.jpg)
Zelený domeček přináší výběr z díla Olgy Karlíkové
- Výtvarné umění
- - Sobota, 5. července 2025
Výstavní síň Zelený domeček v Polici nad Metují představuje pod názvem O. K. 2025 drobný výběr z díla jedné z … Celý článek
Výstavní síň Zelený domeček v Polici nad Metují představuje pod názvem O. K. 2025 drobný výběr z díla jedné z … Celý článek
BB Kavárna v Polici nad Metují (vedle Muzea papírových modelů) ožije v sobotu 17. října tanečními ukázkami flamenka, bude tu možnost ochutnat vína i další španělské pochutiny. Zájemci si budou moci sami vyzkoušet tento okouzlující tanec. Večerem bude provázet Pavlína Pížová a klasická i moderní španělská hudba.
Následuje jedno z dalších a v tomto seriálu zatím posledním povídáním se současným principálem divadla BRUM Zdeňkem Benešem, který vede soubor od roku 1990. Soubor je poměrně mladý, čítající v současné době celkem sedm členů a mají nemalý zájem o rozšíření z řad ochotných lidí, zajímajících se o práci s loutkami a vším, co se tohoto divadla týká. Převzali tradici loutkového divadla v Broumově po panu Dařbujánovi, který byl dlouhá léta principálem souboru.
Když tady již bylo zmíněno i bývalé loutkové divadlo v Olivětíně, které bylo součástí veškerého loutkářského dění v Broumově, musím ukázat nejen jeho zázemí, ale uvést i vzpomínku od pana Miroslava Chalupníčka. Mezi nadšenci ochotnického divadla bylo založeno loutkové divadlo v Olivětíně. Na toto loutkové divadlo vzpomíná i pan Chalupníček, na jeho začátky, slávu i zánik.
Od října do prosince ožije Police nad Metují divadlem. V Kolárově divadle se budou konat již 68. Polické divadelní hry – nesoutěžní divadelní přehlídka ochotnických souborů. Dlouhá tradice se odvíjí nejenom od založení spolku polických ochotníků Kolár v roce 1877, ale také od otevření Kolárova divadla roku 1940, při němž bylo uvedeno deset divadelních inscenací. Tehdy byl položen základní kámen pro vznik každoročně se opakujícího festivalu.
Pokračujeme vzpomínkami Jarolava Dařbujána: "Po revoluci se začal soubor rozpadat. Najednou vidina svobody podnikání byla silnější, než divadlo. Největší krize za mého působení nastala po roce 1990. Zůstává se mnou jen Květa Němčíková a Dáša Justová. A začínám opět od začátku. Shánějí se lidi, kteří jsou ochotni dělat něco pro děti a hlavně zadarmo.
V osmdesátých letech absolvoval Jaroslav Dařbuján Loutkářskou konzervatoř v divadle Drak v Hradci Králové a začal psát i vlastní pohádky a scénky. Nejúspěšnější byla Votrávená princezna - pohádka se zpěvy a hodnými čerty. Hrálo se marionetami. Jaroslav Dařbuján na tu dobu vzpomíná:
Šestá část seriálu o historii loutkařství na Broumovsku navazuje na vzpomínky Jaroslava Dařbujána a soubor, který na počátku 80. let vedl. Soubor byl pozvaný na Krajskou přehlídku loutkových souborů.
Dnes, 17. září, bude v Městské knihovně v Broumově zahájena výstava kreseb a grafik Jany Wienerové nazvaná Města a krajiny.
Děti z Tanečního klubu DDM Ulita v Broumově v září zahájily novou taneční sezónu. Některé děti mají za sebou druhý víkend a již druhou taneční soutěž, na kterých získaly celkem sedmnáct medailí.
Když v loňském roce uspořádali muzikanti Polického symfonického orchestru (PSO) benefiční koncert na Hvězdě v Broumovských stěnách nazvaný Hvězda pod hvězdami, tak potom přemýšleli, co bude za rok. Rok se s rokem sešel a orchestr v neděli vystoupil, tentokrát v klášterní zahradě v Broumově, opět při benefičním koncertě na podporu Nadačního fondu Hospital Broumov nazvaném Z Hvězdy do klášterní zahrady. Tradice charitativních koncertů v přírodě tak byla založena.
Jaroslav Dařbuján od roku 1977 soubor vedl po režijní stránce. Hrála se představení Kašpárek vaří živou vodu, Začarovaný kašpárek, Tanec s čertem, Koza Roza, Sůl nad zlato či Krakonošova nadílka.
Do let 1966 – 67 spadá i začátek působnosti Jardy Dařbujána v loutkovém divadle. Na jeho začátky se pamatuje, když za ním a Mílou Morávkem někdo přišel a vypravoval o loutkovém divadle:
Polický symfonický orchestr (PSO) se připravuje na svůj další Benefiční koncert, jehož výtěžek poputuje na konto Nadačního fondu Hospital Broumov. Po loňském koncertu na Hvězdě v Broumovských stěnách, kam si PSO pozval Ondřeje Rumla, tentokrát vystoupí v neděli 13. září v klášterní zahradě v Broumově. Dirigovat orchestr bude Martin Kumžák, několik písniček zazpívá Dasha. Koncert začíná v 19 hodin, v případě nevhodného počasí se uskuteční v sále Dřevník, vstupné je dobrovolné, koncertem vás provede Lucie Peterková. Další skladby budou dirigovat i Věra Vlčková a Josef Javora.
V průřezu historií loutkářství v Broumově a na Broumovsku pokračujeme ve vyprávění pana Antonína Kohla.
Nejlepší český básník roku 2013 Petr Petříček, houslový virtuóz a hudební skladatel Tomáš Mach a vynikající japonský čaj, který bude podávat Honza Jarý. To jsou lákadla na sobotní večer 12. září v 19:30 hodin ve Zdoňově U Bernarda.
Jedinečný taneční zážitek čeká návštěvníky broumovského benediktinského kláštera ve dnech 23. až 25. září. Své umění v originálních představeních Nulová gravitace a Stvoření tance tady předvedou mladí tanečníci Baletu Praha Junior, kteří do kláštera přijedou na sedmidenní soustředění.
Zkažený moučník je autorský projekt několika mladých lidí, jehož hlavní náplní a ideou je informovat okolí o umění současných mladých tvůrců nejen na Broumovsku. V pátek 11. září budou křtít svůj první almanach.
Pokračování historie loutkářství v Broumově a jeho okolí. Navazujeme na vzpomínky Antonína Kohla.
Takřka na den přesně po čtvrt roce od koncertu Imodium v rámci série G2 Acoustic Stage v pražském Retro Music Hall se fanoušci kapely i celé série hudební stanice Óčko dočkají jeho vydání na CD a DVD. Stane se tak v pátek 11. září a - jak přiznává sám frontman Imodium Thom - bude to svým způsobem "splněný sen".
Toto vyprávění nevzniklo samovolně, ale na základě jednoho článku o bývalém loutkovém divadle v Olivětíně. Po jeho zveřejnění na mém soukromém webu jsem v komentáři dostal upozornění, že v Broumově do dnešních dnů stále hraje loutkové divadélko BRUM, a to skoro soustavně od roku 1948. I když o tomto divadle vím, odpověděl jsem v tom smyslu, že bych byl ochoten divadlo navštívit a napsat o jejich působení, pozvání jsem již neobdržel.
V sobotu 29. srpna skončil desátý ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Rozloučil se jazzovým Requiem Eternal Light Karla Růžičky v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově. Celková návštěvnost deseti koncertů i částka, kterou publikum přispělo na péči o kostely broumovské skupiny, dosáhly historického festivalového rekordu.
Hudebně - divadelní slalom dějinami Broumovska nabídla včerejší premiéra nové inscenace HRA-NIC-e. Nevšední představení režiséra Radovana Lipuse, autorky a dramaturgyně Renaty Putzlacher a scénografa Šimona Cabana vyprodalo ve středu 26. srpna klášterní sál Dřevník a plno hlásí i na dnešní první reprízu. Volné vstupenky zbývají na 2. reprízu 17. září.
Jízdárna Hejtmánkovice byla v sobotu místem, kde se hrálo divadlo a potom se tu zpívaly staročeské písně. Příjemný podvečer začala pohádka pro děti O Aničce ze mlýna a po krátké přestávce následovala další část, kdy se rozezněly staročeské a námořnické písně od Karla Hašlera, to vše v podání Divadla M.
Divadelní událost léta chystají v broumovském klášteře. Nová hudebně-dramatická inscenace HRA-NIC-e slibuje nevšední zážitek. Její tvůrci, režisér Radovan Lipus, scénograf Šimon Caban a dramaturgyně Renata Putzlacher, už pobývají v broumovském klášteře a spolu s českými a polskými herci začali v těchto dnech hru intenzivně zkoušet. Premiéra se uskuteční ve středu 26. srpna v Dřevníku broumovského kláštera.