.jpeg)
Přestěhovat se na Broumovsko je moje nejlepší životní rozhodnutí
- Páteční štafeta
- - Pátek, 9. května 2025
V Páteční štafetě odpovídá Veronika Mňuková z Rožmitálu. Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá Veronika Mňuková z Rožmitálu. Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá Patrik Urban z Meziměstí.
Neděle láká k osamělým toulkám. Vydejte se s námi po pastvinách mezi Teplicemi nad Metují a Zdoňovem, kde k zastavení láká jen křížek mezi stromy, nádherné vyhlídky a také kamenný kruh dvanácti andělů. Trasa dál pokračuje do Hrnčířského údolí a Adršpachu, nebo ji lze stočit na Bukovou horu a zpět do Teplic.
V krajině barokních památek a křížových cest působí trochu cizokrajně. Přesto je křinická Brána času poctou lidem, kteří České země obývali dávno před německými osadníky a benediktinskými mnichy. Obec Křinice v loňském roce zahájila rekonstrukci kamenného portálu, který zde stojí od roku 2000. Opravu vodního prvku, osvětlení a spárování se chystá dokončit letos na jaře.
V Páteční štafetě odpovídá Martin Slavík, vedoucí knihovny v Meziměstí.
Víte, že kousek na sever od Broumovska, na skalnatém ostrohu východního úbočí Suchých hor, stojí nejvýše položený hrad v Polsku? Tedy spíš to, co z něj zbylo. Na Rogowiec, česky Hornšperk, se podíváme v dnešních nedělních toulkách.
„V roce 2019 mi umřela televize. Mám ji tam už jen jako dekoraci. Nejraději si sednu k mikroskopu, pod kterým se mi otevře fantastický svět, který mě úplně naplňuje. Dá se říct, že každý den objevuji něco nového,“ říká fotograf neviditelného světa Jiří Flégr z Otovic. Jeho fascinující fotografie mikrosvěta, konkrétně fosilního planktonu, jsou k vidění do 1. března v broumovské Galerii LokArt.
V Páteční štafetě odpovídá Jana Ticháčková, architektka z broumovského studia Vivid Architects.
Raději nestavte příliš pevně, jsme jen krátkými hosty Země. Tyto verše, i když v němčině, najdete namalované na štítě jedné ze starých roubených chaloupek na Skalce - v malé vesnické památkové zóně v České Metuji. Sem, do zastrčeného údolíčka pod Supími skalami, se vydáme v dnešním díle našich nedělních toulek.
Na Plese pro Broumovsko, který se konal v pátek 7. února v sále Dřevník v broumovském klášteře, byla předána Cena Broumovska za rok 2024. Ocenění získal sedmnáctiletý student Gymnázia Broumov Hugo Hadaš z Pěkova. Spolu s konstruktérem svého padáku Stanislavem Klikarem uletěli 20. října 2024 během 11hodinového letu přes 512 kilometrů a překonali tak stávající světový rekord kategorie EN-C. Hugo se zároveň stal nejmladším pilotem, kterému se podařilo překonat vzdálenost 500 km.
V Páteční štafetě odpovídá Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko.
Vítek Šolc z Machova dokázal vyhrát retro závod na jasankách, který se v sobotu 8. února konal v Jánských lázních na oslavách 100 let od prvního Mistrovství světa v lyžování. „Za závodního běžkaře se nepovažuju, ale měl jsem ambice předvést nějaký slušnější výkon,“ říká.
Pojďte se s námi projít do prastarých bučin, do kopců, kterým místní v Machově neřeknou jinak než „v horách“. Nedaleko skalních labyrintů Broumovských stěn leží uprostřed lesa tajemný Soví hrádek.
Retro závod na lyžích jasankách, koncerty na kolonádě, ochotnické divadlo nebo retro karneval. Janské lázně si až do této neděle 9. února připomínají stoleté výročí velkého lyžařského svátku – Mezinárodních středoevropských lyžařských závodů, později uznaných jako první mistrovství světa v lyžování. Bohatý program nabídl i besedu o životních osudech Emericha Ratha a jeho lyžařských začátcích na Broumovsku.
V Páteční štafetě odpovídá Jan Rouče, majitel společnosti R-Aqua.
Ráda se noří pod zem a pozoruje „teplou temnotu“, ráda se setkává s bytostmi hub, jejichž svět ji fascinuje. Tuto fascinaci přenáší do svých obrazů, pro které volí přírodní a experimentální malířské postupy. Až do 5. dubna představuje Marie Ladrová své neobvyklé dílo na výstavě Fungus Regnum / Království hub v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov.
Už jste někdy slyšeli o Teplické Macoše? A víte, že byl nad Šonovem ve středověku hrad? O těchto a dalších nečekaných objevech jsme si povídali s přírodovědcem, učitelem a spisovatelem Janem Ježkem, který po třech letech příprav vydal druhý díl Knihy o Kladském pomezí. „Redakčně to bylo dost komplikované. Málokterá kniha kombinuje tak velké množství fotografií, zároveň to není faktografická publikace, ale snažím se v textu vyprávět i příběhy, takže byla výzva skloubit obrázky a text, aby to dávalo smysl,“ říká autor, který svou knihu představil minulý týden na přednášce v broumovské knihovně.
Legendární Ocelové město vystavené v expozici Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují bylo právě tento týden dokončeno. Poslední stavbou je secesní továrna.
V Páteční štafetě odpovídá účetní Tomáš Čipera.
Vydejte se na výlet s geologem Stanislavem Staříkem. Zavede vás tentokrát kousek za hranice, kde se poblíž Mieroszówa nacházejí skalní průduchy, odborně nazývané jako ventaroly.
Víte, že loňští návštěvníci Muzea stavebnice Merkur a Muzea papírových modelů by společně ušli vzdušnou čarou až do Pittsburghu? Nejen tento, ale i další zajímavé statistické údaje za loňský rok o návštěvnících v Polici nad Metují odhalila data.
V Páteční štafetě odpovídá Jan Strašil, bývalý učitel na Gymnáziu Broumov a emeritní ředitel ZŠ Velké Poříčí.
V Páteční štafetě odpovídá Miroslav Mádle, zástupce ředitele na Gymnáziu Broumov.
Tým podcastové série O.N. Cast přichází s novou řadou, která má za cíl propagovat atraktivní místa na Broumovsku. „Chceme ukázat, že je na Broumovsku mnohem víc krásných a skrytých míst, o nichž stojí za to dát vědět,“ říká v rozhovoru moderátor a autor scénáře Jindřich Novotný.
Bývalý klášter v Polici nad Metují využívalo dlouhé roky město, zvenčí se zdálo, že se v něm nic neděje. V roce 2019 se vrátil do majetku benediktinského řádu. Ten pokračuje s opravou střechy i části interiérů a začíná nabízet také kulturní programy. „Chceme ho nějakým způsobem zase naplnit a udělat z něj srdce Police nad Metují,“ říká o budoucích plánech Petr Bláha, ředitel Benediktinské hospodářské správy Břevnov.