.jpg)
Grodno: Hrad, který měl štěstí
- Magazín
- - Neděle, 11. května 2025
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku… Celý článek
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku… Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá Ondřej Habart, zastupitel města Broumov a předseda Odborového svazu pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Čech a Moravy.
Od 1. do 5. května se koná 15. ročník Festivalu květin a umění na zámku Książ ve Wałbrzychu. Letošním tématem je oslava 20. výročí vstupu Polska do Evropské unie a organizátoři tak slibují, že se návštěvníci jejím prostřednictvím ocitnou v nejkrásnějších zemích Evropy. Součástí výstavy je také prodej květin a zahradnických doplňků.
V Páteční štafetě odpovídá Zbyněk Janouch, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Veba.
„Vždycky říkám, že to je tu takové nádraží. Čekají tu na odvoz domů,“ říká mi paní Slováková, která je pověřenou pracovnicí Městského útulku v Broumově. Má na mysli opuštěné psy a kočky, čekající ve svých prozatímních pelíškách na svého budoucího páníčka, pár, či rodinu, jenž je zahrne svou péčí a láskou. Nastřádala jsem nějaké staré povlečení, deky a ručníky a chci je věnovat útulku v Broumově. Proto jsem se rozhodla je osobně předat a útulek navštívit. Pro veřejnost jsou v sobotu a neděli vymezeny návštěvní hodiny od 10 do 12 hodin dopoledne. Ve všední den můžete útulek navštívit po telefonické dohodě s paní Slovákovou. Je však více možností, jak pomoci.
V Páteční štafetě odpovídá Radka Rubáčková, vedoucí T.J. Sokol Police nad Metují.
Nedávno se mi naskytla možnost příležitostně pracovat v broumovském stacionáři, který byl otevřen na začátku letošního roku, a to díky iniciativě vedoucí Pečovatelské služby Beaty Hovorkové a ředitelky Centra sociálních služeb Naděje Broumov Evy Kašparové. Mezi potenciální klienty Centra denních služeb Stěnava – jak se stacionář oficiálně nazývá – patří senioři a osoby s chronickým onemocněním (včetně demence) a tělesným postižením od 18 let. Nejčastějšími návštěvníky jsou v této době senioři ve věku 75 plus, mezi hosty se ale najde i jedna čtyřicátnice. Ve všech případech jde o zajímavé osobnosti, jejichž společnost je mimořádně obohacující, proto bych tímto textem chtěl přiblížit dění ve stacionáři i lidem, kteří do něj nahlédnout nemohou.
V Páteční štafetě odpovídá Jaroslav Tomáš z Police nad Metují.
V Páteční štafetě odpovídá Josef Martinec, který vede sportovní KUBB Klub Police nad Metují.
V sobotu 6. 4. proběhne v Náchodě Bělovsi slavnostní otevření prameníku Jakub.
V Páteční štafetě odpovídá Petr Scholz, předseda Spartaku Police nad Metují a také organizátor turistických akcí.
Historii má tak trošku v genech. Jeho babička byla učitelkou dějepisu a děda se zase rád věnoval regionální historii. „Od malička mě bavilo prohlížet si staré fotky a srovnávat podle současnosti, co kdy kde bylo. Tuhle zálibu jsem však pořádně probudil až v době, kdy jsem tady průvodcoval,“ říká Petr Ťažký, nový kastelán zámku v Náchodě, který pochází z Meziměstí.
O probuzení naděje, nedostatečné síti psychiatrické pomoci a péči o duševní zdraví nejen na Broumovsku s Lucií Kudrnáčovou z Centra duševního zdraví v Náchodě.
V Páteční štafetě odpovídá Jaroslav Souček, místostarosta Police nad Metují a režisér Divadelního spolku Kolár.
Ondřej Klír se živí kovářstvím, což je dnes již polozapomenuté řemeslo. Nejedná se však o ledajaké kovářství, setkáváme se zde s uměleckým kovářem, který se na Broumovsko přistěhoval z Prahy. V sobotu 23. 3. chystá s obcí Šonov kovářskou akci, na které se s ním můžete osobně setkat. Co doopravdy skrývá profese uměleckého kováře a čím ho Broumovsko zaujalo?
Pět Českých lvů má na svém kontě producentka a dramaturgyně Pavla Janoušková Kubečková, která pochází z Teplic nad Metují. Získala je za film Hořící keř, seriál Pustina, dokument Jednotka intenzivního života, minisérii Podezření a naposledy za animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo. O tom, jaké to je být ženou-producentkou v mužském světě a proč se ráda vrací na Broumovsko jsme si povídali v rozhovoru pro Naše Broumovsko.
V Páteční štafetě odpovídá Pavel Vichtera, majitel Kvíčerovské pekárny, který se na Broumovsko vrátil po třiceti letech.
V neděli 17. března od 12 do 17 hodin se uskuteční oblíbená akce v polském městě Ścinawka Średnia.
Na náměstí v Broumově se objevil pomníček Alexeje Navalného, po krátkém čase byl zase odstraněn. Pomohl by přetrvání piety oficiální prostor?
V páteční štafetě odpovídají Jana a Petr Malíkovi, kteří provozují Chatovou osadu na Ostaši.
Fascinující svět umělé inteligence a její vliv na naši budoucnost - o tom hovoří v dalším díle O.N.CASTu Jakub Unger, rodilý Poličák a odborník v oboru AI.
V Páteční štafetě odpovídá Petra Šilhánová Hajpišlová, předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Náchod, která pochází z Broumovska.
V sobotu 2. března se koná další z komentovaných geologických exkurzí pod hlavičkou Národního geoparku Broumovsko, tentokrát zaměřená na dolování uhlí v oblasti okolo Radvanic.
Před sedmdesáti lety začaly zdi Starého města v polském Kladsku praskat, ulice se propadaly a nikdo netušil proč. Odborníci, kteří přijeli z univerzity věc zkoumat, zjistili, že se pod historickým centrem ukrývá druhé město, o kterém neměli ponětí – dohromady 40 kilometrů dlouhý, několikapatrový komplex podzemních chodeb. Vydejte se s námi do středověku…