.jpg)
Grodno: Hrad, který měl štěstí
- Magazín
- - Neděle, 11. května 2025
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku… Celý článek
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku… Celý článek
Říká se, že krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Povzbudit zájem lidí o tento krajinotvorný prvek se snaží spolek Arnika, která vyhlásila již 14. ročník ankety Alej roku. Oblíbené aleje mohou lidé od 5. června 2024 nominovat na webu alejroku.cz.
V Páteční štafetě odpovídá Helena Chudomská, vrchní sestra Oddělení následné a intenzivní péče Nemocnice Broumov.
První místo v taneční soutěži Pardubická arabeska, talentová soutěž Zlatý oříšek nebo první místo v kvalifikaci na soutěž Danza Mundial. To jsou jen některé úspěchy, které má na kontě tanečnice z Broumova Daniela Valešová. Nedávno k nim přidala další ocenění. V pondělí 6. května převzala z rukou primátorky města Hradec Králové Pavlíny Springerové cenu Talent královéhradecké kultury, kterou město už více než třicet let uděluje úspěšným osobnostem místní kultury a sportu.
V Páteční štafetě odpovídá Ziad El Jamal, lékař broumovské nemocnice, který pochází z Libanonu.
Jeho rodina patřila mezi pouhé tři nebo čtyři, které po druhé světové válce nemusely Adršpach opustit. On sám se stal oceňovaným překladatelem z němčiny, od roku 2022 je šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta a v posledních komunálních volbách získal v Adršpachu nejvíce hlasů ze všech kandidátů. O budování obecní komunity, potřebnosti diskuse, běhání v Nepálu i knihách, které se chystá vydat, jsme si povídali s místostarostou obce Adršpach Tomášem Dimterem.
V Páteční štafetě odpovídá redaktorka Našeho Broumovska Bára Fialová.
Muzeum Náchodska v Polici nad Metují v květnu zahájilo letošní sezónu a všichni zájemci si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet novinku, kterou letos připravilo. Muzejní kufřík formou hry seznámí dospělé i děti s místní historií a provedou je po historickém centru a místních expozicích – staré škole a benediktinském klášteře.
V Páteční štafetě odpovídá Thi Lanh Tran, provozovatel broumovského bistra Linh Chi.
V sobotu 25. 5. se ve Vernéřovicích konal Dětský den.
„Vylezl jsem ke kruhu. Lezl jsem v sandálech, nic lepšího jsem tenkrát neměl. Měl jsem v tom ještě tlusté bílé ponožky, ale ono to drželo, ani mi neujela noha. Dobral jsem Diešku. On furt krkal, to byly takové mordy, strašné pecky! Dolezl k tomu převisku, ani smyčku si nedal. Zmizel mi za hranou z očí. Já jsem jen povoloval lano, hodně lana. Koukalo na nás dost lidí dole, viděl jsem jejich vyděšené výrazy a jak se občas chytají za hlavu. Říkám si, ty vole, kde je? Už musí být hrozně vysoko. Najednou jsem slyšel zvuk skoby, dal jsem mu sichra a sjel dolů. Když jsem to viděl, tak jsem myslel, že mě omejou. To byla dálka mezi kruhy a on tam měl jedinou smyčku!“ Vyprávění Petra Mocka o prvovýstupu cesty Iljův odkaz na věž Krasavice v Adršpašských skalách z května roku 1968 a další napínavé příběhy zpestřují zbrusu nového lezeckého průvodce autorské dvojice Jan Žwak a Stanislav Lukavský, který vyšel letos v dubnu. Jak říká první z nich, lezec a lékař s přezdívkou Tatuš, za pětadvacet let od doby, kdy vyšel předchozí průvodce po Adršpachu, se počet lezeckých cest přibližně zdvojnásobil.
Nové trasy projektu Pěšky pro zdraví musejí splňovat přísná kritéria – žádné silnice, cyklostezky a turisticky přetížená místa. Na Broumovsku získaly již dvě trasy certifikaci, třetí se chystá.
V Páteční štafetě odpovídá Miroslav Indra z Hejtmánkovic.
Studentů z Broumovska, kteří vyrazili studovat do zahraničí díky Vzdělávacímu fondu Amos, postupně přibývá. V loňském roce takto vyjela na měsíční pobyt na francouzské gymnázium také Libuše Betášová z Ruprechtic.
Na oddělení následných lůžek v nemocnici Broumov praktikuji čtvrtým rokem aktivizační programy prostřednictvím uměleckých činností – arteterapii, tanečně pohybovou terapii a muzikoterapii. Tentokrát přicházím rozveselit klientky s bubínkem štěstím. Je to perkusní kovový nástroj s klapkami připomínající kočičí jazýčky. Dokáže na něj hrát naprosto každý. Při této aktivitě se setkávám také s recitátorkou Zdeňkou Hrubou, která mě překvapí svou vlastní básní.
Celý život jsem chodil okolo a ani v nejmenším jsem nevěděl, jakou vzácnost v Broumově máme, že se jedná o secesní budovu, že oprava této krásné budovy začala v roce 2016. Pamatuji si jen bláznivý pokus o kasino s kulečníkovým stolem a ruletou, které bylo v přízemí. A celou dobu do této budovy chodili mí spolužáci jako do Základní umělecké školy, která se nacházela v horních patrech, kde byly učebny pro různé kroužky, i kanceláře pro vyučující. A ostatně sem chodila hrát na klavír moje setra a později i má první láska. Já osobně – a nejen já – mám na toto místo krásné vzpomínky. Vím nebo si myslím, že nás je víc, kteří v této budově zažívali příběhy svého života. Dnes tomuto místu dává ve spolupráci s městem Broumov duší Broumovák Jan Záliš, kterého bych vám rád představil blíže.
V Páteční štafetě odpovídá Lenka Hlaváčková z Hejtmánkovic.
O rekonstrukci kaple sv. Floriána v Rožmitále, pátrání v historických pramenech a hledání původního jména a také o tom, proč je dnes na Broumovsku cítit odlehčení, jsem hovořila s Marií Havlovou.
Cesta do Nowe Rudy nemusí být jen za nákupy. Okolí skýtá příležitost k mnoha výletům. 18. května se navíc uskuteční procházka s průvodcem.
V Páteční štafetě odpovídá kuchař Otakar Humpl z Kovářovy kobyly.
Pro machovskou knihovnu to byl šťastný den, když se o ni před pěti lety začala starat Blanka Kratochvílová. Během pár let se návštěvnost zvedla o víc než 250 procent a výpůjčky vzrostly šestkrát.
O zúročených životních zkušenostech, myšlenkách, které se musí zrealizovat a o tom, co dává dobrý vítr do plachet s Václavem Svobodou z Meziměstí, který renovuje prostor okolo bývalého zámeckého rybníku a vytváří zde kemp a rekreační zónu pro širokou veřejnost.
Na Východočeské trase Svatojakubské cesty se letos objeví nové poutnické patníky se zlatou mušlí v modrém poli. Jeden už byl před několika dny instalován v Broumově, další na Bezděkově a na konci června čeká křest poutnického kamene Polici nad Metují.
Pochází z Broumovska, část roku pracovně tráví v klášterní kuchyni U Tří růží a část v Nizozemsku. Jaké byly začátky čerstvě vyučeného kuchaře a v čem se podle něj liší pracovní podmínky u nás a v zahraničí? Přečtěte si rozhovor s Lukášem Haluškou o jedné úspěšné romské kariéře.
Hledáte-li tip na výlet, kde ani v těchto dnech není moc lidí, zajeďte si na novou cyklostezku do Adršpachu. Obec upravila asi dva kilometry dlouhý úsek, který vede z Horního Adršpachu směrem na Libnou. Dá se sem vyrazit i s malými dětmi nebo s kočárkem.