Když všechno se vším souvisí a je to ultramarínové
- Ostatní kultura
- - Sobota, 21. prosince 2024
S koncem roku představí Hoprich svou vizuální identitu, která vznikala v průběhu celého roku ve spolupráci s grafikem Markem Mackem. S… Celý článek
S koncem roku představí Hoprich svou vizuální identitu, která vznikala v průběhu celého roku ve spolupráci s grafikem Markem Mackem. S… Celý článek
Miloš Doležal (*1970, Háj u Ledče nad Sázavou) je český novinář, nakladatel, prozaik a básník, jehož díla byla přeložena do francouzštiny, němčiny, polštiny, angličtiny, řečtiny, chorvatštiny a italštiny. Na Univerzitě Karlově vystudoval Fakultu sociálních věd, obor nakladatelství. Dvacet let působil jako dramaturg v Českém rozhlase. Vydal několik básnických sbírek, knih rozhovorů, řadu fejetonů a esejí. Jeho kniha Jako bychom dnes zemřít měli o životě a smrti číhošťského faráře Josefa Toufara vyhrála v anketě Lidových novin ocenění Kniha roku 2012. Nejnověji pracuje na dokumentární povídce o Broumovsku v létě 1945. Inspiraci hledal mimo jiné i během letošního pobytu v "literárním domku" v Broumově.
Přednáškový cyklus k projektu Wihanův rok představí spoustu věcí, které se „děly“ kolem Wihanova života, zazní mnoho jmen z historie české hudby a samozřejmě nesmí scházet ani představení violoncella, jako jednoho z nejznámějších hudebních nástrojů. A právě představením violoncella bude v květnu Wihanův rok pokračovat. Do Police nad Metují přijede 6. května violoncellista, pedagog na Pražské konzervatoři a AMU a člen tria Bergerettes Tomáš Strašil.
V neděli 9. května bude v Galerii Dům v Broumově zahájena desátá výstavní sezóna, a to hned dvěma výstavami najednou. Nová díla malíře Josefa Bolfa představí výstava Ztracená nápověda, připravená kurátorem Petrem Vaňousem. Díla Šimona Cibulky, Eliáše Dolejšího a Pavla Šimíčka bude možné zhlédnout v rámci výstavy Klášterní zahrada 2021 kurátorky Ivy Mladičové.
Poslední klapka uzavřela v sobotu 24. dubna 32denní natáčení nového českého filmu Poslední závod. Drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Film reálně ztvární postavu na Broumovsku známého Emericha Ratha, kterého ve filmu hraje Marek Adamczyk.
Hudební program ArtCafé je tady s dalším online koncertem. Dnes 28. dubna 2021 od 19:00 sledujte živé vystoupení hudebníka Ibyho Popa na fb profilu ArtCafé.
Legenda českého graffiti Michal Škapa aka Tron vystavuje od dubna své práce v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře. Výstava Periferie, která je směsicí obrazových instalací, textových maleb, neonů i městského mobiliáře, bude zpřístupněna veřejnosti, jakmile to okolnosti spojené s koronavirovými omezeními dovolí. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.
V sobotu 19. června 2021 bude v broumovském klášteře zahájen nový výstavní projekt Ora et lege, který je dialogem současného umění s podstatou učení benediktinů, nejstaršího řeholního řádu západního křesťanství. Výstava, jejíž kurátorkou je Monika Čejková, potrvá do konce září.
První přednáška v rámci projektu "Wihanův rok", který připravilo Muzeum papírových modelů a Město Police nad Metují, se uskuteční ve čtvrtek 29. dubna od 19 hodin v sále polické ZUŠ. Hanuš Wihan přijal v roce 1888 místo profesora na pražské konzervatoři a do roku 1894, kdy se nechal zastupovat Janem Burianem, vychoval několik velice kvalitních violoncellistů. K nejnadanějším patřil Otto Berger, který byl shodou okolností i Wihanovým "krajánkem".
V roce 2020 uplynulo sto let od úmrtí jednoho z největších rodáků Police nad Metují, violoncellisty, pedagoga a zakladatele slavného Českého kvarteta, Hanuše Wihana. K tomuto výročí připravilo Město Police nad Metují ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a spolkem Apeiron projekt "Wihanův rok". V jeho rámci vycházely po celý rok na stránkách Polického měsíčníku články mapující životní osudy pana profesora Wihana.
Již tuto sobotu 10. dubna bude ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov zahájen třetí ročník Sympozia ilustrace, jehož se zúčastní tito ilustrátoři – Jakub Bachorík, Barbora Idesová, Štěpánka Jislová, Marek Kulhavý, Veronika Vlková a vzdáleně také letošní zahraniční host – německá ilustrátorka Marika Haustein. Sympozium opět nabídne bohatý doprovodný program pro veřejnost.
Pět českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na třetím ročníku Sympozia ilustrace. To bude zahájeno v sobotu 10. dubna ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov a mimo jiné nabídne i bohatý doprovodný program pro veřejnost.
Na autentických místech v Krkonoších pokračuje natáčení filmu Poslední závod. Drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události z roku 1913 vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. V roli Emericha Ratha, který v Broumově strávil dětství a nakonec zde i zemřel, se představí Marek Adamczyk.
Ve čtvrtek 25. února a v neděli 14. března 2021 se virtuálně otevře vzácně dochovaná knihovna broumovského kláštera při živých online prohlídkách. Zájemci je mohou sledovat z pohodlí svých domovů, prohlídky startují v 16 hodin.
Nový český film Poslední závod, drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události, vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. První klapka padla v neděli 21. února ve Františkově v Krkonoších, v následujících dnech se štáb přesune na Medvědí boudy, na Labskou boudu, Luční boudu a další autentická místa.
Občas si někde přečteme zprávu o významném broumovském rodákovi, třeba Emerichu Rathovi nebo hejtmánkovickém Josefu Schrollovi. Tyto jména něco řeknou zasvěceným nebo starším generacím, mladší by při případném dotazu ohledně charakteristiky zmíněných možná trochu tápali a mimo hranice města by to bylo ještě horší.
Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků.
Adélo, řekněte nám něco o sobě. Jak jste k malování přišla? Od svých sedmi let až do maturity jsem chodila do ZUŠ v Polici nad Metují do výtvarky, kterou to vše začalo. Prostě jsem to tam milovala. Vyzkoušela jsem si různé techniky kreslení i malování a nakonec jsem si vybrala olejomalbu, která je stále mou nejoblíbenější.
Pokud to okolnosti dovolí, bude v Dětské galerii Lapidárium ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov zpřístupněna výstava Františka Nováka Betlém. Vernisáž se uskuteční v sobotu 19. prosince v 15 hodin.
Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia ilustrace, které před pár dny odstartovalo v broumovském klášteře. Původně mělo Sympozium proběhnout již na jaře, ale koronavirus způsobil přesun na nový podzimní termín.
Po více než čtyřech letech práce je nyní v tiskárně kniha "Pěkov a Hony – údolí mezi Ostašem a Pasy". Dílo se věnuje oběma jmenovaným obcím, jejich historii i současnosti. Je však ódou nejen na tento kout, ale i na celé Policko, jehož jsou obě vesnice součástí.
Celý listopad stráví v Literárním doku v broumovském klášteře dva čeští autoři, Martin Škabraha a Nela Bártová. Jedná se o tvůrčí pobyty pro autory a autorky, které spoluorganizuje České literární centrum (sekce Moravské zemské knihovny v Brně).
Majáky české kultury včera večer rozsvítilo místo zrušených akcí více než 70 kulturních institucí v celé České republice. Zapojilo se i Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, které v 19:30 hodin rozsvítilo jeden z "majáků" přímo na nádvoří broumovského kláštera.
Celý říjen stráví v klášteře Broumov dva čeští autoři, Teodor Kravál a Matěj Senft. Jedná se o tvůrčí pobyty v klášterním Literárním domku pro autory a autorky, které organizuje České literární centrum (sekce Moravské zemské knihovny v Brně) a Agentura pro rozvoj Broumovska. Veřejnost se může s oběma autory setkat během Literárního Café, které se uskuteční v úterý 13. října od 17:30 hodin v Městské knihovně v Broumově. Vstupné je zdarma.
V Dětské galerii Lapidárium ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov ve čtvrtek 10. září v 17 hodin zahájí výstavu "Musíme se pokusit" české aktivistické komiksové autorky, malířky a ilustrátorky Toy_Box. Kurátorem je Radek Wohlmuth.