.jpg)
Vyhlídka v Meziměstí ožila hudbou i výstavou
- Magazín
- - Sobota, 12. července 2025
Ve dnech 28. 6. až 5. 7. 2025 probíhala v prostorách Vyhlídky v Meziměstí výstava k výročí 80 let od konce 2. světové války.… Celý článek
Ve dnech 28. 6. až 5. 7. 2025 probíhala v prostorách Vyhlídky v Meziměstí výstava k výročí 80 let od konce 2. světové války.… Celý článek
V nové rubrice, která bude vycházet každý pátek, jsme s několika otázkami oslovili ředitele Muzea papírových modelů v Polici nad Metují Pavla Frydrycha. Dalšího, kdo bude odpovídat, už vybere právě Pavel Frydrych a položí mu svoji otázku.
Zatím sice moc změn na první pohled vidět není, přesto se dějí. Každý návštěvník si všiml upravené recepce, která dostala nový kabát. Nebo nového koutku pro děti a prostoru pro krátkodobé výstavy, kde momentálně probíhá výstava Woodyland. Další změny už tak viditelné na první pohled nejsou. V expozici je několik cedulí v novém designu, která seznamují návštěvníky v historií a současností stavebnice. A to vše vzniklo ve spolupráci s panem architektem Zdeňkem Rychtaříkem.
O tom, že české geoparky začaly u nás vznikat někdy před asi 15 lety po vzoru geoparků sjednocených v evropské a posléze globální (tedy světové) síti geoparků pod patronací UNESCO, jsme už kdysi psali. Asi jsme ale tenkrát nezmínili, že mezi zakladateli prvních geoparků bylo také Řecko. To se začalo hned v počátku poměrně výrazně angažovat v rozvoji myšlenky geoparků jako rozsáhlých území s výjimečným geologickým dědictvím, využitelným pro místně zakotvené geovědní vzdělávání, rozvoj geoturistiky a podporu regionálních tradic.
Fenomén vlastnictví prošel v posledních sto letech v naší zemi překotnými změnami, které byly vždy provázeny euforií jedněch za cenu křivdy na druhých.
Výstavou sbírky nápojových plechovek pokračuje v Zeleném domečku cyklus výstav pořádaných Klubem sběratelů Policka.
V sobotu 11. září 2021 se v Bezděkově nad Metují uskutečnil 3. ročník tradičního turnaje v kuličkách. Celé odpoledne se 22 hráčů v dětských kategoriích a 7 hráčů v kategorii dospělých snažilo dostat svých 10 kuliček do důlku dříve než soupeř.
V první polovině srpna strávila na Broumovsku malou část svých letošních prázdnin také skupinka talentovaných dětí z Badatelské Akademie DATEL (Badatelská Akademie Dětí Anektovaných Talentem Energií Lidskostí) se svými lektorkami. Výzkumnou základnou tuctu dívek a chlapců ve věku 7 – 13 let, pocházejících převážně ze severních Čech, se protentokrát stala zrekonstruovaná usedlost ve Zdoňově.
Letošní rok uběhne 670 let od první písemné zmínky o obci Vernéřovice, která pochází z roku 1351 v Kladské městské knize. Poprvé se v písemných pramenech připomíná pod názvem "Wernhirsdorf", později jako Německé Vernéřovice (Deutsch Wernersdorf). Podle místní pověsti byla obec Vernéřovice založena již ve 2. polovině 13. století jistým Wernerem, který přišel spolu s kolonisty z Duryňska na pozvání broumovského opata Martina I. za vlády Přemysla Otakara II. Jak bylo běžné, obyvatelé se živili zemědělstvím a řemeslem, v zimě ručním tkalcovstvím a přádelnictvím.
Jaké jsou současné příběhy Broumovska a jaké chceme v budoucnu vyprávět? A co dělá příběh dobrým příběhem? Takovým otázkám se věnovali účastníci storytellingového workshopu, který proběhl ve čtvrtek 12. 8. 2021 na Chatě pod Korunou.
V pátek 27. srpna od 10 hodin se v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře uskuteční workshop pro děti „S VĚTREM V PLACHTÁCH“ s umělkyní Veronikou Richterovou. Ten bude zároveň i dernisáží, neboli ukončením výstavy Letem světem, nejen s PETem.
Letos otevřená nutriční poradna náchodské nemocnice je vyhledávaná zejména lidmi, kteří touží po štíhlejším těle. Všichni mají jedno společné: nevědí si rady s tím, jak správně jíst. Nutriční terapeutka Mgr. Michaela Cvejnová se věnuje každému individuálně a říká, že ve většině případů jedí lidé moc, nebo naopak málo. Zvládá ale ještě také radit hospitalizovaným pacientům se speciálními dietami.
Víkend 14. a 15. srpna bude v Polici nad Metují ve znamení tradiční Polické pouti. A Muzeum stavebnice Merkur nabízí návštěvníkům pouti (a samozřejmě nejen jim) možnost prohlídky zcela nové části expozice, na které se pracovalo celé jaro.
Muzeum papírových modelů připravilo na Polickou pouť, která proběhne o víkendu 14. a 15. srpna, možnost návštěvy expozice za jednotnou cenu vstupného. Každý návštěvník zaplatí vstupné ve výši 50,- Kč! A stálá expozice Muzea se stále rozrůstá.
Erotika? Součást života, jíž se dotýkáme jemně, náruživě, soutěživě i hravě. Celoživotně, občas, pravidelně, čtvrtečně, nárazově jedinečně. Umělecký pohled v 30 povídkách a 12 básnických obrazech nabízí v září vycházející kniha Periferie něhy.
Národní geopark Broumovsko je národním geoparkem právě proto, že výskyt významných a výjimečných zajímavostí z oblasti geologie, geomorfologie, paleontologie, hydrogeologie, ale také vulkanologie, těžby surovin nebo i související historické architektury a stavitelství je zde zkoncentrován na relativně malém území.
Víte, že společnost PEJSKAR & spol. s r. o. s provozovnou v Polici nad Metují patří k nejstarším výrobcům trvanlivých fermentovaných masných výrobků v České republice? Právě tady byl vyvinut jeden z prvních fermentovaných salámů, který byl na počest místa svého vzniku nazvaný Poličan.
Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují není pro letošní sezónu jen expozicí legendární kovové stavebnice. Zatímco Merkur doprovázel několik generací dětí a dospívající mládeže, vznikaly ve stejné době další a další druhy hraček, které – podobně jako Merkur – pěstují jemnou motoriku a prostorovou představivost. A kromě toho kladou důraz i na edukační linii hraček a dětského hraní.
Na charakteru záleží – je dobro učitelné? Tak se jmenuje přednáška docenta Jana Hábla, která se koná 22. 7. od 19 hodin v sále ZUŠ Police nad Metují.
Plastikoví modeláři ani v době koronavirových opatření nezaháleli. Veškeré aktivity jsme sice museli přesunout z klubovny domů a veškerá komunikace probíhala pouze přes sociální sítě. Nebylo možné cestovat na soutěže.
Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují ukazuje návštěvníků novou tvář. Podoba recepce, tedy místa, kudy návštěvník vstupuje do vlastní expozice, vznikla v architektonické kanceláři Zdeňka Rychtaříka. Ten je již renomovaným architektem a za svou práci získal mnohá ocenění. Za všechny lze jmenovat cenu Contractworld Award v roce 2011 za nové atrium Fakulty stavební ČVUT v Praze nebo cenu v kategorii interiérů na Grand Prix architektů v roce 2009. Jeho rukopis najdete třeba v interiérovém řešení zámku v Pacově nebo hotelu Barley v Praze.
Letos na jaře jste se s organizací Beleco zapojili do projektu „Adaptace na klimatickou změnu Broumovsko“, pro který budete zajišťovat adaptační strategie. Co to vůbec je a k čemu je taková strategie potřeba?
Díky realizaci projektu „Sportujeme a bavíme se společně v česko-polském pohraničí“ je v areálu na Koupálu na Janovičkách vybudovaná nová multifukční budova a moderní zastřešené pódium a také víceúčelové hřiště. Díky rozvolnění připravuje nyní spolek BCB Broumov z. s. akce pro širokou veřejnost, které se budou konat již v letních měsících.
Velmi vděčnými turistickými cíli vždycky byla, jsou a budou místa dalekých výhledů. Zajisté ne náhodou i nejstarší značená turistická trasa na Broumovsku z Hvězdy na Hejšovinu je vedena po hřebenu Broumovských stěn s četnými vyhlídkami na broumovskou i polickou stranu. Lidé prostě mají rádi místa, na kterých při pohledech na malebnou anebo dramatickou krajinu zažívají pocity volnosti, svobody i obdivu a pokory k tomu, co nám příroda vytvořila. A nejlépe jsou-li to pohledy pěkně z výšky.