.jpg)
Grodno: Hrad, který měl štěstí
- Magazín
- - Neděle, 11. května 2025
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku… Celý článek
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku… Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá historička a bývalá ředitelka archivu v Náchodě Miroslava Moravcová, která žije v Teplicích nad Metují.
Přinášíme exkluzivní rozhovor s Ondřejem Koskem, členem týmu, který na počest Emericha Ratha dojel do Paříže na kajaku.
Keltové, kteří v Čechách žili před víc než dvěma tisíci lety, si rádi stavěli sídla na dvou sousedících návrších. Na jednom vršku náčelník, na druhém duchovní – druidové. Tady by se jim líbilo, pomyslím si, když se mělkým Hrnčířským údolím mezi dvěma vršky blížím k takzvaným Zdoňovským menhirům, cíli našeho dalšího nedělního výletu. Kromě procházky nádhernou krajinou bude tentokrát i výpravou do světa legend a mýtů, které přežívají v dnešním světě.
Ve čtvrtek 15. srpna bude v Opatských sálech broumovského kláštera uvedena premiéra nové divadelní inscenace Dobré dílo – komorní meditace, která připomene životy a dílo Sigismunda Ludvíka Boušky, Jana Anastáze Opaska, Josefa Škvoreckého, Karla Kryla, Marie Stryjové a dalších osobností spojených (nejen) s krajem pod Hvězdou. Autorkou scénáře je česko-polská básnířka, překladatelka a publicistka Renata Putzlacher, se kterou přinášíme krátký rozhovor.
V Páteční štafetě odpovídá místostarosta Adršpachu, překladatel a šéfredaktor nakladatelství Mladá fronta Tomáš Dimter.
Čtvrtý letní výlet vede tentokrát do blízkého města Valbřich, za křehkou krásou e elegancí, která se nachází v Muzeu porcelánu.
V Páteční štafetě odpovídá Pavel Lisák, v jehož nakladatelství JUKO vyšlo mnoho horolezeckých průvodců a dalších tématu blízkých publikací.
O záchranných akcích v nepřístupném skalním terénu, výhodách leteckého transportu, morálových cestách i o tom, proč dřív se raději nepadalo s Janem Adamcem, horolezcem a náčelníkem Skalní záchranné služby, která je unikátním sdružením existujícím pouze na Broumovsku.
Jestli někde můžete spatřit lesní víly, jak se koupou při měsíčku, musí to být u Vodopádů Pošny, vodní kaskády na říčce pramenící pod Velkou Hejšovinou. Kdysi oblíbené výletní místo nad polským Radkówem na časy své největší slávy už jen vzpomíná. I tak je pěkným tipem na výlet k chladnému prameni za horkých letních dní.
Víte, v kolik zapadá slunce v dubnu na Špicberkách? Dvacátého srpna! Přesně takový čas ukázaly hodinky horskému vůdci Davidu Knillovi z Adršpachu, když letos na jaře dorazil na ostrov Svalbard v Severním ledovém oceánu. S klientem pak během jednoho měsíce urazili víc než 600 kilometrů od jihu k severu a připsali si tak první český přechod v tomto směru.
V Páteční štafetě odpovídá Martina Šafářová, která pracuje jako pracovní konzultantka pro sociální službu Aspekt.
Podle vyjádření organizátora Stanislava Pitaše byl letošní ročník hudební akce Free World Broumov pravděpodobně poslední.
Od dětství si plánoval, že se bude fotbalem živit, ale zranění jeho nadějnou kariéru zastavilo. Nevzdal se a místo toho trénuje děti i dospělé. „Na každý trénink se těším,“ říká s jiskrami v očích a úsměvem Ondřej Zinke, trenér TJ Slovanu Broumov.
Druhý díl našeho letního seriálu vás zavede kousek za hranice do městečka Krzeszów, kde se nachází velkolepý klášterní komplex a okolí skýtá příležitost k dalším výletům.
V Páteční štafetě odpovídá Martina Kubisová.
Díky rodinným kořenům se zajímá o historii Sudet a v posledních letech zprostředkovává českému publiku informace o původním německém obyvatelstvu Broumova a okolních vesnic. Přeložila mimo jiné knihu o Martínkovicích a letos v květnu vydala katalog fotografií lachovského rodáka Antona Schmitta Krajiny lidských osudů. „Ráda bych detabuizovala německou historii Broumovska,“ říká Dagmar Heeg, jejíž maminka pochází z Božanova. Jak se překladatelka a tlumočnice, kterou znáte z besed s německými rodáky, dostala ke spolupráci s krajanským spolkem Heimatkreis Braunau, a na jaké její další projekty se můžeme v příštích měsících těšit?
Římský filosof Seneca prohlásil, že cestování a změna místa dodávají mysli novou sílu. Proto se v květnu zástupkyně a zástupci broumovského kulturního a kreativního sektoru (KKS) vydali na další studijní cestu. Tentokrát jejich kroky zamířily do Tartu.
Hejšovina, Nárožník, Bludné skály. Hlavní lákadla Národního parku Stolové hory v Polsku jsou zejména o víkendu obležená návštěvníky. Kousek odtud se však najdou místa úplně opuštěná, kde si můžete v klidu vychutnat krásy místní přírody. Vydejte se s námi na procházku ztraceným údolím, které prý buddhistům svou atmosférou připomíná daleký Tibet.
Jestli má Broumovsko nějakého europoslance, tak jím je Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který už léta pomáhá broumovskému děkanství se sháněním peněz na opravu broumovských kostelů. V nedávných volbách do Evropského parlamentu získal od voličů bezmála 67 tisíc preferenčních hlasů a mezi Hradcem Králové a Bruselem tak bude pendlovat dalších pět let. A co na to jeho rodina? „Nebudu říkat, že je to jednoduché. Ale táta je zkrátka europoslanec, tak to musejí zvládnout,“ říká čtyřiačtyřicetiletý otec čtyř dětí a politik, který byl výzkumnou organizací EU Matrix aktuálně označený za 22. nejvlivnějšího poslance Evropského parlamentu.
V Páteční štafetě odpovídá František Vančurova, vedoucí odboru - řízení Afrického brokátu firmy Veba.
Jedna z hlavních cen prestižní soutěže Šikovné ruce našich seniorů míří do Broumova! Získala ji umělkyně Angela Horáčková.
V Páteční štafetě odpovídá Jana Součková, vedoucí obchodního oddělení firmy Veba.
První prázdninová terénní exkurze s geologem, která se koná v neděli 30. června, povede za zkamenělinami a uhelnými doly Hronovska.