Klatka, kladka & visací zámek
- Názory
- - Neděle, 24. listopadu 2024
Nedělní fejeton Pavla Frydrycha. Celý článek
Nedělní fejeton Pavla Frydrycha. Celý článek
Skupina 54 studentů a přátel školy navštívila minulý týden Litvu, Lotyšsko a polské hlavní město Warszawu.
Vyráběli meč, vydali se na noční bojovku za diamanty, přespali v Dominu, ale také poznávali poslepu ovoce, hráli přírodovědné hry, soutěžili, skládali tangramy a opekli si buřty. Pestrý program dvacítku hronovských dětí bavil možná právě proto, že vlastně hrály Minecraft.
Jedenáctiletý Kuba napsal: "O Velikonocích se stalo to, že na Zelený čtvrtek Pán Ježíš svolal svoje učedníky na poslední večeři a řekl jim, že se blíží jeho chvíle. A potom byl odsouzen. Na Velký pátek nastala jeho křížová cesta. Na křížové cestě měl hodně utrpení, potom ho ukřižovali a následně umírá. Pohřbili ho do hrobu a po třech dnech vstal z mrtvých. Je to všechno spíš radostné, protože nás Pán Ježíš vykoupil, takže už nemusíme čekat a můžeme jít do nebe. Líbí se mi, jak se Velikonoce slaví. Líbí se mi všechny ty obřady, ale taky se mi líbí, že jsou prázdniny a nemusí se chodit do školy."
Mazanec se odedávna pekl na Bílou sobotu a podával se o Velikonoční neděli. A to proto, že v neděli chodili naši předkové do kostela a nechali si mazanec posvětit. Zajímavostí je, že tehdy se do mazance ještě nepřidával cukr. Byl totiž pro mnoho rodin příliš drahý. Místo něj se používala sladká smetana, kterou měli lidé doma běžně. Stejně jako nyní se do mazance dávaly kvasnice, vajíčka a bílá mouka. V bohatších rodinách pak i rozinky a mandle. A my si takový mazanec připravíme. Jdeme na to.
Dnešní trend je práce z domova, nebo se říká "na sebe", také na volné noze. A když jste dobří, prosperujete i někde v zastrčené, ani ne uličce, v konkurenci obchodů přístupnějších s podobným sortimentem.
K našim nejbližším přátelům patří kamarádka Anička, laskavá a milá, kdykoli ochotná pomoci, a otevřená nechat si pomoct, kdyby něco potřebovala. Narodila se před desítkami let s těžkou zrakovou vadou. V dětství se uměla pohybovat ve známém prostředí pomocí zbytků zraku. Dnes již rozeznává jen světlo a tmu.
Už je to několik let, ale občas si na tu scénku vzpomenu. Jel jsem prvním ranním vlakem do Prahy a kousek před "Matičkou stověžatou" si ke mně do kupé přisedly dvě ženy. Myslím si, že se ani nezeptaly, jestli si můžou přisednout, prostě vešly, posadily se a pokračovaly v rozhovoru. Hned první celá věta, kterou jsem uslyšel, mě doslova probrala z polospánku.
V sobotu večer jsem si zapnul Českou televizi a těšil se, jak se pobavím u předávání cen kolegů v branži filmové. Přenos z udílení Českých lvů z pražského Rudolfina měl slušnou předcházející televizní reklamu, nominováno bylo hned několik filmů a já si myslel, aniž bych je všechny viděl, že si vytvořily silnou konkurenci a bude to boj. Zle jsem se však ve všech ohledech mýlil.
Jarní prázdninový týden v Muzeu papírových modelů je za námi. Už popáté muzeum v Polici nad Metují nabídlo místním dětem, ale i turistům program na volné dny. Letošní rok prázdninám počasí nepřálo, a tak se denně na řízený program scházelo poměrně dost dětí. Měli jsme plně obsazeno.
Máte už dost štrúdlů a kynutých koláčů? Chcete rodině připravit něco neobvyklého a přitom jednoduchého? Tak to bych právě pro vás něco měla – koláč z tatranek. Máte – li v oblibě kakaové, zvolte je. Když vám chutnají spíše oříškové, použijte tyto. Rozhodnutí je jen na vás.
Počátkem tohoto tisíciletí postavil učitel Základní umělecké školy v Polici nad Metují Vladimír Beran se svými žáky kopii dvojníka vzducholodi, se kterou Roald Amundsen přeletěl v roce 1926 poprvé v historii severní pól. Tento model má pohnutý osud. Proto se autor s ředitelkou Muzea papírových modelů (MPM) v Polici nad Metují Martinou Váňovou rozhodli přiblížit jej výstavou Vzlety a pády vzducholodi Norge.
Filmovým digitálním projektorem vybavil Městský úřad v Polici nad Metují promítací kabinu Kolárova divadla už v loňském roce. Problémem do nedávna zůstala kvalita zvuku.
Ač máme únor, dovolím se vlastně tak trochu vrátit zpátky k Vánocům. Nebo bych snad měl předběhnout čas a vydat se dopředu k těm letošním svátkům?
Většinou to vypadá podobně: člověku není dobře, pak je mu vyloženě zle, potom ještě hůř a nakonec leží v nemocnici vedle podobně zkoušeného spolupacienta. Mně to postihlo před pár lety těsně před koncem roku.
Modely zvířat, živočichů a květin, zahrady, modely lidských obydlí, vývoj života na Zemi, jsou zde i vojáci. To vše uvidíte na autorské výstavě výjimečných modelů, zatím ne příliš známých v modelářském světě, učitelky dnes už v důchodu, Jany Žuravnyjové.
Dnes si připravíme opravdu dobrotu. Přijde vhod všem, kteří mají v oblibě vepřové maso. Budeme potřebovat vepřovou krkovičku, francouzskou hořčici, trochu oleje, 6 lžic zakysané smetany. Ještě taky sůl, pepř a vývar.
Ing. Jan Kozderka maturoval na broumovském gymnáziu v roce 1992. Několik let pracoval v kanadském Vancouveru, dnes se živí jednak jako překladatel z angličtiny a francouzštiny, jednak jako ekologický zemědělec.
Letošní rok Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují oslaví pět let od svého otevření. V měsíci květnu nás čeká velká oslava. Muzeum, které baví děti i dospělé, ale už nyní (20. – 24. února) připravilo program pro děti ve věku 5- 12 let na jarní prázdniny.
Lidová pranostika o lednu říká, že "v lednu, za pec si sednu", což rozhodně nenaznačuje, že bychom se měli kamkoliv v tomto ročním období vydávat na výlet, snad s výjimkou zimní lyžovačky. Je to navíc období vegetačního klidu a obvykle i takových venkovních teplot, které k nějakým výletům nás, kteří nemají ve svém rodokmenu žádného eskymáka, příliš nelákají. Avšak již staří latiníci před nějakými dvěma tisíci lety znali holou pravdu, že "Nulla regula sine exceptione", a protože tento latinský citát je mým životním krédem, tak právě v lednu vás zvu k návštěvě a prohlídce jedné zahrady!
Taky se vám někdy stává, že máte na něco chuť a nevíte na co? Tak právě pro tyto chvíle mám skvělý tip. Je rychlý a nikdy nezklame! Za 15 minut je hotovo. Mám na mysli pečené banány. Nelekejte se, je to opravdu "bašta". Budeme potřebovat (na 4 porce): 2 větší banány, 2 lžíce třtinového cukru, asi 50 g másla, 250 g jogurtu, 2–3 lžíce kakaa a 50 g hořké čokolády.
Bývaly doby, kdy jsem se v Alpách nebo na Jutském poloostrově vyznal líp, než třeba v Krkonoších. Na jednu stranu na to můžu být třeba i pyšný, na druhou stranu se trochu stydím za to, že domov vlastně moc neznám.
Filmová režisérka, která má na kontě například pokračování seriálu Terapie nebo snímek Nespavost, se před pár lety odstěhovala z Prahy na venkov. Jejím vyvoleným místem se stalo Broumovsko. Koupila tu statek a začala vařit vynikající marmelády.
Prosinec považujeme za plně zimní měsíc, ač astronomická zima začíná až těsně před vánočními svátky 21.12. A rozhodně to v dnešní době nemáme se zimou jednoduché. Jak se na ní připravit? Jasně - šály, kulichy, rukavice, teplé bundy a boty, ale nevím jestli po té minulé zimě nenechám někde po ruce i kraťasy, sandále a opalovací krém. Ovšem začátek prosince se nedal zahanbit a vítal nás sněhovou nadílkou. Lyžaře a děti potěšila, řidiče a teplomilce vystrašila.
Bylo to pár dní po skončení mé druhé taneční dílny, kdy jsme se s mou přítelkyní Jájou sešly s dětmi na hřišti. Mezi řečí se mi svěřila, že pro ni byla tato dílna ještě přínosnější, než ta první. A to hlavně proto, že byla úplně jiná než ta první, prožitky a pocity šly mnohem více do hloubky.