Broumovsko je krajinou našich životů
- Rozhovory
- - Neděle, 12. ledna 2025
Tým podcastové série O.N. Cast přichází s novou řadou, která má za cíl propagovat atraktivní místa na Broumovsku. „Chceme ukázat, že… Celý článek
Tým podcastové série O.N. Cast přichází s novou řadou, která má za cíl propagovat atraktivní místa na Broumovsku. „Chceme ukázat, že… Celý článek
Podnikatelský klub Broumovska považuje změnu dopravního značení v části historického centra Broumova za nevhodnou.
Přiznám se, že problematika Malého náměstí mě začala zajímat až tři roky nazpět, kdy jsem převzal odpovědnost za město i za tento prostor. A to je předpokládám i ten okamžik, kdy člověk začne rozlišovat jaký je význam pojmů možnost, právo, povinnost a odpovědnost! Dovolím si krátkou rekapitulaci.
Dnes si připomínáme po dvacáté čtvrté listopadové události z roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Slavíme Den boje za svobodu a demokracii připomínající také nacistické represe českého studenstva v roce 1939. Určitě nejsem jediný, kdo cítí v dnešní společnosti nespokojenost, která ovlivňuje naše mysli při každodenním rozhodování.
Ač se to nezdá, blíží se jistý mezník v našem životě - volby. I když to tak nevypadá, volby do parlamentu jsou již za pár dní, ale na ulicích jako by se nechumelilo. Ne, že by mi to chybělo, ba naopak. Při vzpomínce na poslední volební masáž při volbě prezidenta je nyní pohoda a klid. Koho volit? Slyším ze všech stran.
Na svá studijní léta na broumovském gymnáziu vzpomíná Jaromír Vejrych, absolvent z roku 2005, nyní kariérní diplomat. Od října 2011 je v pracovním poměru na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. Absolvoval Diplomatickou akademii MZV ČR. Od ledna do července letošního roku Jaromír Vejrych pracoval jako konzul pro Sýrii na Velvyslanectví ČR v Bejrútu, od září nastoupil jako kulturní a tiskový tajemník na Velvyslanectví ČR v egyptské Káhiře.
Vzpomíná Lucie Němečková, maturantka z roku 1987 a současná dramaturgyně divadla Husa na provázku v Brně.
Jako broumovského občana, kterému není lhostejné, v jakém městě žije, mně vadí stále více detaily. Přesněji to, že nejsme schopni dokončit věci do konce. Jeden z příkladů vidíte na fotografii. Před několika měsíci jsem ohledně tohoto zakončení dostal odpověď, že nebylo součástí projektu a že se zde jednou bude kopat.
Česká televize odvysílala v pátečních Událostech na ČT 1 a ČT 24 informace, které mají zpochybňovat benediktinské nároky na navrácení zabaveného majetku v oblasti Broumova. K reportáži naznačující jejich údajnou kolaboraci s nacisty přinášíme vyjádření JUDr. Aleny Štumpfové, právní zástupkyně řádu. Jelikož jde o závažné téma, kterému se věnují i některá další média, zveřejňujeme její text v plném znění.
V polovině srpna hráli v Praze System Of A Down. Aby to bylo veselejší, vymysleli si vlastní festival Autodrome, umístili ho rovnou do našeho hlavního města, kde všechny velké festivaly v minulosti vzaly za své a přilákali na něj sedmnáct tisíc diváků. Dobré číslo.
V roce 1986 jsem si koupil prvního walkmana. Byl bledě modrý, tuším, že značky Sony, a pro ty, kteří nevědí, co to walkman byl, snad jen tolik, že šlo o krabičku se sluchátky, která přehrávala audio kazety. Ihned po jeho koupi jsem se vypravil na první sobotní burzu kamsi do pražských Malešic a koupil si tam první kazetu do svého nového, ještě novotou vonícího přístroje. Na té originální kazetě bylo album Slippery When Wet americké kapely Bon Jovi. Byl jsem u vytržení, protože to pro mě byla skvělá hudba, moderní rock'n'roll.
Zítra se na fotbalovém stadionu Slavie v Praze představí slavná britská metalová skupina Iron Maiden. Je u nás pečená vařená, koncertuje v Česku skoro při každém svém turné a je s podivem, že téměř pokaždé je vyprodáno.
Už dobrých dvacet let jezdím do libereckého Experimentálního studia, kde přednáším mládeži o historii rockʼnʼrollu. Ve druhém díle čtyřdílného pořadu se věnuji hudbě sedmdesátých let. Její součástí je i chlapík jménem Vincent Damon Furnier. Celý svět ho zná pod uměleckým pseudonymem Alice Cooper.
Traduje se historka, že Karel Gott jednou kráčel dlouhou chodbou k hotelu ve spodní části pražského Václavského náměstí, povídal si s přáteli a najednou k němu přistoupil chlapík, který do něho lehce strčil a řekl: "Karle, to jsem já, Ruda. Sešli jsme se před dvaceti lety v Chebu, pamatuješ?" Gott se zamyslel, potom se usmál a odpověděl: "No jasně, v Chebu. Ale tenkrát jsi měl jinou kravatu." Potom už se spolu bavili jako staří přátelé, protože to s Gottem prostě lze. A nikdo nevěděl, jestli zpěvák Rudu opravdu poznal, anebo to jen předstíral.
O uplynulém víkendu se konala broumovská vernisáž výstavy Via Benedictina a zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska. Za oběma akcemi stojí pracovníci Vzdělávacího a kulturního centra (VKCB) vznikajícího v broumovském klášteře a Agentury pro rozvoj Broumovska. U zrodu obou projektů stál Jan Školník, který nám přiblížil současné projekty Vzdělávacího a kulturního centra i odvážné plány do budoucna.
Mám pocit, že to bylo v roce 2003. Seděl jsem tenkrát s kýmsi v pražském Rock Café a nezávazně klábosil. Za pár chvil ke stolu přistoupil černovlasý kudrnatý hubeňour s výrazným nosem, omluvil se, že si dovoluje nás vyrušit, a požádal mě, jestli bych si neposlechl demosnímek jeho kapely. Už po chvíli jsem si nepamatoval, že se představil jako Tomáš Staněk alias Jugi, a když jsem odcházel z té schůzky, věděl jsem, že mám v tašce nějaký demosnímek, ale název kapely jsem už v paměti nevyštrachal. Jenomže doma mě ten demosnímek bavil a já se těšil, až někdy tyhle písničky uslyším na vlastní uši naživo.
Ráno je prý proto moudřejší večera, že mezitím projde noc – tajemná, tajemství skrývající i odhalující. A člověk objeví, co večer ještě nevěděl. Také že do rána z lecčeho vystřízliví a jeho vztah k realitě se může oproti předchozímu dni změnit.
V Městském psím útulku v Broumově čeká v tuto chvíli na svoji novou rodinu 12 psů, včetně nedávno zachráněného Montyho. V době mé návštěvy zde bylo psů 13, ale jeden psí šťastlivec už jen čeká na pondělí, kdy si ho noví majitelé odvezou k sobě domů.
Návštěvníci velikonočního jarmarku oslavili příchod prvního jarního dne opravdu tradičně. Na Mírovém náměstí se ve středu uskutečnil druhý ročník akce, která v Broumově vznikla zejména za účelem podpory broumovských školek a škol.
Internetový zpravodajský server aktuálně.cz v pondělí zveřejnil fotogalerii benediktinského kláštera v Broumově v článku Vzkříšení broumovského kláštera. Autorem článku je fotoreportér Ludvík Hradilek.
Když v roce 1982 přicházel Norbert Josef Zeman do Ruprechtic na své první farářské místo, určitě ve svých jedenačtyřiceti letech netušil, že se doživotně spojuje s Broumovskem. Nakonec zde žil a působil téměř jedenatřicet let.
Jakožto rozená obyvatelka města Broumova bych se Vám ráda svěřila s jednou neblahou zkušeností týkající se českého zdravotnictví, konkrétně stomatologie v Broumově. Tak jako každý člověk, který má zájem pečovat o své zdraví, chodím i já na pravidelné zubní prohlídky, aby můj chrup byl zdravý a vypadal k světu.
Na Gymnáziu v Broumově se ve čtvrtek sešli zástupci základních škol z Broumovska a z Policka a zástupci zřizovatelů těchto škol s vedením gymnázia. Setkání inicioval ředitel Gymnázia v Broumově, který chtěl s řediteli základních škol a se starosty měst a obcí jakožto zřizovateli základních škol řešit otázku výrazného poklesu počtu žáků v 5. a v 9. třídách základních škol na Broumovsku a na Policku.
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Jeden z nich se v sobotu stane prezidentem České republiky. Své názory na oba kandidáty sdělují občané Broumovska.
Občané Broumovska odpovídájí na otázku "Koho byste raději viděli na Hradě ve funkci prezidenta a proč?". Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Jeden z nich se po druhém kole voleb příští sobotu stane novým prezidentem České republiky.