Několik dní opravdového finského života
- Magazín
- - Neděle, 22. prosince 2024
Student Viktor Valenta vyrazil díky krátkodobému výměnnému programu do Finska, na oplátku pak přivezl svého finského hostitele Eetu do Čech… Celý článek
Student Viktor Valenta vyrazil díky krátkodobému výměnnému programu do Finska, na oplátku pak přivezl svého finského hostitele Eetu do Čech… Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá Vojtěch Malina z Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově.
Želva, velbloud nebo varan. Zní to jako pozvánka do zoologické zahrady, ale nenechte se mýlit. Tyto zvířata stvořila lidská fantazie! Přijměte pozvání do skalního království na Božanovském špičáku, kam vás vezmeme v posledním díle našeho prázdninového výletního seriálu.
V Řecku se turista nemusí jen nehybně slunit na pláži, či cestovat v horku po památkách. Například řecký ostrov Kós je skvělým tipem pro všechny cyklisty.
V Páteční štafetě odpovídá Prokop Zapletal, básník, nakladatel a překladatel, který žije v Křinicích.
Na první pohled nevýrazná trasa vedoucí ze středu Teplic nad Metují přes Bukovou horu k vernéřovickému Soulkostelu a zpět přes Nové Dvory do Teplic nad Metují nabízí ve skutečnosti více zajímavostí než oblíbené turistické cíle. Poutník zde nalezne místo s dramatickou historií, zázračnou studánku Panny Marie, a především široké výhledy do kraje – z nové vyhlídky na polské hranici je vidět Broumovsko jako na dlani: od Ruprechtického špičáku po Božanovský, cestou zpět lze zase oči nechat na krajině táhnoucí se mezi Ostašem a Sněžkou. A má to ještě jednu výhodu – až na výjimky na celé trase nepotkáte živou duši.
V Páteční štafetě odpovídá básník Antoni Matuszkiewicz, který žije v Martínkovicích.
Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les… Ale vážně! Je jí Machovská studánka pod horou Bor, kam se podíváme v dalším díle našeho prázdninového seriálu. Hraniční hora nad Machovem láká turisty fascinujícím skalním labyrintem a sportovce obrovským množstvím kamenů k lezení. Jejím největším pokladem je však čistá, lahodná voda čištěná vrstvami rašeliny pod skalním hřbetem tajuplného vrchu.
Věra Prokopová je novou starostkou Teplic nad Metují. „Nikdy jsem to nechtěla dělat. Ale nebylo by fér z toho vycouvat, když jde do tuhého,“ říká původní místostarostka, která ve funkci nahradila starostu Josefa Bitnara (odešel kvůli zdravotním problémům).
V Páteční štafetě odpovídá překladatelka a tlumočnice Dagmar Heeg, jejíž rodina pochází z Broumovska.
Vstupenka Prozkoumej Valbřich umožňuje vstup do pěti zajímavých míst a platí po celý rok.
V jednom z posledních dílů O.N.CASTu do Broumova zavítal moderátor České televize Vladimír Kořen.
V Páteční štafetě odpovídá historička a bývalá ředitelka archivu v Náchodě Miroslava Moravcová, která žije v Teplicích nad Metují.
Přinášíme exkluzivní rozhovor s Ondřejem Koskem, členem týmu, který na počest Emericha Ratha dojel do Paříže na kajaku.
Keltové, kteří v Čechách žili před víc než dvěma tisíci lety, si rádi stavěli sídla na dvou sousedících návrších. Na jednom vršku náčelník, na druhém duchovní – druidové. Tady by se jim líbilo, pomyslím si, když se mělkým Hrnčířským údolím mezi dvěma vršky blížím k takzvaným Zdoňovským menhirům, cíli našeho dalšího nedělního výletu. Kromě procházky nádhernou krajinou bude tentokrát i výpravou do světa legend a mýtů, které přežívají v dnešním světě.
Ve čtvrtek 15. srpna bude v Opatských sálech broumovského kláštera uvedena premiéra nové divadelní inscenace Dobré dílo – komorní meditace, která připomene životy a dílo Sigismunda Ludvíka Boušky, Jana Anastáze Opaska, Josefa Škvoreckého, Karla Kryla, Marie Stryjové a dalších osobností spojených (nejen) s krajem pod Hvězdou. Autorkou scénáře je česko-polská básnířka, překladatelka a publicistka Renata Putzlacher, se kterou přinášíme krátký rozhovor.
V Páteční štafetě odpovídá místostarosta Adršpachu, překladatel a šéfredaktor nakladatelství Mladá fronta Tomáš Dimter.
Čtvrtý letní výlet vede tentokrát do blízkého města Valbřich, za křehkou krásou e elegancí, která se nachází v Muzeu porcelánu.
V Páteční štafetě odpovídá Pavel Lisák, v jehož nakladatelství JUKO vyšlo mnoho horolezeckých průvodců a dalších tématu blízkých publikací.
O záchranných akcích v nepřístupném skalním terénu, výhodách leteckého transportu, morálových cestách i o tom, proč dřív se raději nepadalo s Janem Adamcem, horolezcem a náčelníkem Skalní záchranné služby, která je unikátním sdružením existujícím pouze na Broumovsku.
Jestli někde můžete spatřit lesní víly, jak se koupou při měsíčku, musí to být u Vodopádů Pošny, vodní kaskády na říčce pramenící pod Velkou Hejšovinou. Kdysi oblíbené výletní místo nad polským Radkówem na časy své největší slávy už jen vzpomíná. I tak je pěkným tipem na výlet k chladnému prameni za horkých letních dní.
Víte, v kolik zapadá slunce v dubnu na Špicberkách? Dvacátého srpna! Přesně takový čas ukázaly hodinky horskému vůdci Davidu Knillovi z Adršpachu, když letos na jaře dorazil na ostrov Svalbard v Severním ledovém oceánu. S klientem pak během jednoho měsíce urazili víc než 600 kilometrů od jihu k severu a připsali si tak první český přechod v tomto směru.
V Páteční štafetě odpovídá Martina Šafářová, která pracuje jako pracovní konzultantka pro sociální službu Aspekt.
Podle vyjádření organizátora Stanislava Pitaše byl letošní ročník hudební akce Free World Broumov pravděpodobně poslední.
Od dětství si plánoval, že se bude fotbalem živit, ale zranění jeho nadějnou kariéru zastavilo. Nevzdal se a místo toho trénuje děti i dospělé. „Na každý trénink se těším,“ říká s jiskrami v očích a úsměvem Ondřej Zinke, trenér TJ Slovanu Broumov.