Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín

Magazín

Lotři ochutnali pramen Metuje

Lotři ochutnali pramen Metuje

Společnou oddílovou výpravou zahájili hronovští Lotři další po-karanténní období v historii svého oddílu. Znovu jsme se poznávali a učili, jak se žije v tak velké rodině, jako je právě oddíl.

Přečíst si článek
Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!

Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!

Už teď se může Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují pyšnit unikátní sbírkou papírových modelů, která nejspíš nemá nikde na světě obdoby. Tuto unikátnost jsme ještě rozšířili a zvětšili díky daru rodiny pana Václava Šnobla z Prahy.

Přečíst si článek
Můj první školní den

Můj první školní den

S vděčností hledím na nástěnné hodiny, jejichž ručičky se pomalu blíží k osmé hodině. Dnešní noc byla opět nekonečná, ve snech se mi stále vrací vzpomínky na dětství a první školní léta. Jako každý rok jsem se setkal minulý týden v Broumově se spolužáky v restauraci Alka. V roce 1952 jsme opustili školní lavice a vydali se každý svou cestou do života. Naše příští setkání bude jubilejní, šedesáté páté a navíc budeme slavit každý ten svůj osmý křížek. Schází se nás ještě slušný počet. Každý z nás má samozřejmě nějaký ten šrám, buď na těle, nebo na duši.

Přečíst si článek
Zločin a trest

Zločin a trest

Zločin Velký ruský spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij mi promine, že jsem si pro své vyprávění vypůjčil název jeho slavného románu. „Zločin a trest“ je drama o vnitřním duševním souboji dobra a zla. Je to psychologický záznam o jednom zločinu spáchaný jedním člověkem. Zrůdnost dvou příhod, kterých jsem byl svědkem koncem druhé světové války, nedostaly však na rozdíl od studenta Raskolnikova moje aktéry do žádných těžkých depresí.

Přečíst si článek
Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

V neděli 18. dubna 2021 vyrazí z Hvězdy v Broumovských stěnách Emil Kopecký se svým psem Kazanem na pěší túru kolem České republiky. Délka státní hranice České republiky je 2 326, 820 kilometrů a je na ní umístěno 38 660 hraničních znaků. Emil, mezi přáteli přezdívaný Kelímek, předpokládá, že za 4 – 5 měsíců s Kazanem urazí 2 500 – 2 600 kilometrů!

Přečíst si článek
O ševcovském tovaryši

O ševcovském tovaryši

Ještě křížek u hrobu babičky a dědy na polickém hřbitově a už se těšíme, že budeme za hodinu na chalupě. Do Ruprechtic je to sice jen čtvrt hodiny, ale neumíme si se ženou představit, že bychom se po cestě nezastavili za Pěkovem v restauraci U Generála Laudona. Cítíme oba svatou povinnost vzdát hold místům, která byla svědkem rodícího se pokračování jednoho starodávného polického rodu.

Přečíst si článek
Červený kříž

Červený kříž

Probudil jsem se do chladného, ale slunečného rána. Předešlého dne jsme to v ruprechtické hasičárně poněkud přehnali. Bolela mě hlava, žaludek jak na vodě, na snídani ani pomyšlení. Studená sprcha mě probrala k životu a manželka moudře rozhodla, že mi delší procházka do lesa jen prospěje.

Přečíst si článek
Geoparkem Broumovsko za zapomenutou historií

Geoparkem Broumovsko za zapomenutou historií

Minule jsme si začali vyprávět o téměř zapomenutých, ale historicky významných zákoutích našeho krásného a neobyčejně rozmanitého Geoparku Broumovsko. O starých kamenolomech, které kdysi poskytovaly kvalitní stavební materiál a současně i živobytí pro mnoho místních obyvatel. Ve své době tak představovaly důležitý prvek pro podporu osídlování a celkový rozvoj tohoto kraje.

Přečíst si článek
Broumovsko – regionální produkt: Kraslice

Broumovsko – regionální produkt: Kraslice

Kdo je Hanka Váňová... Lidové tradici spojené se svátky jara se intenzivně věnuje řadu let. Během desetiletí si v tvorbě kraslic plně rozvinula osobitý rukopis, který vychází z tradiční lidové tvorby našich předků. V současné době je jejím nejsilnějším inspiračním zdrojem regionální lidový malovaný nábytek z druhé poloviny 19 století. Hanka se výhradně zabývá rostlinou ornamentikou. Přírodu chápe jako symbol života, ročního opakování a znovuožívání. Používá tradiční motivy, stylizuje a také je inovuje.

Přečíst si článek
Den bezpečnějšího internetu

Den bezpečnějšího internetu

Nárůst trestné činnosti páchané v prostředí internetu zaznamenáváme zejména v posledních deseti letech. Nejčastěji se jedná o různé podvody, ale stále přibývá skutků mravnostního charakteru a nejvíce bohužel vůči dětem a nezletilým. Určitě mnoho z vás v minulém roce vidělo dokumentární snímek V síti, který bez obalu ukazuje zneužívání dětí na internetu a odvrácenou stranu virtuálního prostoru.

Přečíst si článek
Pojďte s námi objevovat ledová tajemství ve skalách

Pojďte s námi objevovat ledová tajemství ve skalách

Voda k Broumovsku neodmyslitelně patří. Vesele zurčí a klokotá ve strouhách a potůčcích, rozstřikuje se po skalách na dně roklí, anebo šplouchá přes kameny v říčních meandrech. Při deštích a jarním tání se zpěněná a červeně zbarvená broumovskou hlínou divoce žene koryty místních potoků a říček. Často vymývá hluboké rýhy v polích a blátivých lesních cestách.

Přečíst si článek
V zimě na hřiby? A proč ne…?

V zimě na hřiby? A proč ne…?

Většina z nás se v zatím nepříliš utěšených náladách zamýšlí, čím se jak a kde potěšit a odreagovat od přetrvávajících každodenních starostí. Při omezených možnostech, které se nám nabízí, pro vás máme alespoň jednu inspirativní dobrou zprávu. Vězte, že pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu v čisté přírodě rozhodně posílí tělo i ducha. Tím spíš, když při tom člověk ještě navíc zažije a uvidí něco zajímavého, nevšedního. A to bychom tady pro vás právě jeden tip na takovou zajímavou zdravotní vycházku měli. Pojďte se s námi vydat na hřiby. Že je to v zimě nesmysl!? Věřte, že není, a určitě se vám to bude líbit. Vydáme se totiž hledat kamenné hřiby!

Přečíst si článek
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)