov zahájí novoroční program své umělecké kavárny ArtCafé speciálním večerem. 13. ledna v 19 hodin zavítá do klášterní Kreslírny režisér Radovan Lipus s divadelním představením originální dramatičky Lenky Lagronové Zahrada Jane Austenové. Předprodej vstupenek byl zahájen v klášterní kavárně Café Dientzenhofer.
Pořadatelé Jiráskova Hronova se v úterý 1. prosince 2015 sešli na mimořádném jednání festivalového výboru Jiráskova Hronova, aby si ujasnili vzájemné postoje k organizačnímu zajištění a koncepci příštího ročníku festivalu. "Nikdy jsme neřekli, že se Jiráskův Hronov má přesouvat do jiného města," vyvrátila hned zpočátku některé domněnky ředitelka NIPOS Lenka Lázňovská.
Do letošního 3. ročníku Noci divadel se zapojil i Broumov. V Městském divadle se v sobotu nejmenší diváci mohli potěšit pohádkou Kouzelná perlička v podání broumovského loutkového souboru Brum. Ve foyer divadla bylo možné zhlédnout výstavu loutek. Večer pokračoval pro dospělé publikum, které pobavil broumovský divadelní soubor s komedií Mátový nebo citron.
Město Broumov se zapojí do mezinárodního projektu Noc divadel. Mezinárodní projekt European Theatre Night vznikl v roce 2008 v Chorvatsku. Česká republika se poprvé do projektu zapojila v roce 2013 díky Institutu umění – divadelního ústavu (IDU).
Následuje jedno z dalších a v tomto seriálu zatím posledním povídáním se současným principálem divadla BRUM Zdeňkem Benešem, který vede soubor od roku 1990. Soubor je poměrně mladý, čítající v současné době celkem sedm členů a mají nemalý zájem o rozšíření z řad ochotných lidí, zajímajících se o práci s loutkami a vším, co se tohoto divadla týká. Převzali tradici loutkového divadla v Broumově po panu Dařbujánovi, který byl dlouhá léta principálem souboru.
Když tady již bylo zmíněno i bývalé loutkové divadlo v Olivětíně, které bylo součástí veškerého loutkářského dění v Broumově, musím ukázat nejen jeho zázemí, ale uvést i vzpomínku od pana Miroslava Chalupníčka. Mezi nadšenci ochotnického divadla bylo založeno loutkové divadlo v Olivětíně. Na toto loutkové divadlo vzpomíná i pan Chalupníček, na jeho začátky, slávu i zánik.
Od října do prosince ožije Police nad Metují divadlem. V Kolárově divadle se budou konat již 68. Polické divadelní hry – nesoutěžní divadelní přehlídka ochotnických souborů. Dlouhá tradice se odvíjí nejenom od založení spolku polických ochotníků Kolár v roce 1877, ale také od otevření Kolárova divadla roku 1940, při němž bylo uvedeno deset divadelních inscenací. Tehdy byl položen základní kámen pro vznik každoročně se opakujícího festivalu.
Pokračujeme vzpomínkami Jarolava Dařbujána: "Po revoluci se začal soubor rozpadat. Najednou vidina svobody podnikání byla silnější, než divadlo. Největší krize za mého působení nastala po roce 1990. Zůstává se mnou jen Květa Němčíková a Dáša Justová. A začínám opět od začátku. Shánějí se lidi, kteří jsou ochotni dělat něco pro děti a hlavně zadarmo.
V osmdesátých letech absolvoval Jaroslav Dařbuján Loutkářskou konzervatoř v divadle Drak v Hradci Králové a začal psát i vlastní pohádky a scénky. Nejúspěšnější byla Votrávená princezna - pohádka se zpěvy a hodnými čerty. Hrálo se marionetami. Jaroslav Dařbuján na tu dobu vzpomíná:
Šestá část seriálu o historii loutkařství na Broumovsku navazuje na vzpomínky Jaroslava Dařbujána a soubor, který na počátku 80. let vedl. Soubor byl pozvaný na Krajskou přehlídku loutkových souborů.
Jaroslav Dařbuján od roku 1977 soubor vedl po režijní stránce. Hrála se představení Kašpárek vaří živou vodu, Začarovaný kašpárek, Tanec s čertem, Koza Roza, Sůl nad zlato či Krakonošova nadílka.
Do let 1966 – 67 spadá i začátek působnosti Jardy Dařbujána v loutkovém divadle. Na jeho začátky se pamatuje, když za ním a Mílou Morávkem někdo přišel a vypravoval o loutkovém divadle:
V průřezu historií loutkářství v Broumově a na Broumovsku pokračujeme ve vyprávění pana Antonína Kohla.
Pokračování historie loutkářství v Broumově a jeho okolí. Navazujeme na vzpomínky Antonína Kohla.
Toto vyprávění nevzniklo samovolně, ale na základě jednoho článku o bývalém loutkovém divadle v Olivětíně. Po jeho zveřejnění na mém soukromém webu jsem v komentáři dostal upozornění, že v Broumově do dnešních dnů stále hraje loutkové divadélko BRUM, a to skoro soustavně od roku 1948. I když o tomto divadle vím, odpověděl jsem v tom smyslu, že bych byl ochoten divadlo navštívit a napsat o jejich působení, pozvání jsem již neobdržel.
Hudebně - divadelní slalom dějinami Broumovska nabídla včerejší premiéra nové inscenace HRA-NIC-e. Nevšední představení režiséra Radovana Lipuse, autorky a dramaturgyně Renaty Putzlacher a scénografa Šimona Cabana vyprodalo ve středu 26. srpna klášterní sál Dřevník a plno hlásí i na dnešní první reprízu. Volné vstupenky zbývají na 2. reprízu 17. září.
Jízdárna Hejtmánkovice byla v sobotu místem, kde se hrálo divadlo a potom se tu zpívaly staročeské písně. Příjemný podvečer začala pohádka pro děti O Aničce ze mlýna a po krátké přestávce následovala další část, kdy se rozezněly staročeské a námořnické písně od Karla Hašlera, to vše v podání Divadla M.
Divadelní událost léta chystají v broumovském klášteře. Nová hudebně-dramatická inscenace HRA-NIC-e slibuje nevšední zážitek. Její tvůrci, režisér Radovan Lipus, scénograf Šimon Caban a dramaturgyně Renata Putzlacher, už pobývají v broumovském klášteře a spolu s českými a polskými herci začali v těchto dnech hru intenzivně zkoušet. Premiéra se uskuteční ve středu 26. srpna v Dřevníku broumovského kláštera.
Srdce pedagoga potěší, když dá bývalý student vědět o svém dalším studiu a životě. Vojta Jirka z Martínkovic odmaturoval na broumovském gymnáziu v roce 2014. Má za sebou první ročník pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Bude z něho učitel češtiny a ruštiny. Napsal mi letos v červenci z Ruska. Zapojil se do mezinárodního dětského uměleckého projektu NUCLEARKIDS. Jedná se o původní muzikál ruských autorů Zeptej se Rutherforda.
V jakém termínu proběhne příští Jiráskův Hronov (JH)? Jak to bude s ubytováním? A je budoucnost JH ohrožena? Ještě než letošní festival úplně skončil, sešel se k prvnímu hodnocení Festivalový výbor, který stanovuje celkovou koncepci festivalu a sleduje průběh příprav a průběh samotného JH. O jeho závěrech jsme mluvili s programovou ředitelkou JH Simonou Bezouškovou.
Letošní 85. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov se koná ve dnech 1. až 8. srpna 2015. Na hronovských jevištích budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební. Hlavní program se skládá z nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek, jejichž většině předcházely přehlídky krajské. Tuto část programu pak obohacuje tzv. doprovodný program, v rámci kterého budou diváci moci navštívit další inscenace, koncerty či výstavy.
Herecký soubor velmi nevyrovnaných kvalit, flegmatické technické zázemí, téměř nic není nazkoušeno a premiéra za dveřmi! Nelekejte se. Nejedná se o popis místního ochotnického souboru Divadla Broumov, nýbrž o základní dějovou linku komedie Mátový nebo citron francouzského autora Patricka Haudecoura. Tu broumovští ochotníci nastudovali pod režijním vedením Petra Hlavatého, dlouholetého člena souboru.