Klatka, kladka & visací zámek
- Názory
- - Neděle, 24. listopadu 2024
Nedělní fejeton Pavla Frydrycha. Celý článek
Nedělní fejeton Pavla Frydrycha. Celý článek
Díky těžbě břidličných plynů se nevídaně rozrostla síť cyklostezek na Broumovsku, a to zejména po roce 2024, kdy lokalitu opustili poslední zahraniční těžaři. Síť cyklostezek, využívající původní komunikační síť mezi jednotlivými vrty a těžebními stanicemi, patří vůbec k nejrozsáhlejším komplexům v Evropě. Rozkládá se na ploše více než 700 kilometrů čtverečních a povrch širokých chodníků je z velmi kvalitního asfaltu.
Minimálně deset let pracuju na tom, abych se stal kavárenským povalečem. Myslím si, že pro to mám talent a docela mě to baví. Moje mapa kaváren je rozprostřena po celém území České republiky s chapadly expandujícími do zahraničí. Namátkou z posledních cest kavárna De Garre v Bruggách, Chez Felix v Bruselu, Café Centrale na Viale Magnolie v Arcu nebo třeba Ambrozja v polské Oleśnici. Tím vlastně chci jen říct, že se nemusí nutně jednat o pražskou kavárnu...
První autobusová zastávka, když se přijede do Broumova. Žlutá budova bývalé Střední obchodní školy (vedle Dětského domova), posledních snad 10 let zavřená. Dnes, téměř již rok, má na oknech nápis Klub mladých ROK (r - relax, o - odpočinek, k - kamarádi, kultura). Název si vymysleli mladí lidé, kterým je klub určen, sami.
Poslední rána byla plná hvězd. Souhvězdí Velkého vozu, před východem slunce téměř v zenitu, zdánlivě couvá k severu, a Orion, na podzim ohlašující příchod zimy, zapadl někdy po půlnoci. V březnu zapadá se setměním, takže za pár týdnů již toto zimní souhvězdí nespatříme vůbec. Bude totiž jaro.
„Ingrid coby seveřanka, na sněhu je jako divá, když sníh taje při oblevě, v slzičkách se na to dívá." Na Wikipedii se dočtete, že máme v naší republice asi 2 821 žen a dívek s tímto jménem. A v souvislosti s níže uvedeným výročím citát Guy De Maupassanta: „Nacionalismus je také náboženství. Je to vejce, z něhož se líhnou války."
Dnes je to 19 let, co byl zvolen prezidentem České republiky Václav Havel, pár týdnů po rozdělení tehdejšího Československa. Jeho návštěva ve funkci prezidenta ČR na Broumovsku v roce 2001 přinesla našemu regionu možná víc, než pouze dnes již historickou událost. V každém případě zůstala pro většinu z nás jako vzpomínka, a kdo se s ním tenkrát potkal, většinou v dobrém vzpomíná. Jedno takové vyznání můžeme číst na tabulce u restaurace Amerika nad Křinicemi. Samo o sobě je plné symbolů: „Tady byl dne 14. VIII. 2001 přivítán prezident České republiky pan Václav Havel – starostou obce spolu s čestným občanem obce, panem Erichem Ansorgem z Gerolzhofenu (SRN)."
Když tak listuji na internetu Wikipediemi – českou, slovenskou, německou, řeckou, anglickou a třeba i polskou nebo francouzskou (ještěže máme ty internetové překladače, člověk si počte i když se ve škole neučil), tak mne napadá, co v ní asi bude napsáno za 50 let u data 25. ledna. Bude tam rok 2012? Když jsem procházel toto datum včera, zaujalo mne třeba narození Juraja Jánošíka v roce 1688, „čo bohatým bral a chudým dával". Chtělo by se pokračovat a trochu se za tu slovenštinu skrýt „koľko len ich u nás je, ale okrádajú bohaté i chudobné". Má zkušenost mi však říká, že jich zas tak moc není. Jsou vidět, protože o nich mluvíme a píšeme. Dále jsem našel, že v tento den 1947 zemřel Al Capone na zástavu srdce jako důsledek syfilidy, když mu bylo teprve 48 let.
Svá díla, například šestisvazkové paměti Druhá světová válka, za které dostal v roce 1953 dokonce Nobelovu cenu za literaturu, psal pod jménem Winston Spencer Churchill. Známější je však jako britský politik. Zřejmě proto, že byl premiérem v letech 1940 až 1945 a pak začátkem 50. let, je Sir Winston Leonard Spencer - Churchill, který se narodil 30. listopadu 1874 a zemřel dnes přesně před 47 lety, 24. ledna 1965 v Londýně, poměrně dobře známý u nás. Zejména starší generaci. Také byl 66 let členem Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království.
Mariánský příkop v severním Tichém oceánu. Brázda dlouhá přes 2 a půl tisíce kilometrů a v jednom místě hluboká kolem 10 920 m. Sem, do této ohromné hloubky, se vydali před 52 lety, 23. ledna 1960, a dosáhli dna, Švýcar Jacques Piccard a Američan Don Walsh.
Inaugurace prezidenta se v USA pravidelně koná 20. ledna. Prvním prezidentem, který složil slib o tomto datu, byl v roce 1933 Franklin Delano Roosevelt. V Americe vrcholila hospodářská krize, která těžce zasáhla i nás. Snad v nejznámějším inauguračním projevu tehdy mimo jiné řekl: „Jediné, čeho se můžete obávat, je strach sám." A zdá se, že mu opět propadáme.
Učebnice úspěchu nás nabádají, abychom neváhali vždy „ujít míli navíc", udělat vždy víc, než se po nás požaduje. Vzpomínám si, jak to vyřešil jeden pomocník, který balil ve velkém supermarketu zákazníkům zboží. Ráno si nechal kopírovací službou namnožit a nařezat malé kartičky s nějakým citátem, který pro tento den vybral. Za nedlouhý čas se stalo, že u pultu, kde balil on, byla dlouhá fronta, i když třeba ostatní baliči neměli nikoho. Každý chtěl zabalený nákup s jeho citátem.
Nedávno mi volal kamarád z Moravy. „Co vy to jste tam na Broumovsku za lidi? Po republice se ruší železniční tratě, lidé nadávají, starostové se rozčilují. A vám chtějí trať obnovit, a vy jste proti." Tak to mne urazil. I když je opravdu 70 % Broumováků proti obnově železničního spojení z Polska, které bylo přerušeno někdy po válce nejprve z obav před možným obsazením Kladska ze strany Československa a úplně ukončeno roku 1980.
Když Nový rok připadne na neděli, jako letos, bude prý dobrý rok. Říká se to. A je to krásná vyhlídka hned na začátku. Ale jak již je naším zvykem, aby to nebylo tak úplně snadné a abychom si to až tak moc neužívali, dáváme si různá předsevzetí, trápíme se pocity, že musíme to a ono změnit.
Již tradičně uspořádali učitelé a žáci Základní umělecké školy v Polici nad Metují i letos pro své publikum Vánoční koncert. Rodiče, sourozenci, prarodiče, tety a strýcové i ostatní návštěvníci do posledního místa zaplnili přízemí i balkon Kollárova divadla. Na některé se místo k sezení již nedostalo a stáli po stranách hlediště. Koncert byl uváděn jako koncert starších žáků, hrály tedy děti, které navštěvují druhý stupeň základní školy. Pouze v již tradičních hudebních tělesech, se kterými se škola zúčastňuje také soutěží doma i v zahraničí, hráli i starší.
Navštívil nás doma v Křinicích kamarád z Budějovic. V chodbě uviděl velký dárkový koš.
Už léta jsme zvyklí, že do Hostince U Pitašů v Šonově se jezdí za kvalitní hudbou. Minulý pátek tam bylo opět živo. Téměř třem stovkám posluchačů se představilo trio složené z legend českého rocku: zpěváka a kytaristy Michala Prokopa (65), kytaristy Luboše Andršta (63) a houslisty Jana Hrubého (63).
Letošní, na Broumovsku příjemný podzim, a letošní, u moře prožitá dovolená. Oboje se mnohým přihodilo. A někteří si to vskutku užili. V Řecku pomalu končilo léto, slunečný kočár boha Hélia vyjížděl den co den později na svoji pouť po obloze, a místo, kde se každé ráno nad hladinou moře poprvé objevuje naším zrakům, se posouvalo k jihu.
Pomalu se blíží Vánoce a já chtěl svému dospívajícímu vnukovi napsat povídku. A protože na Google je všechno, kromě Pána Boha, vložil jsem příslušné heslo a kliknul.
Do redakce jsme dostali fotoreportáž z nedělní procházky našeho čtenáře. Vydal se z Broumova na Pánovu cestu, přes hřeben Broumovských stěn na Hvězdu a zpět do Broumova.
Zejména pro své příznivce, podporovatele a věrné návštěvníky akcí, které na Broumovsku organizuje, uspořádala Agentura pro rozvoj Broumovska v krásný, již podzimní, sobotní podvečer, koncert klavírního virtuoza z Ukrajiny, profesora Vladimíra Župana.
V sobotu 17. září jsme s dětmi z turistického kroužku při ZŠ Meziměstí vyjeli na první výlet letošního školního roku.
Noční pozorování hvězd se uskutečnilo v broumovské klášterní Zahradě* v sobotu 20. srpna 2011. Téměř 30 zájemců o srpnovou oblohu se nejprve krátce seznámilo se stavbou dalekohledů a jejich fungováním.
Pavel Streubel, který byl dlouhá léta oporou broumovského volejbalového týmu, se v sobotu 13. srpna oženil. S nevěstou Alexandrou Froňkovou byli oddáni na terase penzionu U Doležalů v Hlavňově. Novomanžele oddával polický volejbalista, místostarosta, Jiří Škop.
Ruprechtice. Kostel, ve kterém po desetiletí sloužil mše za minulého režimu sem násilím a za trest dosazený vikář broumovský, pan Josef Norbert Zeman. I on má nemalou zásluhu na „zázraku", že i když zchátralá, broumovská skupina devíti kostelů z jedné architektonické dílny otce a syna Dientzhofferů dnes stojí.