Walzel: Na mase záleží
- Rozhovory
- - Čtvrtek, 19. prosince 2024
O cestě býka z pastviny na talíř, nejlepším hovězím mase a zážitkové gastronomii jsme si povídali s chovatelem Radko Křížem z … Celý článek
O cestě býka z pastviny na talíř, nejlepším hovězím mase a zážitkové gastronomii jsme si povídali s chovatelem Radko Křížem z … Celý článek
O rekonstrukci kaple sv. Floriána v Rožmitále, pátrání v historických pramenech a hledání původního jména a také o tom, proč je dnes na Broumovsku cítit odlehčení, jsem hovořila s Marií Havlovou.
O zúročených životních zkušenostech, myšlenkách, které se musí zrealizovat a o tom, co dává dobrý vítr do plachet s Václavem Svobodou z Meziměstí, který renovuje prostor okolo bývalého zámeckého rybníku a vytváří zde kemp a rekreační zónu pro širokou veřejnost.
Pochází z Broumovska, část roku pracovně tráví v klášterní kuchyni U Tří růží a část v Nizozemsku. Jaké byly začátky čerstvě vyučeného kuchaře a v čem se podle něj liší pracovní podmínky u nás a v zahraničí? Přečtěte si rozhovor s Lukášem Haluškou o jedné úspěšné romské kariéře.
Historii má tak trošku v genech. Jeho babička byla učitelkou dějepisu a děda se zase rád věnoval regionální historii. „Od malička mě bavilo prohlížet si staré fotky a srovnávat podle současnosti, co kdy kde bylo. Tuhle zálibu jsem však pořádně probudil až v době, kdy jsem tady průvodcoval,“ říká Petr Ťažký, nový kastelán zámku v Náchodě, který pochází z Meziměstí.
O probuzení naděje, nedostatečné síti psychiatrické pomoci a péči o duševní zdraví nejen na Broumovsku s Lucií Kudrnáčovou z Centra duševního zdraví v Náchodě.
Ondřej Klír se živí kovářstvím, což je dnes již polozapomenuté řemeslo. Nejedná se však o ledajaké kovářství, setkáváme se zde s uměleckým kovářem, který se na Broumovsko přistěhoval z Prahy. V sobotu 23. 3. chystá s obcí Šonov kovářskou akci, na které se s ním můžete osobně setkat. Co doopravdy skrývá profese uměleckého kováře a čím ho Broumovsko zaujalo?
Pět Českých lvů má na svém kontě producentka a dramaturgyně Pavla Janoušková Kubečková, která pochází z Teplic nad Metují. Získala je za film Hořící keř, seriál Pustina, dokument Jednotka intenzivního života, minisérii Podezření a naposledy za animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo. O tom, jaké to je být ženou-producentkou v mužském světě a proč se ráda vrací na Broumovsko jsme si povídali v rozhovoru pro Naše Broumovsko.
Po dvaadvaceti letech, kdy sídlí v Polici nad Metují, vykročila výrobní společnost Microtherm CZ k dalšímu rozvoji. Aktuálně vstoupila na polský trh, stala se celosvětově hlavním výrobním závodem a do Police nad Metují se chystá přesunout i kompletní logistiku. O impulsu k rozvoji, velkých výzvách i aktivitě dovnitř regionu jsme hovořili s jejím ředitelem Davidem Pancnerem.
O citlivém přístupu ke krajině, spolupráci jako klíčové linii pro přípravu krajiny na přicházející klimatickou změnu i konkrétních opatřeních jsme hovořili s Janem Starobou ze Strategické rady regionu Broumovsko.
Když jsem minulý týden volala vedoucí broumovské knihovny Martě Lelkové, aby okomentovala fakt, že z Národního plánu obnovy dostali čtyřicet milionů na rekonstrukci domu na Opočenského 33 a jeho přeměnu na novou, moderní knihovnu a kreativní centrum, ještě tomu úplně nevěřila. „Byla jsem služebně v Hradci, ale myslí jsem byla úplně jinde. Bojujeme za to už od roku 2017 a musím říct, že je skvělé, že jsme od samého počátku měli podporu města,“ říká.
Nečekanou návštěvou poctila tento týden první dáma Eva Pavlová statek v Hejtmánkovicích. Na Broumovsko zavítala, aby si zde vybrala z nabídky látek a nechala si ušít sukně značky Laiva, které šijí Lenka Hlaváčková a Ivana Hanušová z odstřihů bavlněného brokátu z broumovské Veby. Zeptali jsme se, jak návštěva první dámy proběhla a jaké látky si vybrala.
Dřevorubec roku se po tříleté pauze vrací do Adršpachu. V sobotu 20. ledna v 10 hodin odstartuje již 13. ročník oblíbené soutěže, jejíž poslední chystaný díl v roce 2020 na poslední chvíli zhatila pandemie. Jediný zimní “Dřevorubec” v Česku tradičně přináší kromě lesáckých závodních disciplín i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Více nám prozradil organizátor závodu Pavel Cohla.
O tom, co se povedlo v minulém roce, rozvoji komunity, každodenních malých hrdinstvích a odvaze vydat se na cestu jsme hovořili se zakladatelem Agentury pro rozvoj Broumovska a iniciátorem mnoha regionálních aktivit Janem Školníkem.
Polický Merkur, to není jen bohatá historie. Z budoucnosti na nás mává robotická ruka, ovládání přes aplikaci a moderní design. Firma loni uvedla na trh zbrusu nové, jednomodelové stavebnice a slaví s nimi úspěchy. Mezi modely, které mají do dvaceti, třiceti centimetrů, najdete třeba kultovní Velorex, sněžnou rolbu nebo žlutou ponorku. „Když jsme ji vyrobili, změnil jsem si vyzvánění na telefonu a každý den mi zpívá Ringo Star Žlutou ponorku,“ usmívá se ředitel Muzea stavebnice Merkur Pavel Frydrych, když mě provádí krásnou novou expozicí legendární české hračky.
Dvacet let sbíral badatel a spisovatel Petr Bergmann archiválie související s historií Broumovska, před 7 lety založil Institut regionální paměti, aby se sbírka zachovala. Nyní se sbírku, čítající 30 tisíc kusů, rozhodl prodat – za 6,5 milionu korun ji pro Muzeum Broumovska koupilo město Broumov.
„Je dobře, že zde vzniká původní tvorba,“ říká pedagožka, hudebnice a spisovatelka Eva Kroupová, s níž jsme si povídali o její nové knize pro děti s názvem Strašidlákov / Pohádky z broumovského dolíku.
Pokračování rozhovoru o historii Aeroklubu Broumov... Ze zasklené terasy domu v Martínkovicích je krásně vidět na přistávací plochu letiště. Čas od času se nízko nad zemí objeví plachtící letadlo. Jaroslav Šefc st. se zahledí do dálky. Společně listujeme ve starých kronikách a vzpomínáme na počátky létání na Broumovsku. Je jedním z těch, kteří ještě pamatují zakládající členy Aeroklubu Broumov a byl u rozkvětu letiště v 70. a 80. letech.
Ze zasklené terasy domu v Martínkovicích je krásně vidět na přistávací plochu letiště. Čas od času se nízko nad zemí objeví plachtící letadlo. Jaroslav Šefc st. se zahledí do dálky. Společně listujeme ve starých kronikách a vzpomínáme na počátky létání na Broumovsku. Je jedním z těch, kteří ještě pamatují zakládající členy Aeroklubu Broumov a byl u rozkvětu letiště v 70. a 80. letech.
O více než dvousetleté historii ochotnického divadla v Polici nad Metují, ochotnickém rodu Součků i Tině Turner polického divadla s režisérem Divadelního spolku Kolár (a místostarostou města v jedné osobě) Jaroslavem Součkem.
Města a obce na území CHKO Broumovska podaly žalobu na Ministerstvo životního prostředí ČR. Žalují to, že při schvalování nového Plánu péče o Chráněnou krajinou oblast Broumovsko byla porušena jejich procesní práva jednat o vznesených připomínkách. Zároveň napadají tzv. nezávaznost Plánu péče, která se do praxe nepromítá. O konkrétních připomínkách i postoji měst a obcí na území Broumovska jsme hovořili s Jiřím Škopem, starostou města Police nad Metují.
Moderátorka a publicistka Daniela Brůhová je neodmyslitelně spjata s Broumovskými diskusemi. Pamatuje jejich komorní začátky v klášterní Kreslírně a zažila jejich postupnou proměnu ve velkou akci, jakou dnes dozajista jsou. Ani 10., jubilejní ročník Broumovských diskusí, se bez ní neobejde.
S unikátním nápadem na zpracování textilního odpadu na stavební desky přišlo sociální družstvo Diakonie Broumov. V době, kdy je obnošený textil stejnou ekologickou hrozbou jako třeba plasty, to může být celosvětově využitelná technologie. Více nám o tom prozradil Jaroslav Dvořák, manažer pro technický rozvoj.
O drsném Jesenicku a divokém Broumovsku, historických vrstvách v Sudetech, okouzlení houbami a nelítostném dětském čtenáři jsme hovořili s Markétou Pilátovou, hispanistkou, novinářkou a autorkou knih pro děti i dospělé, která strávila část srpna na literární rezidenci v Broumově.
Co je nejdůležitější, aby se děti cítily ve škole spokojeně? Je lepší známkovat, nebo neznámkovat? Je kombinace brzkého vstávání a odpoledních kroužků pro děti náročná? A jak dlouhé jsou vlastně prázdniny? To všechno jsou témata, o nichž se vedou časté debaty s pedagogy, odborníky. Ale už jste si o nich někdy povídali s dětmi? My jsme se zeptali Mikuláše, žáka 4. třídy základní školy.