.jpg)
Svět mi stále nabízí spoustu věcí, z nichž se mohu radovat
- Rozhovory
- - Sobota, 3. května 2025
Od narození trpí vážným onemocněním, kvůli kterému je zcela odkázán na pomoc druhých. Přes nepříznivé diagnózy si nicméně po celý život… Celý článek
Od narození trpí vážným onemocněním, kvůli kterému je zcela odkázán na pomoc druhých. Přes nepříznivé diagnózy si nicméně po celý život… Celý článek
Každý ví, že aktuální situace ve školství není dobrá. Žáci nemohou chodit do školy, což na ně vytváří tlak především z důvodu nemožnosti vídat se se svými kamarády. O nic lehčí to nemají rodiče, jejichž kapacita často dosahuje svého limitu. Tyto starosti jsou zřejmé a nikdo je nezpochybňuje. V čem už může panovat nejasný názor, a týká se to právě i samotných rodičů, je pohled na současnou úlohu učitelů.
Jmenuji se Adéla Nevoránková a jsem studentkou 2. A Gymnázia Broumov. Kdyby mi někdo před třemi lety řekl, že budu studentkou na gymnáziu, nejspíš bych se mu vysmála. Studovala jsem ZŠ Teplice nad Metují a už zde jsem cítila, že jsem "jiná". Nezajímala mě líčidla, nové účesy a nejnovější módní doplňky mých spolužaček. Já měla SEN! Chtěla jsem být záchranářkou. Od dětství se věnuji hasičskému sportu. V současné době trénuji malé děti a každý rok navštěvuji hasičsko-záchranářský tábor-RESCUE CAMP.
Paní Irena Krejčová, která učí na 1. stupni Masarykovy základní školy v Broumově, patří mezi ty kantory, jejichž třídnictví zasáhly pandemické vlny ve zlomových obdobích. V loňském školním roce finišovala se svými páťáky a letos začala učit u prvňáčků. Ani jedna etapa se neobešla bez distanční fáze, kdy se děti musely vzdělávat ze svých domovů. Jak náročné je pro učitele zvládnout situaci, pro kterou doposud neexistoval v dějinách školství ani nikde jinde precedens? I o tom je následující rozhovor.
O sv. Štěpánu si křesťanský svět více uvědomuje, že v jeho historii, ale, žel, na mnohých místech i v přítomných chvílích, je mnoho bratrů a sester, kteří svobodně žít svoji víru nemůžou.
Tři dny před Vánocemi Léta Páně 2020 vyšla na obloze tzv. betlémská hvězda, astronomický úkaz, při kterém se k sobě těsně přiblížily planety Saturn a Jupiter. Naposledy se tak stalo v roce 1623 a opět se tak stane v roce 2080.
Jako malé děti jsme na začátku každé hodiny náboženství ukazovali panu faráři sešit s dobrými skutky, které jsme už během adventní doby udělali a které jsme pak přinesli o Vánocích Ježíškovi ve farním kostele k jesličkám. Byla to modlitba, účast na mši sv., úklid pokoje, pomoc s úklidem obecně, pomoc s přípravou na Štědrý den, prostě to, čím dítě může být během té pro děti tak strašně dlouhé doby být nápomocno.
"Franta Novák se parádní kličkou uvolnil a útočí sám na soupeřova brankáře. Udělal kličku vpravo, řítí se sám na brankáře, blafák a střela do prázdné branky... ale, píská rozhodčí! Gól neplatí, Franta Novák neměl v momentě střely správně nasazenou roušku."
Letos měla Agentura pro rozvoj Broumovska – stejně jako zbytek republiky – celkem divoký rok. Čím vším jste si prošli?
Absolventka Masarykovy školy a Gymnázia Broumov, Nela Volhejnová, je jednou z těch, kteří v současné situaci pomáhají nejvíce. Její první, resp. druhý rok studia na Fakultě zdravotnických studií, a ještě více praktické či organizační schopnosti, prověřila nečekaná a opravdu drsná zkouška - pandemie covidu. Co to pro Nelu znamenalo, jak se s danou situací vyrovnala a jak to vypadá v tzv. první linii z pohledu mladé studentky, o tom všem v následujícím rozhovoru.
Virus Covid-19, kterému již od jara česká média věnují velkou část svého času a prostoru, rozdělil společnost na několik skupin. Zatímco jedni přijímají všechny informace s velkým znepokojením a obavami, druzí se staví do opozice a odmítají epidemiologické situaci podřizovat svůj život. Jiní dokonce existenci nemoci zcela popírají a někteří možná již svůj názor během letošního roku několikrát změnili. Zaznívají různé názory také z úst lékařů, politiků i epidemiologů.
Dne 17. září zaznamenaly žačky 2. stupně Masarykovy základní školy - Anita Středová, Elisabeth Středová, Klára Lukašáková a Anna Skřivanová významný úspěch, když dokázaly zvítězit v projektu "Příběhy našich sousedů", který pořádá společnost Post Bellum. Podrobnější pohled do zákulisí celé prezentace nabízí trojice hlavních aktérek v následujícím rozhovoru.
Půlka listopadu patří od roku 2002 charitativnímu festivalu na podporu dětí z dětských domovů Webrovkafest na Klučance, jehož výtěžek je každoročně věnován na vánoční a jiné zážitkové pobyty dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin v Humanitárním středisku Klučanka v Dědově (Teplice n/M). Za tu dobu vynesl dětem více než 650 000 Kč. 19. ročník je plánován na 14. listopadu 2020 od 14:30 hodin.
Slovo "šok" se většinou malinko nadužívá, když ale Stanislav Pitaš minulý týden oznámil, že mu úřady zavřely hudební klub Eden, zapůsobilo to na mnoho lidí přesně tak. Šok, nepochopení a smutek ale vzápětí vystřídala nebývale silná vlna solidarity. Lidé začali okamžitě nabízet pomoc a tím vykřesali alespoň malinkou jiskru naděje. Možná, že ještě není všem "undergroundovým" dnům konec. Pohled do nitra celé kauzy nabízí ten nejpovolanější, tedy Stanislav Pitaš.
Přestože mnozí se pojmu „druhá vlna“ u infekce COVID-19 raději vyhýbají, čísla jsou neúprosně jasná. Při první vlně na jaře letošního roku dosahovaly celorepublikové počty přes 300 nově nakažených za den, v počátku léta poklesly i díky uplatňování široké škály preventivních opatření na několik desítek denně, v posledních týdnech znovu opakovaně přesáhly 400 nakažených za den.
Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovská nemocnice jako jedno z jejích pracovišť měla za úkol "zůstat čistá". Toto rozhodnutí bylo logické především z důvodu skladby zde hospitalizovaných pacientů – velkou část z nich tvoří senioři na dlouhodobé následné péči i sociálních lůžkách. Přestože cesty viru jsou nevyzpytatelné, podařilo se udržet nákazu před branami. "Situace nakonec nebyla v Česku tak vážná, my máme ale díky ní přesně popsané postupy a plán, který jsme schopni aktivovat během 24 hodin," hodnotí uplynulé období lékařský náměstek Oblastní nemocnice Náchod a současně primář lůžek následné péče a multidisciplinární JIP nemocnice Broumov, MUDr. Miroslav Švábl.
Zprávy na komerčních stanicích nesleduji, ale pokud se České televize týká, přijde mi, že její referování o koronaviru je už dávno za hranicí snesitelného. Zatímco na začátku krize byly zpravodajské relace napínavé jako poctivý psychothriller, posléze se z informování stávala čím dál větší fraška.
Jsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o něj - komplexně formuje tvář naší společnosti ať ve velkých městech, ve vnitrozemí, nebo u nás v "Sudetech", kde se stále nabízí nemálo příležitostí, jak přiložit ruku k dílu.
Chtěla bych touto cestou poděkovat manželům Horkelovým z Police nad Metují za jejich sounáležitost a empatii při těžkých dnech, kdy za našimi seniory v domově seniorů a domech s pečovatelskou službou v Broumově, z důvodu omezujících opatření, nemohli přijít jejich nejbližší.
Ve středu 6. května v ranních hodinách byl nahlášen požár naší provozovny č. 2 v Polici nad Metují. V počátku nebyla zasažená plocha větší než 500 m2, ovšem následně díky mohutnému větru a komplikovaným podmínkám hašení došlo i přes obrovskou snahu desítek hasičů k rozšíření požáru na násobné plochy.
Primář Petr Štěpánek a vrchní sestra Šárka Štěpánková nesou jako vedoucí lékařů a sester náchodského anesteziologicko-resuscitačního oddělení už celé týdny tíhu starostí péče o pacienty přicházející s podezřením na onemocnění COVID-19. Nová situace podle nich prověřila všechny členy týmu, kteří se vzájemně ve vypjatých momentech lépe poznali. Postupy, které se v nemocnicích obvykle tvoří dlouhé týdny a měsíce, se v „době covidové“ nastavovaly během dní. V náchodské nemocnici je tak díky tomu nyní zaveden vysoce funkční systém triáže – tedy třídění pacientů podle jejich stavu a pravděpodobnosti onemocněním COVID-19.
O své nemoci hovoří farmářka Lucie Bošinová.
V souvislosti s mimořádnou situací chceme učitelům angličtiny, rodičům i dětem maximálně pomoci a ulehčit jim výuku angličtiny na dálku. Proto jsme umožnili bezplatný přístup k našemu výukovému systému DynEd pro všechny žáky ZŠ a studenty SŠ do 30. června 2020.
Vatikán. O vodě jakožto symbolu spásy kázal papež František při ranní eucharistii v úterý 4. týdne postní doby. Komentoval evangelní příběh o nemocném, kterého po 38 letech choroby, uzdravil Ježíš u rybníka Bethzatha. Bohoslužbu streamingově přenášenou z kaple Domu sv. Marty uvedl Svatý otec intencí, věnovanou těm, kdo onemocněli při péči o nemocné a za jejich rodiny. "Dostal jsem zprávu, že v těchto dnech zemřelo několik lékařů, kněží, nevím, zda i nějaká ošetřovatelka, kteří se nakazili a onemocněli ve službě nemocným. Modleme se za ně a za jejich rodiny. A děkuji Bohu za příklad hrdinství, který nám dali svojí péčí o nemocné."
Dnes je to již deset let, co odešel na delší prázdniny Jan Holý, ředitel Gymnázia Broumov z let 1975 - 2003. Dovolte mi tři krátké vzpomínky.