Když všechno se vším souvisí a je to ultramarínové
- Ostatní kultura
- - Sobota, 21. prosince 2024
S koncem roku představí Hoprich svou vizuální identitu, která vznikala v průběhu celého roku ve spolupráci s grafikem Markem Mackem. S… Celý článek
S koncem roku představí Hoprich svou vizuální identitu, která vznikala v průběhu celého roku ve spolupráci s grafikem Markem Mackem. S… Celý článek
V úterý 21. září od 17:30 se v Městské knihovně uskuteční Literární Café – autorské čtení a beseda s básnířkou a aktuální rezidentkou klášterního Literárního domku Irenou Šťastnou. Při této příležitosti jsme s ní udělali krátký rozhovor.
Recenze knihy Kdy vyjde Okurkový úplněk a k čemu všemu jsou okurky chutné? Dokáže Hluchý a Slepá spolu projít bránou nebo se alespoň vidět a slyšet? Jezdí všechny Chytré horákyně oblečené-neoblečené? Miluje někdo Krejčovskou pannu? Rozrajcuje vás erotická povídka, nebo uklidní? Jak končívá Řízená degustace a kde začíná Periferie něhy?
V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře bude v pátek 17. září v 16 hodin zahájena výstava českého malíře a grafika Patrika Hábla Obraz prostoru. Výstava představí nejen Háblovy obrazy, ale též netradiční umístění malby v prostoru. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava potrvá do 20. listopadu 2021. Na páteční vernisáži zazní slampoetry Anny Beaty Háblové.
Zdravíme Vás ze Základní umělecké školy Broumov v novém školním roce a máme pro Vás hned důležitou informaci: ZUŠ má ještě několik volných míst pro uchazeče o studium. Přijímáme děti již od 5 let. Více informací na plakátu níže. Budeme se na Vás těšit!
V Bučnici (Buchwaldsdorf), vísce mezi Teplicemi nad Metují (Wekelsdorf) a Adršpachem (Adersbach), prožila své dětství a mládí Sidonie Zdeňka Springer, malířka a grafička. Po skončení první světové války jí zemřela matka a rozvedla se po letech sporů s Ferdinandem Staegerem, rovněž českým Němcem, vynikajícím grafikem a malířem, se kterým měla syna Rudolfa. V poválečných letech 1919 - 1921 se Sidonie věnovala tvorbě cyklu Mé matce (An meine Mutter), kterým vzpomínala na své roky prožité s matkou v prostředí Teplicko-adršpašských skalních měst. Soubor grafik Mé matce vyšel v Berlíně v roce 1921, tedy přesně před sto lety.
Výstava polického malíře Jaroslava Šolce ukončí letošní Novou Terasu. Jeho díla znají místní hlavně z tradičních výstav „Obrazy v plenéru“, které se konají každoročně během Polické pouti.
V sobotu 4. září v 16:00 se v Galerii Dům v broumovském klášteře uskuteční vernisáž výstavy Dany Sahánkové „V poušti ztracený chrám“. Kurátorem výstavy, která bude přístupná do 31. října, je Petr Vaňous.
Kvintánka Gymnázia Broumov Daniela Valešová přidala do své sbírky úspěchů další. Pro Českou republiku získala na světovém baletním finále v soutěži Dance World Cup v anglickém Telfordu zlatou medaili.
V rámci Nové Terasy 2021 proběhne v sobotu 21. 8. večer promítání grotesek s legendární filmovou dvojicí Laurel a Hardy.
Poslední srpnový víkend, již po 38., zakončí prázdniny v Teplicích nad Metují „fesťák“. Letošní ročník bude v něčem nový, ale doufáme, že atmosféra, která festival provází, zůstane stejná. Tedy přátelská, kamarádská, uvolněná, pohodová…
Výstavou Jiřího Mědílka pokračuje cyklus výstav v rámci projektu „Nová Terasa 2021“ v Polici nad Metují. Autor, žijící v nedalekých Martínkovicích, v Polici nad Metují představí cyklus obrazů a tisků na kovové desce s názvem Evidence. Všechny spojuje základní obrazové téma černobílých kompozic. V kontrastu těchto dvou základních barev rozehrává expozice výstavy variace kontrastů, které společně mají zřetelnou vypovídající hodnotu.
Režisér Martin Mahdal přiveze do Police nad Metují film „Sedm hvězd nad Náhorním Karabachem“. Projekce na terase před Muzeem papírových modelů je naplánovaná po setmění, od 21 hodin. Před samotným filmem autor, scénárista a režisér film představí a po jeho skončení proběhne debata.
V Zeleném domečku v Polici nad Metují dnes bude zahájena výstava dřevořezů a matric Františka Hodonského nazvaná Dlátem, kostí, kamenem. Vernisáž začne v 18 hodin. Výstava potrvá do 1. srpna.
V sobotu 3. července v 16 hodin se v Galerii Dům, situované v zahradě broumovského kláštera, uskuteční vernisáž výstavy Eliáše Dolejšího „Čekání“. Kurátorkou výstavy je Iva Mladičová. Výstava potrvá do 29. srpna, otevřena bude každý den od 10 do 17 hodin.
V letošním roce uplynulo 300 let od úmrtí významného kartografa Johanna Christopha Müllera (1673 – 1721), stejně jako od doby vzniku Zeměpisné mapy Českého království (Mappa Geographica Regni Bohemiae), které byl autorem. Mapa vznikala již od roku 1712 a v roce 1720 byly připraveny kompletní rukopisné podklady pro vydání mapy. J. Ch. Müller však v důsledku vyčerpání mnohaletými terénními pracemi na mapách Uher (1709), Moravy (1712) a Čech (1722) v červnu roku 1721 zemřel.
V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře bude ve čtvrtek 24. června 2021 od 16 hodin zahájena vernisáží výstava Veroniky Richterové „Letem světem, nejen s PETem“. Zážitková výstava dětem představí svět recyklace a PET-artu.
V další krátkodobé výstavě představí Muzeum papírových modelů jednoho z nejpilnějších a nejznámějších autorů papírových modelů současnosti Ondřeje Hejla. Výstava je průřezem dvacetileté práce konstruktéra papírových modelů.
V pátek 18. června 2021 v 17 hodin bude v broumovském klášteře – na prostranství před klášterním kostelem sv. Vojtěcha – zahájena výstava Ora et lege kurátorky Moniky Čejkové.
Dnes začala v Broumově volně přístupná výstava Josef Edler von Schroll / Broumovská textilní tradice, která je během letních měsíců umístěna na Mírovém náměstí. Výstava je věnována počátkům textilního průmyslu na Broumovsku a 200. výročí narození významného průmyslníka Josefa Schrolla.
Projekt Wihanův rok pokračuje a vrcholí v červnu. Zatímco v květnu proběhlo celkem pět přednášek na Sále ZUŠ Police nad Metují – bohužel většinou pouze v online prostoru – tak na červen se Wihanův rok stěhuje na další místa ve městě. Ve čtvrtek 3. 6. od 18 hodin začne v Zeleném domečku vernisáží výstava „Polický rodák Hanuš Wihan“. Výstava představí Hanuše Wihana nejen jako skvělého a geniálního hudebníka, ale také nechá nahlédnout do jeho soukromí.
Ve čtvrtek 27. 5. bude v sále ZUŠ od 19 hodin přednášet violoncellistka a absolventka polické ZUŠ Helena Matyášová. Tématem její přednášky bude život a osud violoncellisty Hanuše Wihana. Její zájem o Hanuše Wihana je dlouhodobý a o violoncellistovi napsala svou bakalářskou práci a publikovala několik článků.
V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře pokračuje až do 13. června výstava legendy českého graffiti Michala Škapy „Periferie“. Pro veřejnost je na tento týden připravena přednáška o graffiti, workshop malování na zeď i komentovaná prohlídka výstavy přímo s autorem.
Ve dnech 20., 23. a 27. května 2021 v 18:00 se uskuteční živé komentované online prohlídky, které se zaměří na refektář broumovského kláštera s unikátní historickou kopií Turínského plátna.
Dnes, 10. května začíná on-line Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ten se koná již 23 let v Praze a více než 30 českých městech. Vzhledem k přetrvávající pandemii se však mnohé mění. Organizátoři Jednoho světa se museli rozhodnout, jak dál. A tak se Jeden svět – jako mnohé další aktivity – přesouvá na internet. Díky tomu, bude festival letos opravdu jen jeden.