.jpg)
Zelený domeček přináší výběr z díla Olgy Karlíkové
- Výtvarné umění
- - Sobota, 5. července 2025
Výstavní síň Zelený domeček v Polici nad Metují představuje pod názvem O. K. 2025 drobný výběr z díla jedné z … Celý článek
Výstavní síň Zelený domeček v Polici nad Metují představuje pod názvem O. K. 2025 drobný výběr z díla jedné z … Celý článek
Dnes začala v Broumově volně přístupná výstava Josef Edler von Schroll / Broumovská textilní tradice, která je během letních měsíců umístěna na Mírovém náměstí. Výstava je věnována počátkům textilního průmyslu na Broumovsku a 200. výročí narození významného průmyslníka Josefa Schrolla.
Projekt Wihanův rok pokračuje a vrcholí v červnu. Zatímco v květnu proběhlo celkem pět přednášek na Sále ZUŠ Police nad Metují – bohužel většinou pouze v online prostoru – tak na červen se Wihanův rok stěhuje na další místa ve městě. Ve čtvrtek 3. 6. od 18 hodin začne v Zeleném domečku vernisáží výstava „Polický rodák Hanuš Wihan“. Výstava představí Hanuše Wihana nejen jako skvělého a geniálního hudebníka, ale také nechá nahlédnout do jeho soukromí.
Hudebníci se vrhli do nahrávání, a to ve velkém. Městské divadlo se téměř na měsíc stalo zvukovým studiem a hostilo více než třicet účinkujících. Mistr zvuku Jan Středa a hudební režisér Štěpán Přibyl prošli několikatýdenním nahráváním. Od rytmiky, dechových a smyčcových sekcí ke zpěvákům, zpěvačkám a dětskému sborečku.
Ve čtvrtek 27. 5. bude v sále ZUŠ od 19 hodin přednášet violoncellistka a absolventka polické ZUŠ Helena Matyášová. Tématem její přednášky bude život a osud violoncellisty Hanuše Wihana. Její zájem o Hanuše Wihana je dlouhodobý a o violoncellistovi napsala svou bakalářskou práci a publikovala několik článků.
Unikátní prostor klášterních zahrad v Broumově se stane na začátku léta dějištěm tří exkluzivních představení Klicperova divadla. Přímo pod širým nebem budou moci diváci zažít neopakovatelnou atmosféru živých představení.
V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře pokračuje až do 13. června výstava legendy českého graffiti Michala Škapy „Periferie“. Pro veřejnost je na tento týden připravena přednáška o graffiti, workshop malování na zeď i komentovaná prohlídka výstavy přímo s autorem.
Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa, která se od pátku do neděle uskutečnila v broumovském klášteře, již zná vítěze. Své výkony představili v rámci 11. ročníku soutěže mladí klavíristé ze tří zemí Evropy. Soutěž proběhla jako jedna z prvních akcí po rozvolnění prezenční formou.
Ve dnech 20., 23. a 27. května 2021 v 18:00 se uskuteční živé komentované online prohlídky, které se zaměří na refektář broumovského kláštera s unikátní historickou kopií Turínského plátna.
Ve středu 19. května se uskuteční další koncert hudebního klubu ArtCafé, který představí kapelu 4.Tune. Z Kreslírny broumovského kláštera bude živě vysílán od 19 hodin na facebookovém profilu ArtCafé Broumov a Klášter Broumov.
Na další přednášku z cyklu „Wihanův rok“ přijede z Křečovic Jan Suk. Už jen samotné jméno obce, odkud do Police nad Metují dorazí, znalým napoví, že shoda jmen není čistě náhodná. Básník, esejista a filozof Jan Suk je vnukem hudebního skladatele a souputníka Hanuše Wihana z Českého kvarteta, Josefa Suka. Za těchto okolností je zcela jasné, že ve čtvrtek 13. května nemůže být v Polici nad Metují řeč o nikom jiném než o Josefu Sukovi.
V broumovském klášteře proběhne ve dnech 14. - 16. května 11. ročník mezinárodní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo téměř čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Soutěž se uskuteční prezenční formou bez přítomnosti publika.
Dnes, 10. května začíná on-line Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ten se koná již 23 let v Praze a více než 30 českých městech. Vzhledem k přetrvávající pandemii se však mnohé mění. Organizátoři Jednoho světa se museli rozhodnout, jak dál. A tak se Jeden svět – jako mnohé další aktivity – přesouvá na internet. Díky tomu, bude festival letos opravdu jen jeden.
Miloš Doležal (*1970, Háj u Ledče nad Sázavou) je český novinář, nakladatel, prozaik a básník, jehož díla byla přeložena do francouzštiny, němčiny, polštiny, angličtiny, řečtiny, chorvatštiny a italštiny. Na Univerzitě Karlově vystudoval Fakultu sociálních věd, obor nakladatelství. Dvacet let působil jako dramaturg v Českém rozhlase. Vydal několik básnických sbírek, knih rozhovorů, řadu fejetonů a esejí. Jeho kniha Jako bychom dnes zemřít měli o životě a smrti číhošťského faráře Josefa Toufara vyhrála v anketě Lidových novin ocenění Kniha roku 2012. Nejnověji pracuje na dokumentární povídce o Broumovsku v létě 1945. Inspiraci hledal mimo jiné i během letošního pobytu v "literárním domku" v Broumově.
Přednáškový cyklus k projektu Wihanův rok představí spoustu věcí, které se „děly“ kolem Wihanova života, zazní mnoho jmen z historie české hudby a samozřejmě nesmí scházet ani představení violoncella, jako jednoho z nejznámějších hudebních nástrojů. A právě představením violoncella bude v květnu Wihanův rok pokračovat. Do Police nad Metují přijede 6. května violoncellista, pedagog na Pražské konzervatoři a AMU a člen tria Bergerettes Tomáš Strašil.
V neděli 9. května bude v Galerii Dům v Broumově zahájena desátá výstavní sezóna, a to hned dvěma výstavami najednou. Nová díla malíře Josefa Bolfa představí výstava Ztracená nápověda, připravená kurátorem Petrem Vaňousem. Díla Šimona Cibulky, Eliáše Dolejšího a Pavla Šimíčka bude možné zhlédnout v rámci výstavy Klášterní zahrada 2021 kurátorky Ivy Mladičové.
Poslední klapka uzavřela v sobotu 24. dubna 32denní natáčení nového českého filmu Poslední závod. Drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Film reálně ztvární postavu na Broumovsku známého Emericha Ratha, kterého ve filmu hraje Marek Adamczyk.
Hudební program ArtCafé je tady s dalším online koncertem. Dnes 28. dubna 2021 od 19:00 sledujte živé vystoupení hudebníka Ibyho Popa na fb profilu ArtCafé.
Rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková – zahájí v sobotu 1. května v 18:00 online koncertem hudební festival Za poklady Broumovska. Na internetové televizi Mall.tv a sociálních sítích festivalu zazní premiéra rezidenčního skladatele Tomáše Illeho, díla Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. 16. ročník festivalu, který proběhne od 1. května do 28. září, akcentuje díla spojená s létem, připomene výročí Antonína Dvořáka a představí řadu špičkových domácích i zahraničních umělců. Vstupné na většinu festivalových koncertů zůstává dobrovolné, výtěžek bude věnován na obnovu kostelů broumovské skupiny.
Legenda českého graffiti Michal Škapa aka Tron vystavuje od dubna své práce v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře. Výstava Periferie, která je směsicí obrazových instalací, textových maleb, neonů i městského mobiliáře, bude zpřístupněna veřejnosti, jakmile to okolnosti spojené s koronavirovými omezeními dovolí. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.
V sobotu 19. června 2021 bude v broumovském klášteře zahájen nový výstavní projekt Ora et lege, který je dialogem současného umění s podstatou učení benediktinů, nejstaršího řeholního řádu západního křesťanství. Výstava, jejíž kurátorkou je Monika Čejková, potrvá do konce září.
První přednáška v rámci projektu "Wihanův rok", který připravilo Muzeum papírových modelů a Město Police nad Metují, se uskuteční ve čtvrtek 29. dubna od 19 hodin v sále polické ZUŠ. Hanuš Wihan přijal v roce 1888 místo profesora na pražské konzervatoři a do roku 1894, kdy se nechal zastupovat Janem Burianem, vychoval několik velice kvalitních violoncellistů. K nejnadanějším patřil Otto Berger, který byl shodou okolností i Wihanovým "krajánkem".
V roce 2020 uplynulo sto let od úmrtí jednoho z největších rodáků Police nad Metují, violoncellisty, pedagoga a zakladatele slavného Českého kvarteta, Hanuše Wihana. K tomuto výročí připravilo Město Police nad Metují ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a spolkem Apeiron projekt "Wihanův rok". V jeho rámci vycházely po celý rok na stránkách Polického měsíčníku články mapující životní osudy pana profesora Wihana.
Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit poslední červnovou sobotu.