Klatka, kladka & visací zámek
- Názory
- - Neděle, 24. listopadu 2024
Nedělní fejeton Pavla Frydrycha. Celý článek
Nedělní fejeton Pavla Frydrycha. Celý článek
Klasik Alois Jirásek v románu Skály vykresluje Broumovsko před kolonizací ve 13. století jako širou pustinu lesní, jež zvučívala řevem medvědů, vytím vlků i řvaním zubrů, v jejíž doupatech bytovali divoká kočka a mrštný, zákeřný rys... Kdy vymizely velké šelmy z Broumovska a je šance, že se do obydlené krajiny opět vrátí?
Tak tohle je hrozný blábol. Co ten trouba píše, jistě si řeknete mnozí. Co tím myslí? Tak co si myslíte, že tím myslím? No oheň a meč. A protože to druhé je poněkud archaické, představte si místo meče tank.
Studenti ze septimy a 3.A broumovského gymnázia částečně nahrazují dětem na prvním stupni Masarykovy základní školy rodiče. Tím, že jim chodí do školy pravidelně pomáhat s domácími úkoly, nebo jen tak si s nimi hrát či povídat. Studenti tak nejen lépe chápou tyto děti, které většinou pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí, ale projevují jim pro ně tolik potřebný zájem.
Jako nedobytná pevnost stál benediktinský areál ještě na přelomu tohoto tisíciletí uprostřed města, a jeho uzamčené brány se neotvíraly vůbec nebo jen vybraným návštěvníkům. Pozvaným, zvlášť zvědavým či zvídavým, těm, kteří toužili spatřit alespoň část ze života těch, co tu byli před námi. Ze života mnichů i ze života lidí, kteří zdejší kraj z vůle tehdejšího českého krále kdysi osídlili a po staletí jej svojí prací i modlitbami kultivovali.
Pár minut před letošní novoroční půlnocí. Lesní cesta, stoupající po úbočí Broumovských stěn od restaurace Amerika, kde hlučí muzika a všechno se připravuje k novoročnímu vyvrcholení, je trochu namrzlá. Dole v Broumovské kotlině se připravují novoroční "ohňostroje".
Na svém již tradičním vánočním koncertě provedl orchestr Základní umělecké školy (ZUŠ) v Polici nad Metují světově proslulou vánoční mši Jana Jakuba Ryby – Hej mistře. V pátek 21. prosince se prostory Kolárova divadla v Polici zaplnily diváky, jako obvykle při těchto koncertech, do posledního místa.
Doba adventu v každém evokuje jiné emoce a představy. Pro některé je to období trávení času s rodinou, období klidu, radosti a míru. Jiné z nás, především vytížené hospodyňky, advent naplňuje stresem z nákupu dárků, generálního úklidu a pečení mnoha druhů vánočního cukroví. Málokteré svátky jsou opředeny tolika pověrami a zvyky, zapátrejme tedy společně po původu některých z nich.
Hradby. Kolem celého města, všude. Při pohledu z hradeb na několika z venku přístupnějších místech ještě parkány, chráněné zdí nebo valem jako další soustava opevnění. A na nejvyšším místě tvrz, obehnaná dvojími hradbami. U Horní a Dolní brány ochranné věže, další u tvrze a ještě jedna, mnohoboká, kdesi uprostřed hradeb.
Dne 1. prosince 2012 se konal Den otevřených dvěří Gymnázia Broumov. Díky mé maličkosti a zhruba 120 hodinám práce se tam objevilo i malé překvapení pro všechny přítomné - tímto děkuji panu řediteli, že mi umožnil jej realizovat a zachoval tajemství do poslední chvíle. Přeji i Vám, kteří jste tam nebyli, příjemné pokoukání. Pod obrázky naleznete kopii průvodního textu, který byl přivěšen mezi obrázky.
Mnozí z nás míří do zahraničí, občas i do exotických oblastí na dovolenou, za poznáním, nevšedními zážitky či na služební cestu. Málokdo však zřejmě slyšel a zná nebo někdy navštívil českou menšinu v rumunském Banátu. Jednou z těch, jež takovou cestu absolvovaly a navíc za bohulibým účelem, je Eva Pichová z Broumova.
Jako občan broumovského výběžku a tím i častý uživatel důležité silniční komunikace mezi Broumovem a Policí nad Metují jsem velmi uvítal její opravu, která je v několika úsecích bezpochyby v žalostném stavu. Též jsem s potěšením přivítal a především ocenil myšlenku během srpna opravit křižovatku pod Pasy, a tím při další fázi opravy a uzavírky, ušetřit obyvatele Hejtmánkovic, Vernéřovic a větší části Jetřichova, nadměrnému provozu, jakému byli po celé čtyři srpnové týdny nuceni čelit a ostatním účastníkům silničního provozu co nejvíce zkrátit objízdnou trasu.
Již více než měsíc uplynul od slavnostního otevření opraveného pomníku 14 svatých pomocníků v Otovicích. Citujme z tehdejší pozvánky:
Už od mala jsem toužila po strávení dlouhého času v zahraničí. Dovolené na pár dní či týdnů ale zdaleka neuspokojovaly mé touhy, až jsem se konečně dočkala a jednoho dne jsem ve škole dostala nabídku na stáž do Itálie. Ani jsem se dlouho nerozmýšlela a nabídku na tříměsíční pracovní stáž přijala.
Někdy v roce 1986 jsem se rozhodl ukončit členství v ROH. To když přišlo nařízení, že se má zaplatit známka na "solidaritu". Jednalo se sice jen o 5 korun, ale mně šlo o princip, který mi nikdo nebyl schopný vysvětlit.
Ta tam je doba, kdy se oddávalo jen na úřadech nebo v kostele. Každý pár, který se chystá vstoupit do manželského svazku si může zvolit jakékoli místo a způsob oddání. Také Broumovsko nabízí řadu míst a zákoutí pro svatební obřad.
Obyvatelé rodinných domků na Hesseliově ulici v Broumově pozvali starostu města Milana Kotrnce, místostarostu Kamila Slezáka a vedoucího investic Petra Kuchtu, aby jim poděkovali.
Madrid, to jsou slavné muzejní sbírky Rozmanité vyžití nabízí Madrid i během dne. Milovníkům výtvarného umění bych vřele doporučila návštěvu alespoň jednoho ze tří slavných madridských muzeí.
Už jsme si tak nějak zvykli, že zprávy přicházející ze Španělska jsou poměrně katastrofického rázu, tedy nejedná-li se zrovna o zprávy ze světa sportu (rozumějte fotbalu) nebo zprávy o úspěšném páření gorily Moji. Země se totiž už několik let zmítá ve vleklé hospodářské krizi. Nezaměstnanost převyšující 24%, hluboký pokles průmyslu, vysoký schodek veřejných financí a potíže bankovního sektoru patří k nejpalčivějším problémům, se kterými se Španělsko potýká.
V sobotu 14. července od 14 hodin začne na louce za hostincem U Pitašů v Šonově u Broumova hudební festival, který nemá, a ani asi nikdy mít nebude, tradici. Protože já nesnáším pravidelnost a ani tak neumím žít. Tento festival se vždycky dělal, a dělat bude, z lásky a z potřeby se sejít se starými kamarády a v klidu si pokecat.
Již jsme si zvykli těch několik státních svátků v roce prožít jen jako dny volna navíc. Občas letmo zaregistrujeme, co se to vlastně slaví, a z médií se dovíme nějaký detail. Někteří si však najdou čas a na chvilku se zastaví, a třeba zamyslí.
Kostely se otevřely o Noci kostelů pro všechny v České republice letos již po třetí. Myšlenka vznikla ve Vídni a během čtyř let se rozšířila do celého Rakouska, později překročila přes Brno hranice Česka, a letos, v pátek 1. června, proběhla Noc kostelů i na celém území Slovenské republiky.
Byly časy, kdy k pokladům bylo třeba najít rozkvetlé zlaté kapradí. Nebo sebrat mimořádnou odvahu a překonat mimořádné překážky kouzelného času. Či rozbít nějaké zakletí... Že to patří k pohádkám?
Uprostřed Teplic nad Metují se skrývá výjimečná památka – poustevna s poutním kostelem a rajskou zahradou. Jedná se o bývalou kongregaci bratrů poustevníků sv. Ivana, která existovala jen v 18. století a jen v Čechách.
Na území Policka, Hronovska a Náchodska vzniklo nové občanské sdružení obcí a měst. Do svého názvu si občanské sdružení Místní akční skupina (dále jen MAS) dalo jméno pohoří a zároveň národního parku v polském příhraničí - Stolové hory. O názvu i nejbližších úkolech, které nové sdružení čeká, jsme hovořili s Evou Pápaiovou z Městského úřadu v Polici nad Metují.